Kampanya Bulucu

Kredi Kartı Numarası Nedir? Nerede Yazar? Kredi Kartı Bilgileri

Günümüzde insanların çeşitli sebeplerden dolayı paraya ihtiyaç duyduğu anlar oluyor. Kimi zaman maaşlarımızı doğru bir şekilde harcayamıyor kimi zamanlarda ise yanımızda para bulundurmak istemiyoruz. Bu tür durumlardan dolayı da kredi kartına ihtiyaç duyuyor ve birçok farklı fırsatı barındıran kredi kartları ile avantajlı alışverişler yapıyoruz. Bu yazımızda hemen hemen her gün birçoğumuzun kullanmakta olduğu Kredi Kartı Bilgilerinden bahsedeceğiz.

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

Kredi kartı numarası 16 haneden oluşmakta olan bir sayı dizisidir. Kredi kartı numarası her daim kartın ön kısmının orta kesiminde yer alır. Bu numara esasında bir bütün olarak size anlamlı gözükmüyor olsa da her sayının ayrı bir anlamı bulunmaktadır. Bu nedenle kredi kartı numarası esasında göründüğünden çok daha anlamlı bir yapıya sahiptir.

Kredi kartı numarasında yer alan 16 haneli sayı dizisinin başında yer alan ilk sayı, kartın hangi ödeme sistemini kullandığını ifade eder. Bilindiği üzere kredi kartları Visa ve Master Card olarak ikiye ayrılır. Eğer Visa kullanan bir kredi kartına sahipseniz bu kredi kartının numarası 4 rakamı ile başlayacaktır. Bununla birlikte Master Card kullanan bir kredi kartına sahipseniz bu kredi kartının numarası 5 rakamı ile başlayacaktır.

Kredi kartının ilk hanesi de dahil olmak üzere prefix adı verilen ilk 6 hane ise kartın hangi banka tarafından verildiğini belirtmek için kullanılmaktadır. Bu numara BIN yani Bank Identification Number olarak da bilinmekte ve Türkçesi ile Banka Tanımlayıcı Kod olarak anılmaktadır.

İlk 6 haneden sonra gelen 9 hane ise 0 ve 9 sayıları arasında kalan rakamlardan oluşmakta olup banka tarafından müşteriye atanmış olan hesap numarasıdır. Böylelikle ortaya 10 üzeri 9 kombinasyona sahip olan hesap numarası genişliği çıkar. Böylelikle iki kredi kartı numarasının birbiri ile aynı olmasının önüne geçilmiştir.

Kredi Kartı Müşteri Numarası Nerede Yazar?

Kredi kartının üzerinde bağlı olunan bankanın hesap numarası ya da müşteri numarası yazıp yazmadığı merak edilmekte olan bir durumdur. Bununla birlikte bu numara bazı bankaların kredi kartlarında yer alırken, bazı bankalarda yer almamaktadır.

Kredi kartı üzerinde yer alan 16 haneli kredi kartı numarasının içerisinde müşteri numarası ya da kredi kartına bağlı olan vadesiz hesaba ait numara yer almamaktadır. Kimi bankalar kredi kartı numarasının bulunduğu kartın ön yüzünde müşteri numarasının da bulunduğu bölümün hemen alt kısmına müşteri numarasını ekler. Bununla birlikte bağlı olan kredili mevduat hesabı numarası ile vadesiz hesap numarası hiçbir kartın üzerinde yer almamaktadır. Hangi bankadan kredi kartı almış olursanız olun o bankada bir adet hesap açmış olmanız gerekecektir. Bu hesap sayesinde bir başka üzerinden kredi kartı almış olduğunuz bankanın hesabına EFT yapma şansınız olacaktır. Kredi kartı üzerinde müşteri numarası ya da hesap numarası bulunan kartların bir örneğini aşağıda yer alan görselde bulabilirsiniz.

Dilerseniz müşteri numaranızı ya da hesap numaranızı kullanmakta olduğunuz bankanın Çağrı Merkezi numarasını arayarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu(CVV) Nerede Yazar?

