Kampanya Bulucu

Kredi Çekerken Hangi Belgeler Gerekir

Bu yazımızda; ”Kredi çekmek için gereken belgeler” ve ”Kredi için hangi belgeler lazım” gibi soruların cevapların arayıp, farklı krediler için gereken belgeleri paylaşacağız. Ancak bankaların her an farklı uygulamalara gidebildiğini ve bir tüketiciden istenen belgelerin diğerinden istenmeyebileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Dolayısıyla ilk olarak, kredinizi çekeceğiniz kurumu belirledikten sonra ilgili çalışanla diyalog kurmanızı öneriyoruz. Bu diyalog hem belgeler konusunda hem de ilerleyen aşamalarda pazarlık konusunda çok fayda sağlayacaktır.

Kredi Türlerine Göre İstenen Belgeler

Ülkemizde bankacılık sektörü kredi hizmetlerinde aradığı belgeleri genellikle kişinin durumuna göre ve kredi cinsine göre ayırıyor. Bu ayrımlara kısaca değinecek olursak;

A-) KİŞİNİN DURUMUNA GÖRE:

1-) Ücretli Çalışanlar İçin

Nüfus cüzdanı fotokopisi, son aya ait maaş bordrosu fotokopisi veya çalışılan şirketten aylık gelir yazısı, başvuru esnasında verilen adresin teyidi için de ikametgah veya elektrik-su-doğalgaz faturalarından biri gereken temel belgeler. Bunların dışında özellikle küçük şirketlerde çalışanlardan şirket yetkililerini teyit etmek için imza sirküleri fotokopisi ve noter tasdikli imza beyannamesi istenebiliyor.

2-) Serbest Çalışanlar İçin

Nüfus cüzdanı fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, noter tasdikli imza beyannamesi (aslı), gelir belgesi, başvuru adresinin teyidi için de ikametgah veya elektrik-su-doğalgaz faturalarından biri aranıyor. Bu belgelere ek olarak özellikle ilk kez kredi çekecekseniz gelir durumunuzu teyit etmek için banka farklı belgeler isteyebilecektir. Bu noktada daha önce kredi çekimi haricinde bir hizmet almış olduğunuz bir bankayı tercih etmeniz avantaj sağlayacaktır.

3-) Emekliler İçin

Nüfus cüzdanı fotokopisi, noter tasdikli imza beyannamesi (aslı), emekli maaşınızın yattığı banka hesap cüzdanınızın fotokopisi, ve adres teyidi için ikametgah veya elektrik-su-doğalgaz faturalarından biri isteniyor. Emeklilerin gelirleri sabit olduğundan istenen belgeler daha az olsa da, emekliyseniz ancak yüksek miktarda kredi çekmek istiyorsanız gelir durumunuzu teyit etmek için farklı belgeler istenebilecektir.

4-) Tüzel Firma Sahipleri İçin

Firmanın tüm ortakları için nüfus cüzdanı fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, sicil gazetesi fotokopisi, son bir ay içerisinde alınmış noter tasdikli imza sirküleri, son bir yıla ait bilanço ve gelir tablosu fotokopisi, son döneme ait detay mizan fotokopisi ve ticaret siciline tescil ile ilgili belgelerin fotokopileri isteniyor. Ancak şirketler için filo kredisine başvururken bilanço ve gelir tablosu gibi belgelerde bir yerine üç yıl şartı aranabiliyor.

B-) KREDİNİN CİNSİNE GÖRE:

Yukarıda belirttiğimiz belgelere ek olarak ülkemizdeki bankalar kredi cinsine göre de farklı belgeler isteyebiliyorlar. Ülkemizde 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında bankacılık sektörüne birçok yasal düzenleme getirildiğinden, özellikle konut kredilerinde bankalar risk yönetimini sıkı tutmak zorundalar.

1-) Eğitim Kredisi: Eğitim görülen kurumdan alınan fatura (aslı), öğrenci belgesi veya kayıt belgesi

2-) Taşıt Kredisi: 0 kilometre araçlar için aracın proforma faturası, ikinci el araçlar için ise aracın satışını yapan kişiye ait son Motorlu Araç Tescil ve Trafik Belgesi (aslı)

3-) Konut-Konut Güçlendirme ve Arsa Kredileri: Bu tip krediler için istenen belgeler bankaya göre değişse de genel olarak alınacak konut-arsa üzerinde ipotek-rehin vb. bulunmadığını gösteren Tapu Dairesi yazısının aslı isteniyor.

4-) Kentsel Dönüşüm Kredisi: İş Bankası tarafından başlatılan ve yavaş yavaş diğer bankalara yayılmaya başlayan bu kredi için nüfus cüzdanı fotokopisi, tapu belgesi, riskli bina tespit raporu inceleme formu, yeni adresi gösteren adrese dayalı nüfus kayıt örneği ve riskli yapının boşaltıldığına/boşaltılacağına dair taahhütname isteniyor.

Belgeleri Hazırlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çekmek istediğiniz kredinin cinsi veya kişisel durumunuz ne olursa olsun, son önerimiz ise işleme banka gözünden bakmanız olacaktır. Bankaların kredi verirken bu belgeleri istemesinin en önemli nedeni yasal zorunluluklar olsa da bir yandan da banka için kredibilite yani krediyi talep eden kişi veya kurumun geri ödeme becerisi önem taşır. Unutmayın ki kredi doğru kullanıldığında hem bankaya hem de size kazanç sağlayacak ticari bir hizmettir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.