Kampanya Bulucu

Kredi Kartı Borcu Avukatlık Olursa Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartının kullanımı ile oluşan dönemlik borçların belirlenen tarihler içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Bu tarihlerde ödenmeyen borçlar için banka yasal olarak 90 gün beklemek zorundadır. Fakat bu bekleme süresinde kişinin mevcut borcuna faiz işler. Kişi borcunun tamamını ödemeyip asgari tutarını öderse 90 günlük süre sıfırlanır. Fakat faiz borcun tamamının ödenmesine kadar işlemeye devam eder.

Son ödeme tarihinden itibaren 90 gün boyunca ödenmeyen kredi kartı borçları banka tarafından idari birime aktarılır bu birimde kişiye 10-15 gün daha süre tanınır ve borcun tamamının ödenmesi beklenir. Bu süre içerisinde de kişi borcunu ödemezse kişinin dosyası banka tarafından icra dairesine aktarılır. Bazı bankalar ise 90 gün sonunda idari birime aktarmaksızın kişilerin dosyalarını direk icra dairesine gönderebilmektedir.

İcra dairesi tarafından kişinin dosyasına avukat tayin edilir. Bu süreçte kişinin borç dosyası ile banka değil avukat ilgilenir.

Kredi Kartı Borcu Avukatlık Olursa Ne Olur?

Kredi kartı borcunun avukata verilmesi ile kişinin borcuna avukat ve dosya masrafları eklenir. Bu süreçte kişinin dosyası ve borç tahsisi ile avukat ilgilenir. Avukatlar söz konusu borç sahibi kişi ile irtibata geçerek borcun tahsisi için görüşürler. Burada avukat ile borç sahibi kişi arasında yapılan anlaşma ve ödeme süreci tamamen avukata bağlıdır ve oldukça esnektir. Avukat ile borçlu kişi arasında borcun tahsilatına dair bir ödeme planı oluşturulur. Bu ödeme planına göre kişi ödemelerini gerçekleştirerek borcunu kapatabilir. Bu ödemeler bankaya değil bizzat avukata yapılmaktadır.

Avukatlık Olan Kredi Kartı Borcuna Faiz İşler mi?

Bir borcun ödenmemesi durumunda o borca her süreçte faiz işlemektedir. Fakat avukatın eline ulaşmış bir dosya ile avukat ilgilenir. Aynı zamanda borcun ödeme tipi, faiz durumu vb. durumlarla da avukat ilgilenmektedir. Yani, avukat kişisi isterse borcun faizine devam eder, isterse borcun faizini durdurabilir. Bu durumda faizin durması için borçlu kişiler avukattan bunu talep etmelidir.

Avukat ile Borçlu Kişi Anlaşamazsa Ne Olur?

Avukat ve borçlu kişi arasında borcun ödenmesine dair bir anlaşma olmazsa veya yapılan anlaşmaya göre belirlenen sürelerde kişi borcunu ödemezse bu durumda avukat dosyayı icra dairesine gönderir. Avukatlar böyle durumlarda bir süre daha bekleyip, borçlu kişi ile yeniden irtibata geçebilmektedir.

Avukattan icra dairesine gönderilen borç dosyası için borcun tahsilatı adına haciz işlemleri başlatılır. Kişinin ikamet adresine haciz gelebildiği gibi kişi adına kayıtlı taşınmaz mal varlıklarına da borcun büyüklüğüne göre haciz gelebilir. Bunlara ek olarak borçlu kişi sigortalı bir işte düzenli olarak çalışıyorsa kişinin maddi gelirine de haciz gelebilmektedir. Fakat kişi emekli ise emekli maaşlarının haczedilemeyeceğine dair kanuni bir madde olduğundan emekli kişiler bundan etkilenmezler. Fakat memur emeklisi kişilerin maaşları için aynı durum geçerli değildir.

Borcu olan bir kimsenin borcun tahsilatına dair bir mal varlığı veya geliri yoksa; veya bunların haczinden elde edilen para kişinin borcunu kapatmaya yetmiyorsa bu durumda kişi hakkında icra mahkemesi tarafından mahkumiyet kararı çıkartılır ve kişi hapis cezasına çarptırılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Sayın yazar kardeşim senin bilgilerin eksik sanırım hiç kimse anayasanın 38. Md si gereği banka borçlarından dolayı hapis yatmaz bunu iyi araştır ondan sonra yorum yaz derim.hapisle ilgili imzalı yazılı belge varsa gerçekleşir ancak.