Kampanya Bulucu

Kredi kartı kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir

İnternet üzerinden alışveriş imkanı ve bonus-çip para vb. avantajlar kredi kartını birçok tüketici için vazgeçilmez kılıyor. Tüm bunlar da bankaların kredi kartları sektöründe kıyasıya bir rekabete girmelerine yol açıyor.

Öte yandan kredi kartları birçok kullanıcının hayatını kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor. Plansız ve bilinçsiz harcamalar, ilerleyen dönemlerde yalnızca asgari ödeme tutarıyla “idare edilen” kredi kartlarına yol açıyor. Bankaların sağladığı kolaylıklar yalnızca kredi kartını verirken ve kullanım halinde geçerli. Yasal düzenlemeler de işin içine girince bilinçsiz kullanıcılar bir süre sonra kendilerini borç batağında bulabiliyorlar.

Sizlere kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri bir kez daha hatırlatmak istedik. Bu hususları maddeler halinde sıralayacak olursak:

1-) Harcama Alışkanlıklarınızı İyi Belirleyin

Kendinize sormanız gereken ilk soru, kartınızı ne için kullanacağınız olmalıdır. Her harcamayı kredi kartı ile yapıp puan biriktirmeyi ve harcamalarınızı kayıt altına almayı mı planlıyorsunuz, yoksa belli harcama kalemlerini kredi kartınıza taşıyıp taksit imkanlarından yararlanmayı mı? Bunların dışında bir grup tüketici de kredi kartlarını yalnızca acil durumlar için kullanmaktadır.

Eğer tüm harcamalarınızı kredi kartı ile yapıp son ödeme tarihinden önce borcunuzu sıfırlayacaksanız, faiz oranı sizin için önemli değildir. Yıllık kullanım ücreti olmayan ve son kullanma tarihi uzun bir kart tercih etmelisiniz. Ayrıca bonus veya çip para gibi imkanlar yerine çeşitli indirimler sağlayan bir kart avantajınıza olabilir.

Eğer kartınızda her ay sonunda bir miktar borç kalacağını düşünüyorsanız, en düşük faiz oranlı kartı tercih etmelisiniz.

Belli harcama kalemlerini kredi kartınızla yapacaksanız, bu kalemlerde yüksek bonus veya çip para biriktiren kredi kartlarını tercih etmelisiniz. Bankanıza bu konuda danışmaktan çekinmeyin.

Eğer kredi kartınızı yalnızca acil durumlar için kullanacaksanız, yıllık ücreti olmayan ve düşük faizli bir kart tercih etmeye çalışın. Ayrıca bazı bankaların maaş müşterilerine sağladığı “Debit Card” uygulaması da sizin için iyi bir tercih olabilir.

Uzmanlar, ülkemizin bankacılık sektöründe kredi kartı çeşitliliğine dikkat çekiyorlar. Dolayısıyla kendiniz için en doğru tercihin hangisi olduğunu belirlemeniz zaman alacaktır. Araştırmanızı yaparken kendinizi yalnızca her zaman çalıştığınız banka ile sınırlı tutmayın. Bugün internet üzerinden dahi tüm kredi kartlarının özelliklerini öğrenebilirsiniz.

2-) Faiz Oranları ve Asgari Ödeme

Kredi kartınızın faiz oranı sabit veya değişken olabilir. Sabit faizli bir kredi kartında oranlar aylık olarak belirlenirken değişken faizli bir kartta oranlar sürekli inip çıkabilmektedir. Ancak, sabit oranlı kartlarda bile bazı durumlarda oranlar değişir. Örneğin limitinizi aşmanız veya ülkenin ekonomik durumundaki değişiklikler, kredi kartınızın faiz oranının değişmesine neden olabilir. Ayrıca birçok banka kredi kartı ile yapılan alışverişlerle nakit avans çekimlerine farklı faiz oranları uygulamaktadır. Dolayısıyla ödeyeceğiniz faiz oranını sürekli olarak takip etmelisiniz.

Ayrıca, kartınızın “asgari ödeme tutarı” miktarını hiçbir zaman dikkate almamanızı öneriyoruz. %17 faiz oranı olan 1000 TL’lik bir kredi kartı borcunun yalnızca asgari ödeme tutarını ödeyerek borcunuzu ancak 7 yılda kapatabileceğinizi biliyor muydunuz? Her ay tüm borcunuzu ödeyemiyorsanız dahi mümkün olan en yüksek miktarı ödemenizi öneriyoruz.

