Kampanya Bulucu

Kredi Kartı Borcunu Banka Kredisi Çekerek Kapatmak

Kredi kartları bilinçli kullanıldıklarında finansal hayatınızı kolaylaştırdıkları gibi plansız kullanım sonucunda sizi kara kara düşünmeye sevk ederler. Özellikle de dar gelirli bireylerin mevcut gelirlerine paralel olarak kredi kartı kullanmaları, beklenmedik harcamaların ortaya çıkması durumunda ödenemeyen borçlara sebep olacaktır. Hayatta iyi günler olduğu kadar kötü günler de vardır.

Dolayısıyla kredi kartı borcunu banka kredisi çekerek kapatmanın detaylarını açıklayacağımız yazımıza başlamadan önce sizlere ilk olarak kredi kartınızı gelirinizin tamamını kapsamayacak,  acil durumlara ve hesapta olmayan harcamalara da yer bırakacak şekilde kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak durum bundan çok daha ilerideyse, kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız ve bu durumdan kurtulabilmek için banka kredisi çekmeyi düşünüyorsanız sizlere kurgusal bir örnek üzerinden detayları anlatmak istiyoruz.

“Kredi kartı mağduru” iseniz, sizin için en geçerli ve legal yöntemlerin başında borcunuzu tüketici kredisi kullanarak kapatmak geliyor. Bankadan tüketici kredisi çekmeden önce iyi bir hesaplama yapmalısınız. Örneğin 7500 TL ekstre borcunuz ve 1500 TL de aylık geliriniz olduğunu varsayalım. İlk belirlemeniz gereken, kullanacağınız tüketici kredisi miktarıdır. Ayrıca kartınızın ekstre borcuna ek olarak, taksitli alışverişlerden kaynaklanan borçlarını ve kart ücreti gibi kısımları da kapatmanız gerektiğini unutmayın. Aynı örnekte bu kısımların da 4500 TL olduğunu düşünelim.

 

Bu noktadan sonra, aylık gelirinizin ne kadarlık bir dilimini borç ödemesine ayıracağınızı belirlemelisiniz. Örneğin 900 TL ile geçinebiliyorsanız, kalan 600 TL’lik gelirinizi borç ödemesine ayırabilirsiniz. Böyle bir mali tablo içerisinde, yaklaşık olarak 15000 TL’lik bir tüketici kredisine ihtiyacınız olacaktır.  15000 TL’lik krediyi sözgelimi İş Bankası üzerinden kullandığınızda, mevcut faiz oranları ile 36 aylık vadede 600 liralık taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Tabi bu rakamların her an değişebileceklerini unutmayın. Dolayısıyla tüm kredi çekimi işlemlerinde olduğu gibi, tüm bankaları kapsayan detaylı bir araştırma yapmadan karar vermemelisiniz. Zira hiç beklemediğiniz bir banka sizin için en iyi koşulları sağlayabilir.

15000 TL’lik kredinizi aldıktan sonra yapmanız gereken ilk iş, bankanıza kredi kartı borcunuzun tamamını ödemek ve kartınızı kapattırmak olmalıdır. Bu noktadan sonra elinizde yaklaşık olarak 2750 TL gibi bir meblağ kalacaktır. Bu parayı da çok acil durumlara karşı vadesiz mevduat hesabınıza yatırmalısınız. Eğer kendinize güvenemiyorsanız ve o parayı harcayacağınızdan endişe ediyorsanız, çalıştığınız bankanın likit fonları ile değerlendirmelisiniz.

Bu noktadan sonra kredi kartı borcunuzdan kurtulmuş olmanın rahatlığından, yeni ve düzenli borcunuzu ödemenin zorluğuna odaklanmanız gerekmektedir. Ayrıca sizlere “kredi kartı taksitlendirme” adı altında hizmet veren firmaları önermiyoruz. Bu firmalar kredi kartınızdaki mevcut limit üzerinden alışveriş gibi para çekip taksitlendirme hizmeti sunmaktadır. Ancak kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız limitiniz zaten olmayacaktır ve bu tip firmalarla ilgili geçmişte yasal problemler yaşanmıştır. Yine de çok güvendiğiniz bir alternatifiniz varsa riski size ait olmak kaydıyla bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

Son olarak, kredi kartı borcunuzu kapatmak için banka kredisi çekebilmenizin mali performansınıza bağlı olduğunu hatırlatırız. Tüketici kredisi çekebilmeniz için bazı koşullarda kefil de aranabilir. (Diğer gereklilikler için tüketici kredilerini anlattığımız yazımıza bakmanızı öneriyoruz.) Kredi kartınızı üç ay süre boyunca ödememeniz, yasal takip sürecini başlatacaktır ve bu da kredi çekmenizi zorlaştıracaktır.

Sizlere tüm kredi kartı borçlarınızı kapatacağınız, doğru finansal kararla dolu, refah içerisinde günler diliyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.