Kampanya Bulucu

KREDİ KARTI BAŞVURUSU

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartının tanımı doğrultusunda öncelikle ne olduğuna bakacak olursak; aslında ülkemizde de yaygın biçimde kullanılan müşteri finansmanları arasında yerini alan bir sistemdir. Kredi kartına ürün olarak baktığımızda ise nakit para vermediğimiz durumlarda nakit paranın yerine geçen kullanım aracıdır diyebiliriz. Ülkemizde de hemen hemen herkesin sahip olduğu kredi kartın pek çok avantajı bulunmaktadır. Örneğin, kredi kartına sahip olan kişiler bu kartlar ile satış yapabilirler. Aynı zamanda kartlardan nakit avans ve taksitli satış imkanları da vardır. Bunun yanı sıra elektronik satış, telefon ve posta yolu ile satış gibi uygulamalar da gerçekleşmektedir.

Kredi kartı esasında kullanım olarak hızlı ve pratik bir uygulamadır. Fakat bunun yanı sıra kredi kartının tüm avantajları yanında dezavantajları da tabii ki bulunmaktadır. Dezavantajlarının arasındaki en büyük unsur birçok tüketicinin de şikayetçi olduğu bir durum olan faizlerdir. Bankalar, kişilere vermiş oldukları kredi kartlarına faiz uygulamaktadırlar. Gerekli kurum ve kuruluşlar faiz oranlarını azaltmak adına uygulamada bulunmuşlardır. Getirilen bu uygulama sayesinde kredi kartı faiz oranları kapsamında artık bir yıllık kredilerin faizlerinin iki katı olarak sınırlama getirilmiştir. Kredi kartlarının bir diğer dezavantajı ise kişinin kredi kartı ile almış olduğu ürüne çeşitli ücretleri de sayabiliriz. Kişi kredi kartı aldığında, bu kredi kartının kart ücreti bulunmaktadır. Aynı zamanda üyelik ücreti, nakit avans ücreti gibi unsurlar da yer almaktadır. Bunun yanı sıra kredi kartının kart yenileme ücreti de bulunmaktadır.Tüm bu dezavantajların yanı sıra kişi eğer kredi kartı kullanımına dikkat ederse, kredi kartı kişiye çok büyük faydalar da sağlamaktadır.

Kişilerin kredi kartı kullanırken düşünmeleri gereken ilk konu neye ihtiyaçları olup olmadığıdır. Eğer kişi ihtiyacı olmadığı halde sürekli kredi kartından ürünler satın alırsa bu durum kredi kartının hesap kesim tarihlerinde kişiye zorluk çıkarabilir. Kişi almış olduğu ürünlerin ücretini kredi kartı kapsamında ödeyemezse bu durum kişilerin bankalarla olan ilişkilerine zarar verebilir. Bunun yanı sıra kişi kredi kartı ile internetten de alış veriş yapabileceği için bu noktada da yine avantajlı duruma geçmektedir. Günümüzde bireyler sürekli yoğun iş temposu ile çalıştığından, alış veriş için ekstra bir zamanları fazla bulunmaz. Bu nedenle internetten alış veriş yapmak bireyler için büyük bir kolaylık sağlar.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

kredi kartı başvurusu

Kredi kartının ne olduğundan ve nasıl kullanılacağından bahsettikten sonra kredi kartı başvurusunun nasıl yapıldığı konusunu da anlatmakta fayda var. Kişi kredi kartı başvuru aşamasına geçmeden önce kredi kartına ihtiyacı olup olmadığını sorgulamalıdır. Çünkü eğer kredi kartına ihtiyacı yoksa ödeyemeyeceği bir borcun altına girecektir. Bu ise bankalar tarafından çok dikkat edilen kredi notunu ya da kredi puanını düşürecektir. Kredi notunun ya da kredi puanının düşmesi ise kişinin ilerleyen zamanlarda yeni bir kredi kartı almasına engel olacaktır. Kişi kredi kartına gerçekten ihtiyaç duyduğunu anladığı zaman ise artık diğer aşama olan kredi kartı başvuru aşamasına geçebilir. Kredi kartı başvuru işlemi ilgili bankaların şubelerinden yapılabilmektedir. Kredi kartı başvurusunun yapılacağı bir başka yer ise internet ortamıdır. İlgili bankanın internet bilgi ekranındaki gerekli belgeleri ve evrakları doldurarak kişi kredi kartı başvuru işlemini gerçekleştirebilir.

Kredi kartı başvurusu aşamasında bir diğer nokta ise, kişinin yapmış olduğu kredi kartı başvuru işlemine bankalar tarafından olumlu yanıt verilip verilmemesidir. Kişi başvuru sonucunu öğrenmek için ilgili bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayıp, bu konuda bilgi alabilir. Bu noktada ise eğer kişinin kredi kartı başvuru işlemi olumlu yanıtlanıp onaylandıysa, kredi kartı başvuru aşamasında belirtilen adrese gönderilir. Kredi kartı kişinin eline ulaştığında ise, kişinin yapması gereken şey ilgili bankanın müşteri hizmetlerini tekrar aramak ve kredi kartı şifresini oluşturmaktır. Şifrenin ise güvenli olması adına art arda sayılardan, doğum tarihi gibi kolay bulunabilen bilgilerden oluşmaması gerekmektedir.

Kredi kartı şifresinin belirlenmesinden sonra kişi artık kredi kartını kullanabilir. Kişi kredi kartı ile istediği alış verişi yapabilir, ürün ve hizmet satın alabilmektedir. Bunun yanı sıra kredi kartının kullanım alanı yalnızca alış veriş noktaları değildir. Aynı zamanda kredi kartından nakit avans olarak geçen nakit para da çekilebilir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken bir unsur vardır. Kişi nakit avansı eğer gerçekten ihtiyacı varsa çekmelidir. Bunun sebebi ise yazımızın ilk girişinde bahsettiğimiz faiz sistemidir. Nakit avans çekildiği andan itibaren, kredi kartı borcuna günlük şekilde faiz işlemektedir. Kredi kartı başvurusu sonucunda kişi kredi kartını kullanabilir. Bu noktada önemli olan şey, kredi kartı borcunun bir aylık süreçte ödenmesidir. Kredi kartı almış olduğunuz ilgili banka tarafından her ay hesap kesim tarihinde hesap kesim cetveli gönderilir. Bu hesap kesim cetvelinde harcama detayları, dönem borcu, asgari ödeme tutarı ile son ödeme tarihi gibi bilgiler yer almaktadır.

Kişi eğer son ödeme tarihine kadar borcunu ödemez ise banka tarafından faiz uygulanmaya başlar. Bu gibi durumlar hem kredi notunuzu etkiler hem de bankalar arası kredibilitenizi düşürür. Eğer kişinin eline hesap kesim cetveli geçmemişse kredi kartı hizmeti satın almış olduğu ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak borcunu ve detaylarını öğrenebilir. Kişi ödenmesi gereken borç tutarını öğrendiğinde ise bu borcu internet aracılığıyla, banka şubeleri ile ya da ATM’ler gibi araçlarla ödemelidir. İşte bu gibi unsurlara dikkat edildiğinde aslında kredi kartı günlük hayatta çok büyük kolaylık ve hız sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.