Kampanya Bulucu

Kredi Kartı Borcu Ödenmediğinde Yasal Takip Süreci Nasıl İşler

Günümüzde kredi kartı kullanıcılarının önemli ölçüde artması sonucu kredi kartı mağdurları sayısı da bir hayli yükselmiştir. Bu durumun gerçekleşmesi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile devlet ve özel olmak üzere ülke genelinde bulunan bankaların yeni yasal düzenlemelerde bulunmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu yasal düzenlemeye göre bankalar, müşterileri üzerindeki haklarını kullanarak kredi kartı borcu ödenmesinde farklı prosesler uygulayabilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Ödenme Süresi

Kredi kartı borçlarının bilindiği üzere asgari(minimum) ödenme tutarları vardır. İlgili bankanın muhatap müşterileri, şahıslarına ait olan kredi kartı borçlarının asgari ödeme miktarlarını son ödeme tarihine kadar yatırmaları gerekmektedir. Müşteri tarafından belirlenmiş son ödeme tarihine kadar yatırılmayan kredi kartı borcu asgari tutarına, ilgili bankanın sözleşmesinde geçen kredi kartı günlük faiz oranı uygulanmaktadır.

Eğer ki son ödeme tarihinden itibaren ilk 15 gün içerisinde kredi kartı borcunun asgari tutarı ödenmezse müşteriye ait kredi kartı kullanıma kapatılmaktadır.  Fakat bu askıya alma işlemi geçicidir.

Bu süreç zarfında bankalar, kurumlarınca belirledikleri çalışma kodifikasyonlarına göre müşterilerine hatırlatmada bulunabilirler.

Kredi Kartının Kapatılması

Kredi kartı borcu, belirlenen son ödeme tarihinden itibaren ilk 90 gün süresince ödenmezse, ilgili banka tarafından yasal haklarınca müşteriye ait kredi kartı geri dönüşü olmaksızın kapatılır. Ve ilgili müşteri, ülke genelini kapsayan kara liste kaydına alınır. Daha sonrasında müşteriye kredi kartı borcunu ödemesi için ihtiharda bulunulur. Bu gelişmeler ile birlikte idari takip süreci başlamış olur.

İdari Takip Süreci

İdari takip sürecinde ilgili banka, müşterisinden borcun tamamını 7 iş günü içerisinde ödemesini talep edebilir. Müşteriye tanınan bu süre zarfında müşteri herhangi bir ödeme yapmazsa bankalarda bulunan takip departmanınca müşteri ile iletişime geçilmeye çalışılır. Bu durumda bankalar tarafından, müşterilere özel borcun tamamını kapsayacak şekilde bir ödeme planı hazırlanır. Bu ödeme planına göre; uzun veya kısa vadeli olacak şekilde borç taksitlendirilir. Bu süreç zarfında mevcut kredi kartı borcuna temerrüt faizi uygulanır.

İdari takip süreci, son çıkan kredi düzenlemelerine göre bankalarca değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca idari takip süreci, bankaların kurumsal iş prensiplerine bırakılmıştır. Bankaların, İdari takip sürecini uygulamaksızın kanuni takip süreci başlatma hakları yasal olarak bulunmaktadır.

Kanuni Takip Süreci

kredi kartı borcu yasal takip süreci

Kanuni takip süreci, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile bankalar arasında yapılan anlaşma sonucu bankaların sahip olduğu yasal bir haktır. Buna göre, İlgili bankaya ait borcunu son ödeme tarihinden itibaren 90 gün boyunca ödemeyen müşteriler için kanuni takip süreci başlatılabilir.

Bu süreç başlangıcında, idari takip sürecinde olduğu gibi bankalar tarafından borcun tümünün ödenmesi için müşteriye 7 iş günü süresi tanınabilir. Bu süre zarfında da ödeme gerçekleşmez ise banka, müşteriye ait dosyayı avukata aktararak borcun zorunlu olarak ödenmesi için yasal süreci başlatmış olur.

Ödenmemiş kredi kartı borcuna bu süreçler içinde temerrüt faizi uygulandığı gibi toplam borca avukat masrafları da eklenir.

Dosya ile ilgilenen avukat dilerse banka müşterisi ile iletişime geçerek borç ödenmesi talebinde bulunabilir. Bunun aksine, ödenmesi gereken borcu tahsil etmek için icra mahkemesine başvuruda bulunarak şahıs adına dava açabilir. Bu aşamada kişinin mevcut borcuna dosya,  icra ve dava masrafları da eklenmektedir.

