Kampanya Bulucu

Kredi Kartı Ek Kart Nedir

Kredi Kartı Ek Kart Nedir?

Ek kart, bir kredi kartına bağlı olarak çıkartılabilen bir kart çeşididir. Asıl kredi kartından bağımsız olmamakla birlikte belirlenen limitten, borç ekstresine kadar asıl kredi kartına bağlıdır. Aile yakınları için çıkartılabilen bu kart daha çok eş ve çocuklar için tercih edilmektedir.

Ek Kart Çıkartmanın Koşulları Nelerdir?

Bir ek kart çıkartabilmek için 18 yaş ve üzerinde olunması gerekir. Bu yaş grubun altında olan bireyler aile muvafakatnamesi ile ek kart çıkartabilirler. Bunun için söz konusu çocuğun anne veya babasının çalışıyor olması gereklidir. Çıkartılacak olan ek kart ise çalışan ebeveynin kredi kartına bağlı olarak çıkartılabilir. Herhangi bir kredi kartına sahip olmayan bireyler ek kart çıkartamazlar. Çünkü ek kart, bir kredi kartına bağlı olarak oluşturulan bir karttır.

Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Ek kart çıkartmak isteyen bireyin öncelikle bir bankaya ait kredi kartı kullanıyor olması gerekir. Daha sonra bu kişi bankasına başvuruda bulunarak ek kart çıkartabilir. Bunun için bankanın şubesine gidilebilir, müşteri hizmeti aranabilir veya internet bankacılığı üzerinden pratik bir şekilde ek kart başvurusu yapılabilir. Başvuru esnasında ek kart çıkartılacak kişinin de bilgileri banka tarafından talep edilir. Başvuru tamamlandıktan sonra banka tarafından söz konusu kişinin ek kart başvurusu incelenir ve uygun görülmesi dahilinde ek kart çıkartılır.

Ek Kart Çıkartmak Ücretli midir?

Günümüzde hemen hemen tüm bankalar ek kart hizmeti sunmaktadır. Ve sunulan bu hizmet genellikle ücretsizdir. Fakat ücretsiz olarak çıkartılabilen bu ek kartlarında yıllık kart aidatları vardır.

Ek Kart Çıkartmanın Sınırı Var mıdır?

Bir kredi kartına bağlı olarak çıkartılabilecek maksimum ek kart sayısı bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca ek kart çıkartılacak kredi kartının tipi de ek kart sayısında etkendir. Fakat ortalama bir kredi kartı üzerinden maksimum 10 adet ek kart çıkartılabilmektedir.

Ek Kartın Özellikleri Nelerdir?

Ek kartların, bağlı oldukları asıl kredi kartlarından çok da farkları bulunmamakla birlikte birçok özellikleri aynıdır.

1-) Ek kartlar, asıl kredi kartların sahip olduğu tüm fırsatlardan yararlanabilirler.

2-) Ek kartın kart numarası asıl kredi kartı ile genel olarak aynıdır. ( bu durum bazı bankalarda değişkenlik gösterebilir.)

3-) Asıl kredi kartından bağımsız olarak bazı bankalar ek kartlara özel avantajlar sunabilmektedir.

Kredi Kartı Ek Kartın Yıllık Kart Aidatı Var Mıdır?

Kredi kartı üzerinden çıkarılan ek kartlarında ne yazık ki yıllık kart aidatları bulunmaktadır. Bu değer genel olarak asıl kredi kartından daha düşük bir meblağdır. Fakat bazı bankalar yaptıkları dönemsel kampanyalar ile aidatsız ek kart verebilmektedir.

Ek Kartın Limiti Nasıl Belirlenir?

Ek kartın limiti, ek kartın bağlı olduğu asıl kredi kartın sahibi tarafından belirlenir. Fakat belirlenecek bu limit asıl kredi kartın limitinden fazla olamaz. Limiti belirleyen kişi dilediği zaman limiti güncelleyip limit üzerinde kısıtlama gerçekleştirebilir.

Konu Hakkında daha ayrıntılı bilgi için şu başlığımızı inceleyebilirsiniz “Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?”

Ek Kartın Aylık Harcama Borcu Nasıl Ödenir?

Yapılan harcamalar sonucu çıkan ek kart hesap özeti, asıl kredi kartına bağlıdır. Bu durumda oluşan borç için ekstra bir alan oluşturulmamakla birlikte asıl kredi kartı borcu ve ek kart borcu tek bir hesapta toplanır, borcun ödenmesi de ortak bir şekilde gerçekleştirilir.

Şu konu başlığımızı inceleyiniz: “Kredi Kartı Borcu Öğrenme”

Yapılan Harcamalarda Ek Kart Puan Kazanır mı?

Alışverişlerde yapılan harcamalarda bir ek kartın puan kazanabilmesi ek kartın türüne göre değişiklik gösterse de birçok bankanın ek kartı yapılan harcamalarda puan kazanmaktadır. Ayrıca kazanılan bu puanlar asıl kredi kartına da aktarılabilir.

Ek Karta Alışverişlerde Taksit Yapılır mı?

Bir kredi kartına bağlı olarak çıkartılan ek karta alışverişlerde taksit yapılmaktadır. Asıl kredi kartının bağlı bulunduğu kart tipi doğrultusundaki tüm taksit avantajlarından ek kart da yararlanabilir. Asıl kredi kartın sahip olduğu tüm avantajlar ek kart için de geçerlidir.

Ek Kartın Aylık Hesap Özeti Kime Gönderilir?

Ek kartın aylık hesap özeti, asıl kart sahibine gönderilmektedir. Fakat kart sahibinin talebi ile ek kart sahibine de ayrıca hesap özeti gönderilebilir.

EK Kartın ATM Kullanım Yetkileri Nelerdir?

Ek kartın ATM kullanım yetkileri, asıl kart sahibi tarafından belirlenir. Kart sahibi normal kredi kartı için geçerli olan tüm yetkileri ek karta tanımlayabildiği gibi birçok işlemi de kısıtlayabilir.

Son olarak; şu konu başlığımızı mutlaka incelemelisiniz: “Kredi kartı kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.