Kampanya Bulucu

Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır

Bu yazımızda 2016 Yılı için banka kredi borcu yapılandırma işlemleri hakkında bilgiler sunacağız. Borç yapılandırmanın ne demek olduğunu, borç yapılandırmanın nasıl yapıldığını ve hangi bankaların borç yapılandırma kredisi verdiğinden ve şartlarından bahsedeceğiz.

Borç Yapılandırma Nedir?

Borç yapılandırma, bir bankaya olan borcun ödenememesi durumunda tekrardan düzenlenip farklı faiz ve vade oranlarıyla yeni bir krediye dönüştürülmesi işlemidir. Borç yapılandırma işlemi ile eski borç tamamen kapatılır ve yeni bir borç oluşturulur. Eski borç ile yeni borcun özellikleri aynı olabileceği gibi tamamen birbirinden farklı da olabilmektedir.

Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Borç yapılandırma yapabilmek için öncelikle bankaya başvuru yapılmalıdır. Bankanın ilgili borcu incelemesi sonrası borç yapılandırma onayı gelecektir. Borç yapılandırma onayı sonrası banka, müşteriye yeni borcun ödeme planına dair bir teklif sunar. Bu teklif doğrultusunda müşteri dilerse ufak değişiklikler yapabilir. Ödeme planı, faiz oranı, vade sayısı vb. durumlar belirlendikten sonra banka ile müşteri arasında borç yapılandırılmasına dair bir sözleşme imzalanır. Bu sözleşmede konuya ilişkin tüm ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Yapılandırma sonrası bir problem ile karşılaşmak istemeyenler bu sözleşmeyi iyi okumalı ve gerektiğinde banka yetkilisinden yardım almalıdır.

Borcun yapılandırılmasından sonra kişinin eski borcu tamamen kapatılır ve yeni borcu hesabına tanımlanır. Bu süreçte vade sayısına göre kişi ödemelerini aksatmaksızın gerçekleştirmelidir.

Borç Yapılandırma Farklı Bir Bankadan Yapılabilir mi?

Borç yapılandırma işlemi kişinin borcu olduğu bankadan yapılabildiği gibi başka bir banka üzerinden de yapılabilir. Bu durumda kişinin başka bir bankadan borcu yapılandırabilmesi için borç yapılandırma kredisi alması gerekir.

Bu konuda çok detaylı bilgiler verdiğimiz şu başlıklı konumuzu incelemeniz faydanıza olacaktır: “Borç Transferi Nasıl Yapılır”

Borç Yapılandırma Faiz Oranları Ne Kadar Olur?

Borç yapılandırma işleminde kişinin adına oluşturulacak yeni kredinin faiz oranları, ödenememiş krediye göre genellikle daha düşük olacak şekilde oluşturulmaktadır. Bu durum kişi adına ödeme kolaylığı sağlasa da oluşturulan yeni borcun vade sayısı yüksek olacağından toplamda borç yapılandırma işlemi kişiyi maddi zarara sokar.

Borç Yapılandırma İşlem Ücreti Var mıdır?

Birçok banka borç yapılandırma işlemi için cüzi miktarlarda işlem ücreti almaktadır.

Her Borç Yapılandırılabilir mi?

Ne yazık ki her kredi borcu yapılandırılamaz. Fakat bu durum bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak kredi kartı borçları ve ihtiyaç kredisi borçları vb. borçlar yapılandırılabiliyorken konut kredisi, KMH borçları vb. borçlar ise yapılandırılamamaktadır. Burada önemli kriter daha çok düşük miktar borçların yapılandırılabiliyor olmasıdır.

Hangi Bankalar Borç Yapılandırma Kredisi Veriyor?

Hangi bankaların hangi koşullarda borç yapılandırma, diğer bir adıyla borç kapatma kredisi verdiğini “Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar” başlıklı konumuzda detaylı olarak anlatmıştık. O yüzden burada tekrar yer vermeyeceğiz. Dilerseniz ilgili konu başlığımızı ziyaret edebilirsiniz.

Günümüzde hemen hemen tüm bankalar borç yapılandırma kredisi vermektedir. Burada bu krediyi alabilmek için findeks puanınızın yeterli olmasıdır. Her ne kadar borç yapılandırma kredisi için talep edilen findeks puanı çok yüksek olmasa da yine de kara listede bulunan bir kişi başka bankalardan borç yapılandırma kredisi alamaz. (Bknz: “Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları”)

Borç yapılandırmak isteyen kişilere tavsiyemiz, findeks puanları düşükse kendi bankaları ile, yüksekse başka bankalar ile görüşmeleridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.