Kampanya Bulucu

Kredi Başvurusu Red Nedenleri

Bu yazımızda kredi reddedilme nedenlerinden ve sonucunda neler yapabileceğimizden bahsedeceğiz. Kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilecek durumları madde madde inceleyeceğiz.

Bankaya kredi başvurusu yaptınız ve başvurunuz reddedildi. İlk anda üzüntü, şaşkınlık, öfke gibi duygulara kapılsanız da aslında bu tür duygulara kapılmanıza hiç gerek yoktur. Zira bu durum bankanın kredi red cevabını değiştirmeyecektir. Onun yerine kredi başvurunuzun reddedilme nedenlerini öğrenip çözüm üretmelisiniz.

1- Eksik Belge ve Bilgi:

Bankaya kredi müracaatınız sırasında sizden istene belge ve bilgileri eksik veya yanlış vermişseniz kredi başvurunuz kabul edilmeyebilir. Örnek olarak maaşlı çalışanların, maaş bordrolarını kredi başvuru evrakının için koymamaları gibi.

2- Kredi Geçmişiniz ve Ödeme Performansınız:

Daha önceden kullandığınız kredinin taksitlerini aksatmanız, düzenli olarak ödememeniz, kredi kartınızın ödemelerini düzenli olarak yapmamanız gibi durumlarda banka sizin kredi ödeme performansınızın düşük olduğunu değerlendirerek sizin kredi başvurunuzu kabul etmeyebilir. Ayrıca kefil olduğunuz kişilerin de kredilerini ödememeleri ve sizin de bu ödenmemiş kredi yüzünden takibe uğramanız halinde kredi talebiniz reddedilebilir.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için şu konu başlığımızı inceleyebilirsiniz: ‘’Findeks nedir, ne işe yarar”

3- Geliriniz ile Uyumsuz Kredi Talebi:

Bankaya kredi için müracaat ettiğinizde, banka talep ettiğiniz kredi miktarı ile gelirinizi karşılaştırarak kredi talebinizi tamamen reddedebilir ya da size talep ettiğiniz tutarın daha altında bir miktar kredi önerebilir.

4- Kredi Talebiniz Bankanın Kredi Politikası ile Uyumsuz:

Bankalar bazen kredi talebinde bulunan herkese farklı cevaplar vermek ve bu cevapların izahını yapmak yerine genel bir cevap olarak ”Kredi talebiniz bankamızın kredi politikaları ile uyumlu değildir” diyerek genel bir cevap ve reddetme yolu izleyebilirler. Bu durumda kredinin reddedilme sebebi muhtemelen birden çok sebebe dayanmaktadır. Bu tür cevaplar bankaların maliyetlerini de düşürdüğü için tercih edilmektedir.

5- Önemsiz Ayrıntı Denilerek Konulmayan Belgeler:

Bankalar kredi verecekleri müşterilerinin gelirleri hakkında her şeyi bilmek isterler. Bu nedenle de kredi başvuru formunda bizim teferruat sandığımız birçok bilgi ve soru bulunur. Örneğin kira gelirinizin veya farklı bir gelirinizin olup olmadığı gibi. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar alacağınız kredinin miktarını etkileyebileceği gibi eksik beyanlar kredi müracaatınızın reddedilmesine neden olabilir.

6- Ödeyebileceğinizin Çok Üzerinde Miktarda Kredi Talebi veya Halen Kullandığınız Kredinin Bulunması:

Bankalar, müşterinin talep ettiği kredinin çok yüksek miktarlarda olması durumunda müşterinin bu kredinin taksitlerini ödeyemeyeceğini düşünerek kredi talebini tamamen reddedebilir. Ayrıca halen aynı veya farklı bir bankada devam eden kredi ödemelerinizin bulunması da kredi talebinizin reddedilmesine neden olabilir. Sonuçta bankacılık sektöründe herkesin ödeyebileceği bir kredi limiti tanımlanmıştır.

7- Banka ile Daha Önce Hiç Çalışmamış veya Yeni Çalışmaya Başlamış Olmak:

Kredi almak istediğiniz banka ile daha önce hiç çalışmamış veya yeni çalışmaya başlamış iseniz banka kredi talebinizi reddedebilir. Bu durumda en sağlıklısı daha önce herhangi bir finansal münasebetiniz olan bankalara kredi başvurusunda bulunmanızdır. Önceliğinin maaş müşterisi olduğunuz banka olmalıdır.

8- Unutulmuş Küçük Borçlar:

Yıllar öncesinden kalan unuttuğunuz küçücük bir borcunuz için icra işlemi yapılmış, protesto edilmiş olabilirsiniz. Bu durumlarda da kredi talebiniz reddedilebilir.

Son olarak kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasının en büyük sebebi kredi notunuzun düşük olması olacağından şu konu başlığımızı mutlaka incelemelisiniz: “Findeks kredi notu yükseltme yöntemleri”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ramazan dedi ki:

    3000 tl kredi