Card Validation Value kelimelerinin bir kısaltması olan CVV kodu Kredi Kartı Güvenlik Kodu anlamına gelir. Kredi kartlarını daha güvenli birer alışveriş aracı haline getirebilmek adına yapılmış olan bu düzenleme oldukça olumlu tepkiler almıştır. Bu kod 3 haneden oluşur ve sadece Mastercard ile Visa kredi kartlarında yer alır. 1 Ocak 2011 tarihinden tüm Visa kartlarında CVV kodunun bulundurulması artık bir zorunluluk olmuştur. Bu kod kredi kartı numarasında olduğu gibi kabartmalı bir şekilde yazılmamış, baskı şeklinde yazılmıştır.

CVV kodu sayesinde internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde dolandırılma riskiniz oldukça azalar, maksimum seviyede güvenlik sağlanır. Bu kod ile birlikte yapacağınız alışverişlre güvenli olacaktır. Bu kodun güvenlik seviyesini arttırıyor olmasının sebebi ise kredi kartı şifresinin alışveriş sırasında verilmiyor oluşudur. İnternet üzerinden yapılan alışverişler sırasında isim soy isim, kredi kartı numarası, kart son kullanma tarihi ile birlikte bahsi geçen CVV kodu istenmekte olduğu için şifre vermeye ihtiyaç duymaz ve böylece şifrenizin çalınma riskinden endişe duymazsınız.

CVV kodu kredi kartlarının arka yüzünde yer alır. Hemen aşağıda yer alan görselde de görülebileceği gibi bu kod imza bandının üzerinde bulunur. Bu bantta yazan sayının son üç hanesi CVV kodundan oluşur. Kredi kartının arka yüzünde imza bandı üzerinde yazan sayının sonunda yer alan 3 sayı CVV kodudur. Çoğu zaman burada yer alan sayıların üstü kapalı olur ve yalnızca CVV kodu görülür. Bununla birlikte kimi zamanlarda ise 4 haneli bir sayının da gözüktüğünü görürüz. Durum ne olursa olsun CVV kodu sonda yer alan üç haneli sayıdır.

CVV kodu silinen bir kişi kredi kartını günlük alışverişlerinde kullanmaya devam edebilecek olsa da internet üzerinden yapılacak olan işlemlerde bu durumun sorun çıkartabilecek olması sebebi ile kişi banka ile irtibata geçmeli ve yeni bir kart talep etmeli ve daha sonra Müşteri Hizmetlerini arayarak yeni CVV kodunu öğrenmelidir.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Kredi kartı ya da banka kartı kullanmakta olan banka müşterileri kredi kartlarının son kullanma tarihini mutlaka bilmelidir. Zira kredi kartı kullanılarak yapılacak olan birçok işlem kredi kartının son kullanma tarihi ile bağlantılıdır. Kredi kartının kullanma süresini sona erdiği takdirde bu kart ile birlikte herhangi bir işlem yapmanız mümkün olmayacaktır. Kredi kartlarının son kullanma tarihleri kartın ön yüzünde yer alır. Birçok banka kredi kartı son kullanma tarihini kartın ön yüzünün alt ve orta bölümüne yakın bir şekilde konumlandırır. Yine de kredi kartı son kullanma tarihinin kimi zamanlarda alt orta kısmın sağ tarafına yakın olarak da konulabilir. Kredi kartının son kullanma tarihi ikişer karakterli ay ve yıl olarak belirtilmiştir. Kredi kartlarının son kullanma tarihi dolmadan önce kullanmakta olduğunuz banka ile iletişime geçerek kredi kartı değiştirme talebinde bulunmanız gerekecektir. Kredi kartınızın son kullanma tarihi dolmuş olmasına rağmen alışveriş yapmaya çalıştığınız takdirde kredi kartınız bloke olur. Bankalar her ne kadar süresi dolacak olan kartlar için yeni bir kart gönderiyor olsalar da her ihtimale karşı bireylerin kartlarının son kullanma tarihlerini takip etmesi gerekir. Ayrıca eski kartınızın iptal edilmemesi halinde o kartın da yıllık kart ücretini ödeme gibi bir durum söz konusu olabileceği için mutlak surette eski kartınızın iptal edilmesini ve yeni bir kart talep etmesini unutmamanız gerekiyor. Kredi kartı son kullanma tarihine ait bir örnek aşağıda yer alan görselde bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.