Kampanya Bulucu

Kredi Kartı Borcu Avukatlık Olursa

Kredi kartı borcu, birçok kredi kartı kullanıcısının korkulu rüyasıdır. Bazen kredi kartı kullanmadaki dikkatsiz ve aşırı harcamalar, bazen de çok acil durumlarda yapılan harcamalar nedeni ile kredi kartı ekstresinin bırakın tamamını, minimum ödeme tutarını bile ödeyemediğimiz durumlarla karşılaşıyoruz.

Kredi kartı borcunun, minimum ödeme tutarının ödenmemesi halinde karşılaşacağımız hukuki yaptırımlar hakkında bilgi vermek gerekirse;

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzun tamamını veya minimum ödeme tutarını son ödeme tarihinden sonra 15 (on beş) gün içerisinde ödemediğiniz takdirde 15. Günün sonunda kredi kartınız kullanıma kapatılır ve kartınızın minimum ödeme tutarını ödeyene kadar da açılmaz.

Kredi kartı borcunuzun tamamını veya asgari ödeme miktarını 15 günlük süre içinde ödemediğinizde 90 (doksan) günlük bekleme süresi başlar. Bu süre içerisinde kartınız kullanıma kapalı tutulur ve kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz takdirde kartınızın iptal edileceği ve borcunuzun tamamını ödemeniz gerektiği ihtar edilir, idari takip başlatılır ve kredi kartınız iptal edilir. 90 günlük sürenin sonunda kartınızın iptali ile birlikte, borcunuzun tamamını 7 (yedi) gün içerisinde ödemeniz ihtar edilir.

7 (yedi) günlük süre sonunda, kredi kart borcunuzun tamamını ödememeniz halinde, banka kredi kartınızın borcunuzun tahsil edilmesi için, kendi idari takip birimine durum bildirilir ve mali durumunuz incelenir. İdari takip birimi sizinle iletişime geçerek borcunuzun yeniden yapılandırılması ve yeni bir ödeme planı hakkında sizinle görüşme yaparak borcunuzu ödeyebilmeniz için sizinle iletişime geçer. Bu arada unutulmaması gereken husus, tüm bu süreç işlerken kartınıza temerrüt faizi işletilir.

Eğer bankanın idari takip birimi ile yaptığınız görüşme neticesinde, banka ile anlaşma yapabilir ve borcunuzu öderseniz sadece kredi kartı borcunu ve biriken faizleri ödersiniz. Ve kanuni takip işlemleri başlatılmaz. Tam da bu noktada sizlere tavsiyem, bankanın idari takip birimi ile uzlaşmaya çalışmanızdır. Çünkü birçok banka, bir an önce alacağını tahsil edebilmek için birikmiş faizlerin bir kısmını veya tamamını silebilmekte ve anaparayı tahsil etmeyi kabul etmektedir.

Kredi kartı borcunu nasıl taksitlendirebileceğiniz hususunda daha ayrıntılı bilgi için: ‘’Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme’’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İdari takip aşamasında borcunuzu ödemediğiniz takdirde, banka hakkınızda kanuni takip ile birlikte icra takibi de başlatılır. İdari takip tamamen bankanın kendi inisiyatifi ile başlattığı bir uygulamadır ve müşteri ile anlaşarak konu kısa yoldan çözme amacı gütmektedir. Hakkında kanuni işlem başlatılmış ve icra takibinde olan kredi kartı borcunun üzerine, temerrüt faizi, avukat masrafa, dosya masrafı gibi birçok masraf eklenecektir. Bu da borcunuzun iki hatta üç katına çıkması demektir. Kredi kartı borcunuzun ana parasını ödeyemediğinizi de hesaba katarsak bu borcu ödemeniz hemen hemen imkânsız hale gelecektir. Bu nedenle borcunuzu idari takip aşamasında ödemeniz en mantıklı yoldur.

Yasal takip hakkında daha fazla bilgi için ilgili haberimizi okuyabilirsiniz: ‘’Kredi Kartı Borcu Ödenmediğinde Yasal Takip Süreci Nasıl İşler’’

Aynı zamanda halk arasında kırmızı kart görmek veya bankadan çizik yemek denilen konuyu da unutmamak gerekir. Çünkü ödenmeyen ve yasal takibe ve icra takibine alınan kredi kartları ile ilgili yapılan tüm işlemleri diğer bankaların tamamı da görecektir. Diğer bankalarla ilgili herhangi bir probleminiz olmasa bile, bankalar sizden borcunuzun tamamını ödemenizi isteyebilirler. İlerleyen zamanlarda farklı bankalardan bile olsa kredi kullanma ve kredi kartı almanız da çok zora girebilir.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.