Kampanya Bulucu

Kredi Çekerken Hayat Sigortası

Hayat sigortası, bir kişinin başına gelebilecek kaza, hastalık vb. durumlarda finansal destek sağlayan, sağlık masraflarının giderilmesini veya düşük primlerle ödenebilmesine katkıda bulunan bir sigorta çeşididir. Aynı zamanda hayat sigortası söz konusu kişinin vefat etmesi sonucu kişinin yakınlarına mali destek sağlar.

Hayat Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

1-) Hayat sigortasının yapılması sonucunda kişinin başına gelebilecek her türlü kaza, hastalık, sakatlık vb. durumlarda sigorta şirketi kişiye finansal destek sağlar.

2-) Bir nedenle sağlığı bozulan kişi, hayat sigortası yaptırmış ise sağlık masrafları sigorta tarafından karşılanır. Veya imzalanan poliçe doğrultusunda hasta masrafları düşük primlerle ödenir.

3-) Hayat sigortası yaptırmış bir kişinin vefatı sonrası poliçede teminata geçen kişilere maddi yardım edilir. Eğer kişinin çocukları var ise bunların eğitim masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Daha detaylı bilgiye ulaşmak için şu konu başlığımızı mutlaka okumalısınız: “Bankadan Kredi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur”

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Mecburi midir?

Bankalardan kredi kullanımı için başvuru esnasında başvuru maddelerinden birisi de genellikle hayat sigortasının yapılması gerektiğidir. Oysaki yasal maddeler gereği kredi kullanımı için hayat sigortasının yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Bunun için bankaya dilekçe vererek bundan muaf olunabilir. Eğer ki banka dilekçeye olumlu cevap vermezse bu durum tüketici haklarına başvurulmalı ve bu kurumdan alınan belge ile kredi başvurusu yapılmalıdır.

Bazı durumlarda bankalar başvuru esnasında hayat sigortası masraflarını müşteriden almakta ve sigorta işlemlerini tek elden halletmektedir. Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak isteyen kişiler bu sigortayı banka aracılığı ile değil, uzman bir sigortacı eşliğinde yaptırmalıdır. Çünkü sigorta poliçeleri oldukça değişik maddeler içerebilir. Bu maddeler hususunda bilgi sahibi olmak ve poliçeyi bu kapsamda düzenlemek hayat sigortası yaptıran kişinin yararına olacaktır.

Kredi kullanımı esnasında hayat sigortasını mecburi tutarak kredi kullanan kişiden masraflarını alan bankalardan kredi bitimi sonrası bu ücreti geri alabilmek yasal olarak mümkündür. Bunun için ilgili bankaya müracaat edilmeli veya tüketici haklarına başvuruda bulunulmalıdır.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Hayat sigortası kredi kullanımı için zorunlu olmasa da yaptırılması tavsiye edilen fazlasıyla gerekli bir sigortadır. Bunun için temel etmen, söz konusu kredi borcunun mirasçılara aktarılmasıdır. Eğer ki bir bankadan kredi çeken kişi hayat sigortasını yaptırmamış ise ve kredinin ödeme sürecinde bu kişi vefat eder ise geriye kalan borç bu kişinin mirasçılarına kalmaktadır. Böyle bir durumun yaşanmaması için hayat sigortası yaptırmak gerekir. Fakat hayat sigortası yaptırmak da tüm bu olayların yaşanmaması anlamına gelmemektedir. Sigorta poliçesinde “kaza sonrası ölüm” gibi maddeler yer almakta ve bu madde doğrultusunda vefat eden kimseler sigortadan yararlanabilmektedir.

Ayrıca herhangi bir hastalığı bulunan ve bu hastalık sonucu yaşamını kaybeden kişiler de sigorta kapsamından çıkmaktadır. Bunun gibi durumların yaşanmaması için sigorta poliçesi bir uzman eşliğinde oluşturulmalı ve sigorta bilgilendirme formu ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Bu maddeler gerekirse sigorta poliçesinden çıkarılmalıdır.

Bu hususta şu konu başlığımızı incelemek faydanıza olacaktır: “Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir”

Hayat Sigortası Maliyeti Ne Kadar?

Hayat sigortası masrafları, kişilerin yaşına, cinsiyetine, bir hastalığının var olup olmadığına göre değişiklik gösterir. Ayrıca bu masraflar sigorta şirketleri içinde de farklılaştığı gibi sigorta poliçesindeki maddelerin türüne göre de değişir. Fakat genel olarak banka aracılığı ile kredi başvuru esnasında yapılmış ve üzerinde oynanmamış hayat sigortası masrafları ortalama şu şekildedir:

  • İhtiyaç kredisi için hayat sigortası: 50 – 100 TL
  • Konut kredisi için hayat sigortası: 400 – 500 TL
  • Taşıt kredisi için hayat sigortası: 100 – 150 TL

Son olarak; şu konu başlığımızı da incelemek isteyebilirsiniz: “En Uygun Kredi Nasıl Alınır”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.