Kampanya Bulucu

Kredi Çekerken Bankaların Aldığı Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır

Ülkemizde bankacılık sistemi, özellikle 2001 krizinden sonra yapılan yasal düzenlemeler ve bu düzenlemelerin sıkı biçimde uygulanması nedeniyle, oldukça “sağlam” bir yapıya sahip. Mevcut hükümetin attığı adımlar, birçok ülkenin aksine yasalarda tüketici lehine uygulamalar getiriyor. Son dönemde sıkça söz edilen “dosya masraflarının geri alınması” durumu da, yeni Tüketici Kanunu’nun altıncı maddesine dayanıyor.

Dosya Masrafı İade Talebi

Yeni yasa, bankaların sundukları kredi hizmetlerinde yasal faiz oranları ve sigorta masrafları haricinde “dosya masrafı” veya “diğer ücretler” gibi isimlerle dolaylı olarak ekstra faiz almalarını ve haksız kazanç elde etmelerini önlüyor. Ayrıca, daha önceki Tüketici Kanunu’nun öngördüğü 3 yıllık zaman aşımı süresi yerine, bankaların müşterilerine uyguladıkları gibi müşterilerin de bankaya Borçlar Kanunu’nun ön gördüğü 10 yıllık zaman aşımı süresini uygulayabilmelerinin de önünü açıyor. Yani 10 yıl içerisinde çekmiş olduğunuz kredilerin dosya masraflarını geri almanız mümkün. Üstelik sizden alınmış olan dosya masrafları, dava tarihinden veya ihtarname ile yapılan talep tarihinden itibaren yasal faiz işletilerek, yani “faizi ile birlikte” ödeniyor.

Dosya masrafı iade talebi için, tüketicilerin önünde iki yol bulunuyor. Bu yollar şu şekilde:

Tüketici Hakem Heyetleri: Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde çekilen 3000 TL’nin altındaki krediler için tüketicilerin ilçe hakem heyetlerine başvurmaları gerekiyor. Hakem heyetleri, mahkeme kadar yetkili organlar olmasalar da, bu konuda sizlere yardımcı olabiliyorlar. Yapmanız gereken tek şey dilekçenizi hazırlayıp kredinizi belgelendirerek ilçe hakem heyetine bireysel olarak başvurmak. Ancak bu noktada, mevcut ilçenizin değil, krediyi hangi ilçedeki banka şubesinden çektiyseniz o ilçedeki tüketici hakem heyetine başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Tüketici Mahkemeleri: Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde çekilen 3000 TL’nin üzerindeki krediler için ise tüketici mahkemelerine başvurulması gerekiyor. Tüketici mahkemelerinde doğrudan bankaya bireysel dava açılıyor. Tüketici mahkemesi bulunmayan ilçelerde ise, dosyaya ilçenin Asliye Hukuk Mahkemesi bakıyor. Bizim tavsiyemiz ise, doğrudan ilçe adliyesine gidip danışmaya durumu anlatmanız yönünde. Zira bu konu çok popüler olduğundan, birçok adliyede bu tip dosyalara belli savcı ve hâkimler bakıyor. İşlemin giderek “rutin” bir hal aldığını söyleyebiliriz.

Başvuru Dilekçesi, Deliller ve “Bilgi Edinme” Bilmecesi

Konunun uzmanı olan avukatlar, bu yasadan herkesin yararlanabileceğini ama en önemli hususun usulüne uygun başvuru yapmak olduğunu belirtiyorlar. Davanın lehinize sonuçlanması için dilekçenin doğru hazırlanması ve ödeme dekontları, kredi kullanım sözleşmesi, hesap cetveli gibi belgelerin hazırlanması çok önemli.

Ancak bu noktada, Yargıtay’ın son dönemde vermiş olduğu bir karar kafaları karıştırıyor. Zira bankalar, geçmiş dönemdeki kredilere ilişkin bilgileri “müşteri sırrı” bahanesi ve “istenilen bilgi ve evrakın daha önce temin edilmiş olduğu” gerekçesi ile saklıyorlar. Bu nedenle, dosya masraflarını geri alabilmeniz için belgelerinizi saklamış olmanızda büyük fayda var. Ancak belgelerinizi herhangi bir sebeple kaybettiyseniz, ilk olarak KKB (Kredi Kayıt Bürosu) üzerinden kendinize dair kredi raporu almayı, daha sonra da bankanızdan bilgileri istemeyi (bazı durumlarda, bankalar bu bilgileri hiç zorluk çıkarmadan verebiliyorlar) deneyebilirsiniz.

Dosya masrafı geri iade isteme Dilekçe Örnekleri

Örnek dilekçeler ise şu şekilde:

…… Bankası ……. Şubesi Müdürlüğü’ne,

…. Nolu müşteriniz olarak, bankanızın …… şubesinden, ….. tarihinde, …… ay vade ile, …… faiz oranı ile, ……. TL kredi kullandım ve ödemelerimi yaptım. Tarafımdan haksız olarak tahsil edilen …… TL’nin Ankara 7. Tüketici Mahkemesi ve Yargıtay 13. Dairesi’nin onayladığı emsal karar doğrultusunda, iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih-İmza

Ad-Soyad

 

T.C. ……. Kaymakamlığı

(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na)

Şikayet Eden:

Adresi:

E-Posta ve Telefon:

 

Şikayet Edilen:

Adresi:

Şikayetin Parasal Değeri:

Şikayetin Tarihi:

Şikayetin Konusu: Dosya masrafı adı altında alınan “……….-TL” bedelin tarafıma iade edilmesi talebimdir.

(4077 /6. ve 10. maddeleri)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.