Kampanya Bulucu

Kredi Başvurusu Onaylanmadığında Yapılacaklar

Bankalar kredi hizmetlerini insanlara sunduklarında başvuran kişileri araştırırlar. Kredi için uygun şartlara sahip olmayan kişilerin kredi başvuruları ise reddedilir. Bu durumda yapılması gereken şey bankanın kredi başvurusunu reddetme sebebini öğrenmek ve bu koşulu yerine getirmektir.

1-) Findeks Kredi Puanı Yükseltilmeli

Bankaların kredi başvurularını değerlendirme kriterlerinin başında findeks puanı gelmektedir. Günümüzde birçok kişinin kredi reddedilme sebebi findeks kredi notunun düşük olmasıdır. Findeks puanı fazla düşük olan veya söz konusu kredinin talebi olan aralıkta bulunmayan kişiler, findeks kredi puanlarını yükselterek tekrardan kredi başvurusunda bulunabilir.

Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için, “Findeks Notu Yükseltme” başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz.

2-) Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ödenmeli

Bunun için kredi ve kredi kartı kullanıcıları, sahip oldukları kredi ürünlerine dair tüm borçlarını zamanında yatırmalı ve asla gecikmeye düşmemelidirler. Eğer ki kişilerin imkânları bulunuyorsa kredi ürününe dair ödemeleri bir seferde topluca yapmalıdır. Böyle bir ödeme findeks kredi puanının kısa süre içerisinde yükselmesini sağlar.

3-) Gereğinden Fazla Kredi Ürünü Kullanılmamalı

Bu kişiler gereğinden fazla kredi ve kredi kartı başvurusunda da bulunmamalılar. Ne kadar çok kredi ürünü kullanılıyorsa findeks puanı da aynı derecede düşer. Yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının reddedilmesi durumunda ise findeks kredi puanı düşüşe geçer.

4-) Hesaplar Aktif Bir Şekilde Kullanılmalıdır

Findeks puanının hızlı bir şekilde yükseltilebilmesi için yapılması gereken bir diğer şey ise kişiye ait hesapların aktif bir şekilde kullanılmasıdır. EFT/Havale gibi para transfer işlemlerinin sık yapılması ile hesap banka gözünde aktif hale getirilebilir. Bunun yanı sıra hesapların aktif olması için para giriş-çıkışlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Tüm bu işlemlerin yapılması ile findeks puanı kısa sürede yükselecektir. Böylelikle kredi başvurusu findeks puanının düşüklüğü yüzünden reddedilen kişiler kredi başvurularını yenileyebilirler.

5-) Teminat Gösterilmeli

Birçok insan kredi başvurusunda bulunurken bankaya teminat olarak sahip oldukları mal varlıklarını göstermemektedir. Oysaki taşınmaz mal varlıklarının bankaya teminat olarak gösterilmesi bankanın ilgili kredi başvurusunu değerlendirmesi için önemli bir etmendir. Sahip olunan taşınmaz varlığın veya bir hesapta bulunan yatırım parasının bankaya teminat olarak gösterilmesi ile yeniden kredi başvurusu yapılabilir. Önemli bir engel olmadığı sürece banka teminat karşılığında kredi başvurusunu onaylayacaktır.

6-) Kefil Gösterilmeli

Kredi başvurusu esnasında bankaya teminat sunmak adına kefil göstermek kredi alabilmeyi kolaylaştırır. Fakat kefil gösterildiği zaman banka gösterilen kefili de tıpkı kredi alıcısı gibi incelemektedir. Bu durumda kefilin mal varlığı, maddi geliri, borçları vb. mali durumları da ana kişinin kredi alabilme durumunu etkilemektedir. Kefil seçiminin bu ölçütte yapılması kredi alımını kolaylaştırır. Fakat 0 km araçların taşıt kredisi ile alınmasında olduğu gibi bazı kredilerde banka kefil kabul etmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.