Kampanya Bulucu

Kredi Başvurusu Reddedilme Sebepleri

Bankalar kredi için başvuran kişilerin başvurularını birçok kriteri göz önünde bulundurarak değerlendirir. Ayrıca her kredinin ayrı koşulları bulunmaktadır. Bu koşullara uyan kişilerin kredi talepleri onaylanırken uymayanların ise reddedilir. Buna ilave olarak kredi koşulları bankalar arasında da değişiklik göstermektedir.

Banka Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

1-) Findeks Kredi Puanı Düşük Olabilir

Bankanın kredi ve kredi ürünleri hizmetlerinden yararlanabilmek için kişilerin belirli bir findeks puanına sahip olması gerekir. Her kredinin talep ettiği findeks puanı aralığı vardır. Bu aralıkta bulunmayan kişilerin kredi talepleri yüksek olasılıkla reddedilir. Findeks puanı bankalar için fazlasıyla önem arz eden bir niceliktir. Findeks kredi puanı düşük olan kişiler findeks puanlarını yükselterek kredi çekebilme hakkına sahip olabilirler.

Şu konu başlığımızı okumanız faydanıza olabilir: “Findeks Notu Yükseltme”

2-) Kişinin Maddi Geliri Olmayabilir

Bankalardan alınacak kredinin ödenebilmesi için bankalar kişilerden teminat göstermesini talep eder. Bu yüzden krediyi kullanacak kişinin belirli bir maddi gelirinin olması gerekir. Bu maddi gelire sahip olmayanlar veya krediyi ödeyebilecek düzeyde yüksek maddi geliri olmayanların kredi başvuruları reddedilir. Kredi alabilmek için düzenli maddi gelir olmalı ve bu gelir bankaya belge ile kanıtlanmalıdır. Eğer kişinin belirli bir maddi geliri bulunmuyorsa yine de kredi alabilir. Fakat bu durumda kişi teminat olarak sahip olduğu taşınmaz mal varlıklarını göstermelidir. Bu taşınmaz mal varlığı; konut, araç, arsa vb. şeyler olabilir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için: “İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir”

3-) Kişi Adına Yasal Bir Problem Olabilir

Bazı durumlarda bir kişinin kredi alabilmesine dair herhangi bir olumsuz durum bulunmasa bile bu kişiye bankalar tarafından kredi verilmemektedir. Bu durumda kişi adına kredi alabilmesini engelleyen yasal bir engel olabilir.

Eğer bu durumda olduğunuzu düşünüyorsanız lütfen inceleyiniz: “Kredi Kayıt Bürosu Nedir, KKB puanı hesaplaması”

4-) Kişi Kara Listede Bulunabilir

Kara listede bulunan kişiler hiçbir durumda bankalardan kredi alamazlar. Kredi alabilmek için kişinin kara liste süresinin bitmiş olması ve findeks puanının yüksek olması gerekmektedir. Kara liste süresi uzatılmamış durumu ile 5 yıldır. Kara listede bulunan bir kişi bu 5 yıllık süreyi doldurmak zorundadır. Bu sürenin dolmasının ardından kişiler kredi almak için bankalara başvuruda bulunabilirler.

Bazı durumlarda ise Merkez Bankası tarafından kara liste affı çıkmaktadır. Bu af sayesinde 5 yılını doldurmamış kişiler kara listeden çıkartılır. Kara listede bulunan bir kişi kara listeden çıktıktan sonra kredi kullanmak istiyorsa bu süre içerisinde banka ve finans kuruluşları ile olan ilişkini düzenlemelidir. Bu süreç dahilinde kişinin sahip olduğu kredi veya kredi kartı ödemeleri bulunuyorsa bunların ödemelerini aksatmamalıdır.

Bankacılıkta kara liste ve kara listeden çıkmak için yapılması gerekenler hakkında “Banka Kara Listesi Nedir Nasıl Çıkılır” başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz.

Son olarak; Kredi başvurunuz herhangi bir sebepten dolayı onaylanmıyorsa şu konu başlığımızı mutlaka okumalısınız: “Kredi Başvurusu Onaylanmadığında Yapılacaklar”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.