Kampanya Bulucu

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenince Faiz Gelir mi

Kredi Kartı Asgari Tutar Nedir?

Kredi kartının bankadan alımı esnasında bir kredi kartı sözleşmesi imzalanır. Bu sözleşmede kredi kartının limiti, hesap kesim tarihi, borcun son ödeme tarihi, asgari tutar oranı ve faiz oranları gibi pek çok bilgi bulunmaktadır. Kredi kartının kullanımı ile bu bilgiler doğrultusunda hesap kesim tarihinde hesap kesilir ve bir hesap özeti oluşturulur.

Bu hesap özetindeki borç miktarı, kişinin hesap kesim tarihine kadar yapmış olduğu tüm harcamaları içerir. Daha sonra belirlenen son ödeme tarihine kadar bu hesap özeti borcu ödenmelidir. Hesap özetinde, toplam borç ve asgari borç olarak 2 farklı borç bulunaktadır. Toplam borç, mevcut ayın tüm harcamalarını içeren toplam borçtur. Asgari borç ise toplam borcun en az ödeme tutarıdır.

Kredi kartı kullanımı konusunda henüz yeniyseniz, kredi kartı kullanımı konusunda daha önce çok detaylı bir dosya hazırlamıştık. Lütfen inceleyiniz: “Kredi kartı kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir”

Asgari Borç, Toplam Borcun Kaçta Kaçıdır?

Bankalar arasındaki oranlar değişiklik gösterse de asgari borç, toplam borcun ortalama 1/3’ü kadardır. Örneğin, 120 TL olan dönemlik toplam borca sahip bir kredi kartının asgari borcu yaklaşık 40 TL olmaktadır.

Asgari tutarı ödemek sadece borcun bir kısmını ödeyerek kalan borcu ertelemek demektir. Yani asgari tutar ödenmişse borcumuzu o ayki dönem için ödemiş sayılır. Kredi ve kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda ne gibi bir sürecin işlediği hakkında bilgi almak için lütfen inceleyiniz: “Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur”

Kredi Kartının Asgari Tutarı Ödenince Faiz Gelir mi?

Kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmesi ne yazık ki borca faiz işlemesini engellememektedir. Kredi kartı borcuna faiz işlememesi için yapılması gereken tek şey, dönemlik hesap özetindeki toplam borcun tamamının ödenmesidir.

Toplam borçtan 1 TL eksik ödenmesi durumunda dahi kredi kartı borcuna faiz işler. Fakat asgari tutarın ödenmesi ile işlenen faiz, hiç ödenmemesi durumunda işlenen faiz ile aynı orana sahip değildir.

Şimdi gelin örnek bir hesaplama yapalım;

Bu ayki dönem borcunuz: 2.000 TL olsun,

Ödenmesi gereken asgari tutar: 660 TL ( *Toplam borcun %33’ü )

Yapılan ödeme tutarı: 660 TL

Borç bakiyesi (geciken): 1.340 TL

Gecikme süresi: 30 gün ( *Kalan borcu 1 ay boyunca hiçbir ödeme yapmıyoruz )

Günlük net gecikme faizi tutarı: 27.06 ( *Akdi faiz: % 2.02 )

BSMV tutarı: 1.35 TL ( *Faiz üzerinden alınan banka ve sigorta vergisi 22.725 x %5 )

KKDF tutarı: 4.05 TL ( *Faiz üzerinden alınan kaynak ve destekleme fonu 22.725 x %15 )

Ödeyeceğimiz toplam gecikme faizi tutarı: 32.46 TL

Ödeyeceğimiz borç tutarı: 1.372,46 TL ( *Faizler + vergiler toplam )

Örnek hesaplamada da görüldüğü gibi 2.000 Liralık bir borcun sadece asgari tutarını ödediğimiz için bir sonraki ayın borcuna fazladan 32.46 Liralık bir faiz eklenmiş oldu.

Bankalar genellikle kademeli faiz sistemini kullanırlar. Bu durumda kalan borca yönelik faiz işlemi uygulanır. Her ne kadar asgari tutarı ödemek faizi engellemiyor olsa da asgari tutarın ödenmesi kart sahibi için oldukça önemlidir. Bankalar ödenmeyen kredi kartı borçları için 90 günlük bir süre belirlerler. Bu süre sonrasında söz konusu kişi bankanın takip bölümüne aktarılır. Sonrasında borç hala ödenmediyse kişi hakkında yasal takip başlatılır.

Yasal takip hakkında ayrıntılı bilgi için şu konu başlığımızı inceleyebilirsiniz: “İdari Takip ve Yasal Takip Nedir”

Fakat kişi bu süre içerisinde asgari tutarı öderse 90 günlük süre başa döneceğinden herhangi bir takip söz konusu olamaz. Buna ek olarak asgari tutarın ödenmesi kişinin findeks kredi puanını da korumaktadır. Findeks kredi puanını etkileyen temel unsur kredi ve kredi kartı borçlarının ödemesidir. Bu borçların ödenmemesi findeks kredi puanının düşmesine sebep olur. Fakat kredi kartı borcunun asgari tutarı ödenirse findeks kredi puanı bu durumdan olumsuz etkilenmez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.