Ödenmesinde güçlük çekilen krediler hakkında daha önceden hazırladığımız ayrıntılı dosyayı incelemek faydanıza olacaktır:

Kredimi Ödeyemiyorum, Nasıl Yapılandırırım

Tüm bu aşamalarda ilgili şahıs kendisine ait olan borçları ödemez ise mahkeme tarafından belirlenen karar ile icra veya haciz yolu ile toplam borç ve masraflar, ilgili kişiden tahsil edilmiş olunur. Uygulanacak olan bu yöntemler, belirli sebeplerden ötürü gerçekleşmezse (icra işlemleri esnasında mal beyanında bulunulmazsa, gerçeğe aykırı beyanda bulunulursa ve taahhüt ihlali olursa) ilgili kişi mahkeme tarafından kanuni bir yaptırıma maruz kalabilir. Bu cezai işlemlerin uygulama prosesi, mahkeme kararına ve sürecine göre değişiklik gösterebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Metehan Mahmut Koca dedi ki:

    ya bende 2012 yılında garantiden nakit avans tarzında 1.000 tl almıştım daha önceleri de alıyordum ufak ufak ihtiyacım oldukça çünkü insan kendine ait olmayan sadece belli bi süreliğine borç verilen parayı ne kadar rahat rahat harcayabilir ki ? fakat bi iki defa gününü kaçırdım ve banka beni arayarak borcumu 4 taksitte ödeyebileceğimi buna uygun olup olmadıgımı sordular bende uygun bulup 4 taksitte ödedim fakat banka beni arada 6 ay geçmeden tekrar arayarak 40 tl dosya masrafım oldugunu söyledi ilk baştan sinirlendim itiraz ettim ama uğraşmak istemediğim için 40 tl yi de yatırdım aradan gene 3- 4 ay geçmeden tekrar aradılar ve 30 tl borcumun oldugunu söylediler bende dayanamayarak terbiyemi bozdum resmen insanı tavuk gibi yoluyorlar 3 sene ödemedim ve sonradan garantinin önünden geçerken borcumu öğrenmek için fiş aldım avukatlık oldugumu söylediler ilgili avukatlık bürosunu aradım borcumun 200 tl oldugunu söylediler borcumu yatırdım aralık ayında düğün yapıcam tekrar krediye ihtiyacım olabilir kime sorsam farklı farklı yanıtlar alıyorum tekrar kredi kartı ( ufak limitli de olsa ) ne zaman kullanmaya başlayabilirim bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.. iyi akşamlar.

  2. meryem dedi ki:

    slm. bundan uc.yil once 15yillik arkadasimdi engelli cocuguna kredi kartimla taksitle cep telefonu aldim oda oduyordu bir yila yakin odedi sonra yaninda kalmaya gittigimde kartabiseye bakacam dedi bende guvendigim icin verdim limitim calismadigim halde 7000di bunu cekmis kendine ait borclari odemis aradan zaman gectikden sonra soyledi taksit yapalim dedi caresizce kabul ettjm ve benmisim gibi bankayla gorusup taksit yaptirdi daha sonra yatir cek yaparak odemis kimlik bilgilerimle limit artisi istemis ayrica atm den kredi cekmis calismadigim halde subeye gitmeden banka bunlara musade etmis sonra borcu odemedi suan kayip ve param yok dedi sikayet edecegimi dedim ispatlayamazsin dedi ve borcum subat ikibininbeste icra basladi ve odeme imkanim olmadigi icin anlasmaya gidemedim tabiki ise girmek icin ikametgah almak icin nufusa gittim nufusda kayit yok di ise girecem evime icra gelirmi en kotu ne olur ikamet olmazsa beni esimden bulurlarmi banka bes yil sonra borc silinirmi

  3. Vural Bülbül dedi ki:

    Merhaba. 2007 yılında 2 adet kredi kartı aldım. 2008 Şubat da hüküm yedim cezaevine girdim. Kart borçlarımı hâlâ ödeyemediği. Yaklaşık 10 yıl oldu.bana hiç bir tebligat yapılmadı. Ödeme emri gelmedi. Ne aradılar ne sordular. 15 aylık emekliyim. Beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.