Kampanya Bulucu

KREDİ KARTI BORCU ÖĞRENME İŞLEMİ

Kredi kartı tanım olarak banka ya da diğer finansal kurum ve kuruluşların kişilere sunmuş olduğu, anlaşmalı bir biçimde POS cihazının bulunduğu alışveriş yerlerinde ödeme amaçlı kullanılabilen bir ödeme aracıdır diyebiliriz. Bunun yanı sıra kredi kartı ile bankaların ATM sistemlerinden nakit avans çekilebilir. Ayrıca kredi kartı ile yapılan harcama tutarları aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödenmek zorundadır. Bunun haricinde nakit paraya alternatif bir şekilde de sunulabilir. Bankalar tarafından oluşturulan genel bir uygulama ile kredi kartı kullanan kişi, kullanmış olduğu kredi kartı borcunu dönemsel olarak ödemek zorundadır. Ayrıca dönemsel olarak ödenmesi gereken bu tutara asgari ödeme tutarı denmektedir.

Bunun yanı sıra kredi kartı ile alışveriş yapan kişiler alışveriş yaptıkları merkezlere değil, kredi kart hizmetini satın almış olduğu bankaya borçlanmaktadırlar. Bankalar ya da diğer finansal kurum ve kuruluşlar kredi kartı hesap kesimini müşteriye, otuz günlük bir süre içerisinde ulaştırmak zorundadır. Ayrıca bu dönem boyunca kart ile yapılan harcamalar, hesap bildirim cetveli ya da diğer bir ifadeyle hesap özeti ile kartı kullanan kişiye bildirirler. Kredi kartları banka sektöründe yer alan ve günümüzde en fazla talep edilen alternatif ödeme aracını oluşturmaktadır. Kredi kartı borcu öğrenme noktasında ise, bu borcun öğrenilmesi için birden çok yol bulunmaktadır. Kişi kredi kartı borcu öderken, ödeme yaptığı tutarın hesap cetvelinde belirtilen asgari ödeme tutarının altında olmamasına dikkat etmelidir.

Bankalar ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar banka sektöründeki kredi kartı paylarını büyütmek için bireylerle kredi kartı borcu öğrenme gibi sözleşme imzalama aşamasında bu konudan hiç bahsetmeden yalnızca kredi kartını vermek için uğraşmaktadırlar. Daha kredi kartının ne olduğunu, nasıl kullanılması gerektiğini ve ödeme zamanı geldiğinde en az ne kadar yatırması gerektiğini bilmeyen bireyler ise daha sonraki aşamalarda zorluk çekiyorlar diyebiliriz. Kişi kredi kartı başvurusu yaptığı zaman kredi kartı ile beraber kredi kartının son kullanım tarihi, ekstre tarihi, son ödeme tarihi ile ilişkili bilgiler de verilmektedir. Fakat bazı bankalar bununla ilgili ek bir sözleşme ihtiyacı gereği duymaz. Böyle bir durumda ise kişinin, her ay hesap kesim tarihinde borcu hesaplanarak hesap kesim cetveli adresine gönderilir.

Hesap kesim cetveli kişinin elinde ulaştığında kişi hangi günlerde nereden ve ne kadar tutarında alışveriş yaptığını görebilir. Hesap kesim cetvelinin en alt kısmında ise toplam ödeme gerektiren borç tutarı görülmektedir. Eğer kişi hesap kesim cetvelinde yer alan tüm borcu son ödeme tarihine kadar öderse, kullanmış olduğu kredi kart borç tutarını ödemiş olmaktadır. Böylece kredi kartı borç tutarına faiz işlenmeyecektir. Bunun yanı sıra kişi eğer kredi kartı borç tutarının asgari ödeme tutarını öderse, kredi kartını kullanmaya devam eder fakat kredi kartı borç tutarının ödemediği kadarki kısmına yüklü bir faiz işlemektedir. Bunun haricinde eğer kişi borcunu hiç ödemez ise, banka ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunların yanı sıra kişi eğer hesap kesim cetveli eline ulaşmadan kredi kartı borç tutarını takip etmek istiyor ya da öğrenmek istiyorsa, bu durum için kredi kartı hizmeti satın almış olduğu bankanın ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşların müşteri hizmetlerinden yararlanabilir. Gerekli bankanın ya da kurum ve kuruluşun müşteri hizmetleri numarası üzerinden müşteri temsilcilerine direkt olarak bağlanıp kredi kartı borç tutarı öğrenilebilir. Müşteri temsilcilerine ulaşmak istemeyen ya da bazı sebeplerden dolayı bu kişiler il bağlantı kurmak istemeyen bireyler için ise kredi kartı borcu öğrenme işleminin bir başka yolu daha vardır. Bankaların ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşların internet şubelerinden de kredi kartı borcu öğrenme işlemi yapılabilir. Ayrıca internet şubelerinden kredi kartı borcu öğrenme işlemi telefon ile öğrenme işleminden çok daha hızlı ve pratiktir.

Kişilerin internet şubelerinden kredi kartı borcu öğrenme işlemi için banka ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından verilen kullanıcı ismi, hesap numarası ve şifreyi kullanarak internet şubesine giriş yapılabilir ve kredi kartı borcu öğrenme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu kredi kartı borcu öğrenme işlemlerinin kişiye zor ve karmaşık gelmesi ya da kişinin bun işlemleri gerçekleştirmek istememesi gibi durumlarda ise bir başka yol daha bulunmaktadır. Kişi kredi kart hizmeti satın almış olduğu bankanın ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşun kendisine en yakın şubesine her ay giderek kredi kartı borç öğrenme işlemi yapmak istediğini talep edebilir.

Kredi Kartı Borcu Ödeme Yolları

kredi kartı borç öğrenme

Kredi kartı borcu öğrenme işleminin gerçekleşmesinden sonra yapılacak olan bir diğer işlem ise kredi kartı borcu ödeme tarihi geldiyse bu borcu çeşitli ödeme şekilleri ile ödemektir. Tıpkı kredi kartı borç öğrenme işlemi gibi bu işlemin de birden fazla yolu mevcuttur. Kredi kartı borcunuzu bankaların ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşların internet şubelerinden ve internet bankacılığı aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Bu işlem hem pratik hem de hızlı bir biçimde gerçekleştiğinden günümüzde çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir.  Bunun yanı sıra kredi kartı borcu ödeme işlemi için kredi kart numarasından EFT adımını kullanarak da ödeme yapılabilir. Ayrıca tıpkı kredi kartı borcu öğrenme işlemi gibi kredi kartı borcu ödeme işlemi için de telefon bankacılığı kullanılabilir. Yine bankaların ilgili müşteri temsilcileri numarasını arayıp bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra kredi kartı borç ödeme işlemi ATM’den de yapılabilmektedir. ATM makineleri aracılığıyla kredi kartı borcu ödeme işleminde yatırılan para hesaba geçmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.