Kampanya Bulucu

Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankalar kişilere kredi kartı vermektedirler. Verilen bu kredi kartlarının kullanımı sonrası oluşan borcun belirlenen süreler içerisinde ödenmesi gerekir. Kişi ile banka arasında kredi kartı alımı esnasında imzalanan sözleşmede kredi kartının hesap kesim ve son ödeme tarihleri belirlenir. Bu tarihler arasında genellikle 10 gün gibi bir süre vardır. Kredi kartı kullanımı sonrası aylık borçların göründüğü bir döküm belirlenir ve kartın hesabı kesilir. Hesap kesim tarihinden sonra son ödeme tarihine kadar kredi kartının dönemlik borcunun ödenmesi gerekir. Bu borcun ödenmemesi durumunda banka yasal takip sürecini başlatabilir.

Kredi Kartı Borcunun Asgari Tutarı Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartı kullanımı sonrasında aylık olarak kesilen hesapta genel borç ve asgari borç olmak üzere iki farklı tutar bulunmaktadır. Genel borç, kişinin o ay içerisindeki harcamalarını ve daha önce gerçekleştirmiş olduğu taksitli alışverişlerin aylık taksitinden oluşmaktadır. Asgari tutar is genel borcun en az ödeme tutarını belirtir. Normal şartlarda kişinin kart borcuna faiz işlememesi ve yasal takip probleminin olmaması için aylık borcun tamamının ödenmesi gerekir. Toplam borç yerine yalnızca asgari borcun ödenmesi ile de yasal takip süresi uzatılır fakat kart borcuna işlenen faiz işlemeye devam etmektedir.

Yasal Takip Süresi Ne Kadardır?

Bir kredi kartı borcunun son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekir. Bu tarihe kadar ödenmeyen borçlar için yasalar gereğince bankalar 90 gün beklemek zorundadır. Fakat bu 90 günlük süreçte kişinin borcuna faiz işler ve borcun ödenmesi için banka tarafından kişiye ihtarnameler gönderilebilir. Dönem borcunun son ödeme tarihinden itibaren 90 gün boyunca ödenmemesi durumunda banka yasal olarak takip sürecini başlatma hakkına sahiptir.

Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Son ödeme tarihinden itibaren 90 gün boyunca ödenmeyen kredi kartı borçları için bankalar yasal takip süreci başlatma hakkına sahiptirler. Bu süre zarfında borcunu ödemeyen bir kişinin dosyası bankanın idari birimine aktarılır. Fakat bu durum her banka için geçerli değildir. Bazı bankalar 90 gün geçtikten sonra müşterisinin dosyasını kendi idari takip birimine aktarıp kişiye 10-15 gün daha süre tanıyabilmektedirler. Bu süreçte banka yetkilileri kişi ile irtibata geçerek borcun ödenmesine dair yeni bir yöntem çizerler. Bu süreç içerisinde de ödenmeyen borçlar için banka kişi hakkında yasal takip başlatır. Bazı bankalar idari takip süresi uygulamaksızın 90 günün dolması ile kişi hakkında yasal takip başlatabilmektedir.

Borcunu ödemeyen kişi için yasal takibin başlamasıyla kişinin dosyası bölge icra dairesine aktarılır. Burada kişi adına avukat tayin edilir. Bu süreçte kişinin borç dosyası ile banka yerine avukat ilgilenir. Avukat, söz konusu borçlu kişi ile irtibata geçer ve borcun ödenmesi için bir yöntem belirler. Bu noktadaki mevcut borda icra ve avukat masrafları da eklenir. Kişi avukat ile yapmış olduğu anlaşmaya uyarak borcun tamamını belirlenen süreler içerisinde öderse kişinin icra dosyası kapatılır.

Borçlu kişi avukat ile anlaşamazsa veya avukat ile yapmış olduğu anlaşmayı bozarsa kişinin dosyası icra dairesinde haciz işlemleri için takibe alınır. Bu süreçte kişinin borcunun büyüklüğüne göre farklı prosesler uygulanabilir. Öncelikle kişinin ikamet adresine haciz gelmektedir. Haciz işlemi sonrası toplanan eşyalar satılır ve kişinin borcu kapatılır. Eğer satılan eşyalar kişini borcunu kapatmaya yetmezse kişinin maddi gelirinin bir kısmına el konur. Kişinin düzenli bir maddi geliri bulunmuyor ise kişi adına kayıtlı taşınmaz mal varlıklarına haciz gelir. Yapılacak tüm bu işlemler borcun büyüklüğüne ve tipine göre değişlik göstermektedir. Fakat kişiden borcun tahsisi için alınabilecek bir şey bulunmuyorsa kişi için icra mahkemesinden mahkumiyet kararı çıkartılır ve kişi bir süre hapiste mahkum edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.