Konu hakkında ayrıntılı olarak hesaplama yaptığımız şu konu başlığımızı mutlaka incelemelisiniz: “Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenince Faiz Gelir mi”

3-) Ek Kart ve Kredi Kartı-Banka Kartı İlişkisi

Kredi kartınıza bağlı ek kartlar varsa bu ek kartların da borç durumlarını düzenli olarak takip etmeniz gerekmektedir. Ülkemizde ek kartlar genellikle aile bireylerinden birine verilmekte ve ödemeleri de kartı kullanan kişi tarafından takip edilmektedir. Ancak ek kartın bağlı olduğu kartın sahibi yasal düzenlemeler gereği tüm borçlardan sorumlu tutulmaktadır.

Ayrıca aynı bankanın hem banka kartını hem de kredi kartını kullanıyorsanız, iki karttan birini kullanarak ATM’ye giriş yaptığınızda diğer kartla ilgili neredeyse tüm işlemleri yapabileceğinizi de unutmayın. Bu sayede kredi kartınız yanınızda değilse bile banka kartınızla borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Ek kart ve ek kart ile ana kartın ilişkisini ayrıntılı olarak şu başlığımızda incelemiştik: “Kredi Kartı Ek Kart Nedir”

4-) İnternet Bankacılığı ve Sanal Kartlar

Her ne kadar son yıllarda internet üzerinden alışverişte veri güvenliği konusunda önemli adımlar atılsa da, birçok tüketici halen korku yaşamaktadır. Bu korkuyu yaşamak yerine bankanızın sunduğu sanal kart hizmetinden yararlanabilirsiniz. Sanal kredi kartı, internet bankacılığı üzerinden oluşturulan, tüm internet sitelerinde kullanabileceğiniz bir kart numarasıdır.

Bu numaraya sizin belirleyeceğiniz bir limit atanır ve fiziksel kart basılmaz. Böylece korkmadan istediğiniz her siteden alışveriş yapabilirsiniz: “İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır”

5-) Gelir Tarihiniz ve Kredi Kartınızın Son Ödeme Tarihi

“Gelir tarihiniz” aylık gelirinizin en büyük dilimini elde ettiğiniz tarihtir. Yani maaş alanlar için bu tarih, genellikle aybaşıdır. Kredi kartınızın son ödeme tarihinin bu tarihten ileride olmasına ve hesap kesim tarihinin de bu tarihten çok uzak olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde nakit sıkıntısı yaşadıkça kredi kartı kullanımına yönelebilir ve borcun tamamını kapatamayıp faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz.

6-) Peki Ya Borcu Ödeyemezseniz?

Her şeye rağmen kredi kartı borcunuzu ödeyemezseniz ve üç dönem asgari tutarı bile yatıramazsanız, yasal süreç başlayacaktır. Yasal süreç başlamadan önce bankanızla iletişime geçmeniz çok büyük fayda sağlayabilir. Bugün birçok banka kredi kartı borçlarını ödemek isteyen iyi niyetli müşterilerine borç yapılandırması, borç birleştirme, taksitlendirme gibi imkânlar sağlamaktadır.

Ayrıca borcunuzu yasal süreç ve avukat noktasına getirmeden ödemeniz, bankalar nezdindeki “kredi notu” puanınızın düşmesini engelleyecektir. Unutmayın, ülkemizdeki yasal düzenlemeler gereği bir kere kara listeye girdiğinizde, tüm borcu ödeseniz dahi beş yıl boyunca listeden çıkamazsınız.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda neler yaşayacağınız ve sürecin nasıl işleyeceğine yönelik bilgi almak için ilgili konu başlığımızı mutlaka incelemelisiniz: “Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur”

Günümüzün “iki tarafı keskin bıçak” konumundaki ekonomik araçlarından biri olan kredi kartları, bilinçli kullanıldıklarında çok işinize yarayabilirler. Ancak sorumsuz harcama alışkanlıkları ve beklenmeyen ekonomik zorluklar, kredi kartlarının kötü yüzüyle karşılaşmanıza sebep olabilir. Dolayısıyla son olarak kredi kartı kullanımını minimum düzeyde tutmanızı ve harcamalarınızı tüm aile bireyleriyle paylaşmanızı öneriyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.