Kampanya Bulucu

Kredi Başvurusunda Ön Onay Nedir

Ön onaylı kredi: Bankalardan kullanacağınız, İhtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt kredisinde bankaya yaptığınız başvurulara ön onay verilir. Bu ön onay olumlu ya da olumsuz olabilir. Ön onay bankanın krediyi vermeden önceki kesinlik taşımayan onayıdır. Ön onayların %95’i doğru kabul edilir ancak ön onay asla kesinlik taşımaz. Kredi başvurunuza ön onay çıkmışsa yüksek bir ihtimalle kredinizi çekersiniz. Ancak ön onayı olumlu kesin onayı olumsuz birçok vaka da karşımıza çıkmaktadır.

Neden ön onaylı kredi veriliyor?

Ön onayın en çok kullanıldığı platform internettir. Bankaların büyük çoğunluğu internet üzerinden kredi satarlar. Bu sizi şubeye gitmeden kredi çekip çekemeyeceğiniz öğrenebilmeniz açısından yapılmış bir kolaylıktır. Bankalar 5 dakika içinde size kredi çıkıp çıkmayacağını ön onayla size bildirebilir.  Bankaların sizin kredi taleplerinize cevap olarak yolladıkları SMS ön onay olarak kabul edilir.

Ön onayın neden gerekli olduğuna gelince,  bankalar internet ya da sms ile gelirinizi sorarlar. Siz de dilediğiniz rakamı oraya yazıp yollayabilirsiniz. Bu rakama göre onay çıkar. Ancak bazı durumlarda müşteriler gerçek gelirlerini yazmayabilir. Bu tür durumlarda ön onay çıksa bile kesin onay verilmez. Yani ön onay mekanizması gerçek bilgilerle, yanlış bilgileri birbirinden ayırmak için kullanılır.

Ön onayın kesinleşmesi için ne yapmalıyım?

Ön onayın kesin onaya dönüşmesini istiyorsanız sms ile ya da internet üzerinden verdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olmalısınız. Gelirinizi belgeleyebileceğiniz şekilde tutar belirtirseniz ön onayınızın kesinleşme ihtimali artar.

Ön onay sonrasında ne yapılır?

Ön onay alınan bir kredi geçerli sayılmaz. Krediyi çekebilmeniz için bankaya gitmeniz gerekir. Ön onayı alınan banka, sizin bilgilerinizin doğruluğunu teyit eder. Önceki kredilerinizi ne şekilde ödediğinize bakılır. Kredi notunuza bakılır (Bkz:  Findeks Nedir, Ne İşe Yarar) verdiğiniz bilgilerin doğruluğu sağlanırsa, kredi puanınız da yüksekse ön onayınız kesinleşir ve kredinizi çıkarılır.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.