Kampanya Bulucu

KREDİ KARTI AİDATI

Kredi Kartı Aidatı

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Kredi kartı, bankaların ya da diğer finansal kurum ve kuruluşların müşterilerine sunduğu, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında ödeme amaçlı ya da bankaların ATM sistemlerinden nakit avans çekmek amaçlı kullanılabilen bir araçtır. Bunun yanı sıra kredi kartı ile yapılan harcamalar aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödenmek zorunda olunan ayrıca nakit paraya alternatif şekilde sunulan bir ödeme aracıdır diyebiliriz. Bankalar tarafından oluşturulan genel bir uygulamada kişi, kullanmış olduğu kredi kartı borcunu dönemsel olarak ödemek zorundadır. Ayrıca dönemsel olarak ödenmesi gereken bu tutara asgari ödeme tutarı denmektedir.

Bunun yanı sıra kredi kartı ile alışveriş yapan kişiler alışveriş yaptığı mağazaya değil, kredi kart hizmetini satın almış olduğu bankaya borçlanmaktadırlar. Bankalar ya da diğer finansal kurum ve kuruluşlar kredi kartı hesap kesimini müşteriye, otuz günlük bir süre içerisinde ulaştırmaktadır. Ayrıca bu dönem boyunca kart ile yapılan harcamalar, hesap bildirim cetveli ya da diğer bir ifadeyle hesap özeti ile kartı kullanan kişiye bildirirler. Kredi kartları banka sektöründe yer alan ve en fazla talep edilen ürünler arasında bulunmaktadır.

Kredi kartı aidatı kartın talep süreci ile başlamaktadır. Bunun yanı sıra kredi kartı aidatı kredi kartı kullanım süresi boyunca da devam etmektedir. Ayrıca kredi kartı aidatı banka ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından karşılanan maliyetlerin kartı kullanan kişiye yansıtıldığı bir üyelik bedelidir diyebiliriz.
Kredi kartı aidatları, aslında banka sektörü ile ilişkili en fazla şikayet edilen konuların başında gelmekteydi. Kişilerden gelen şikayetler doğrultusunda BDDK olarak bilinen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu finansal ve mali işlemlerde alınacak ücretler ile ilgili bir yönetmelik oluşturdu. Oluşturulan bu yönetmelikte, kredi kartlarından alınacak olan aidatlar ile ilgili detaylı ve ayrıntılı bir kısıtlama yer aldı.

Bu yönetmelik bağlamında kredi kartı aidatı ile ilgili olarak şunları söylemek mümkün:

• Kişilere kredi kartı çıkaran bankalar ya da diğer finansal kurumlar, yıllık kredi kartı üyelik ücreti almadıkları bir kredi kartı türü sunmakla yükümlüdürler. Fakat kredi kartı aidatı adı altında bir ücret almadıkları kredi kartlarının taksitli olup olmaması, taksit tutarı gibi konular kart çıkartan bankanın ya da diğer finansal nitelikteki kuruluşların inisiyatifine kalmış olan bir özelliktir.

• Bu özellikler haricinde ise esas olan kredi kartına bağlı olarak verilen ek kredi kartının aidat ücreti, esas kredi kartının yıllık aidat ücretinin yüzde ellisini geçememektedir.

• Kredi kartı aidat ücreti, ancak finansal ve mali müşteriyi borçlandırabilir. Bu bağlamda kredi kartının ilk kullanımını takip eden bir yıllık süreçte bu aidat ücreti alınabilir. Yani kişi kredi kartı üyelik sözleşmesi yapmış olsa bile eğer kredi kartını kullanmaz ise sürece, kredi kartı aidatı ödememektedir.

• Tüm bu özelliklerin yanı sıra en az yüz seksen gün süre içinde herhangi bir hareketlilikte bulunulmayan kredi kartlarına hareketsiz kaldıkları süre zarfında yıllık kredi kartı aidat ücreti yansıtılmamaktadır.

• Ayrıca kredi kartının hesap özeti ve gönderimi, sanal kart oluşturma ile bu sanal kartı kullanma ile bir yıl içinde kayıp, çalıntı gibi sebepler dolayısıyla gerçekleştirilen iki adete kadar kart yenileme karşılığında bankalar herhangi bir ücret talep etmemektedirler. Fakat eğer bir yılda iki kezden daha fazla bir kredi kartı talep edilirse, bankalar ya da diğer finansal ve mali kurum ve kuruluşlar ek bir ücret talep etmektedirler.

• Kredi kartı iptal talepleri konusunda ise ilgili kredi kartıyla bağdaştırılmış olan herhangi bir borç tutarı bulunduğu gerekçe gösterilerek bu talep reddedilmez. Bu şekilde iptal edilen kredi kartlarının ise borç geri ödeme plan dönemlerinde yıllık kredi kartı aidat ücreti alınmamaktadır.

Kredi Kartı Aidatı Yıllık Ücreti

kredi kartı aidatı

Kredi kartı aidatlarının ne olduğunu açıkladıktan sonra kredi kartı aidatı yıllık ücreti de açıklamakta fayda olduğunu söylemek mümkün. Aslında kredi kartları temel olarak Mil ya da Puan kazandıran kartlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Buna bağlı olarak ise bir ücretlendirme çerçevesinde yer almaktadırlar. Ülkemize yer alan her bankanın kredi kartı aidat ücreti değişmektedir. Kredi kartı aidat ücretinin bankadan bankaya farklılık göstermesinin sebepleri arasında bankaların gerçekleştirmiş oldukları kart promosyonları, biriken puanlar, bonuslar, ödüller, banka ile anlaşmalı olan şirketlerden daha ayrıntılı biçimde yararlanma gibi unsurları sayabiliriz.

Tüm bunların yanı sıra kredi kartı aidatının yıllık ücreti kesin olarak söyleyebileceğimiz bir rakam değildir. Fakat bankaları ya da diğer finansal ya da mali nitelikteki kurum ve kuruluşları şöyle bir inceleyip, banka sektöründe yer alan kredi kartı aidatı yıllık ücretlere baktığımızda ortaya kaba taslak da olsa bir analiz çıkmaktadır. Bu analize göre bankadan bankaya değişmesine rağmen kredi kartı aidatı yıllık ücretlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Akbank 87-113 TL,
 • Garanti Bankası 75-98 TL,
 • Ziraat Bankası 18 TL,
 • Halkbank 27 TL,
 • Türkiye Finans Bankası 35 TL,
 • Türkiye İş Bankası 54 TL,
 • Vakıfbank 64 TL,
 • Denizbank 72 TL,
 • ING Bank 75 TL,
 • Yapı Kredi Bankası 76-100 TL,
 • Finansbank 93,5 TL şeklinde olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Şekerbank ve Odeabank gibi kurumlarda kredi kartı aidatı alınmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.