Kampanya Bulucu

KOSGEB Kredisi Nedir, Nasıl Alınır

KOSGEB Nedir?

KOSGEB olarak bilinen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı, KOBİ’leri geliştirmek ve desteklemek amacıyla kurulmuş bir kurumdur. KOSGEB, KOBİ’ler arasındaki rekabeti artırır, onların kurumsallaşıp profesyonelleşmesi hususunda destekler sağlayarak ülke genelinde ticaretin kalkınmasını sağlar.

KOSGEB, iş kurmak isteyen kişilere destek olmak amacıyla belirli oranlarda hibe ve kredi imkânı vermektedir.

KOSGEB Hibe ve Kredisi Nedir?

KOSGEB, KOBİ düzeyindeki işletmelere kredi ve hibe vererek onların gelişimini sağlar. Kredi alabilmek için söz konusu ticarethanenin KOBİ olması gerekmektedir. Gerekli şartların sağlanması ile başvuruda bulunulur ve KOBİ destek kredisi alınabilir. Yeni kurulacak işletmeler KOSGEB’e başvuruda bulunarak belirli masrafların karşılanması adına hibe alabilirler. KOSGEB tarafından verilen bu hibe 30.000 TL’ye kadar çıkabilmekte olup geri ödemesizdir. KOSGEB kredisi ise 70.000 TL’ye kadar verilebilmektedir. Bu kredi ise faizsiz olmakla birlikte ödeme tarihleri ertelenebilir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisi almak için öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir. Daha sonra KOSGEB’e kayıt olunmalı ve talep edilen kredi tutarları belirlenecek başvuruda bulunulmalıdır.

KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB’in resmi sitesi olan www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinde bulunan “e-KOBİ”  menüsünden KOSGEB’e kayıt olunabilir. Fakat bu bir kredi başvurusu değildir.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?

KOSGEB kaydı sonrası site üzerinde bulunan KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır. Bu beyannamenin doldurulması ile KOBİ uzmanları söz konusu işletmeyi incelerler. Bu işletmenin KOBİ olduğunun belirlenmesi sonucu KOSGEB’den destek alabilmek için kredi başvurusu yapılabilir.

KOSGEB Kredisi Alım Süreci

KOSGEB, aslında KOBİ’lere kredi vermek yerine onlara destek olmayı amaçlayan bir kurumdur. Bu yüzden belirli masrafların karşılanması için KOSGEB’e başvurulmalıdır.

KOSGEB’den kredi ve hibe alabilmek için her yıl binlerce iş sahibi başvuruda bulunurken bunlardan bir kısmı destek almaya hak kazanmaktadır. KOSGEB desteğini elde etmek için yapılması gereken bazı işlemler vardır:

1-) Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Alınmalı

KOSGEB’den kredi ve hibe alabilmek için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi alınmalıdır. Bu eğitim KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilir. 70 saat süren eğitim sonunda sertifika verilmektedir. Eğer ki söz konusu kişi üniversitedeyken minimum 56 saat olmak koşulu ile girişimcilik dersleri aldıysa bu dersler de KOSGEB tarafından sayılmaktadır ve bu kişilere de uygulamalı girişimcilik eğitim sertifikası verilir. KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitim tarihleri www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden duyurulmaktadır.

2-) İş Planı Hazırlanmalı

KOSGEB’den destek elde edebilmek için kurulacak işe dair iş planının hazırlanması gerekmektedir. Bu aşama, KOSGEB başvurusunun temel taşı olup oldukça önem arz eder. Hazırlanacak bu iş planında yapılacak işe ve tüm faaliyetlere dair ayrıntılı bilgi verilmelidir. Bu adımı profesyonel kişilerden yardım alarak gerçekleştirmek oldukça yararlı olacaktır.

3-) Başvuru Aşaması

Uygulamalı girişimcilik eğitim sertifikası olan ve iş planı hazırlayan kişiler bu iki belgeyle birlikte destek alabilmek için KOSGEB’e başvuruda bulunabilirler. KOSGEB, belgeleri inceler ve iş planını uzman kişilere aktarır. Bu kişiler iş planını incelerken ülkenin durumundan dünyanın durumuna, bölgeye, yapılacak işe dair birçok alanı göz önünde bulundurarak inceleme yaparlar. Bunun sonucunda iş planı reddedilebilir, onaylanabilir veya düzeltilmesi talep edilebilir.

4-) Veri Tabanına Kayıt

Kurul başvurusu onaylanan kişiler www.kosgeb.gov.tr üzerinden veri tabanına kayıl olmalıdır. Burada talep edilen evraklar hazırlanır ve KOSGEB’e gönderilir. Bu kayıt işlemi sonrası kişi, KOSGEB desteği almaya hak kazanmış olur.

Son olarak; karşılıksız hibe krediler hakkında bilgi almak için “Hibe Kredi Nedir, Nasıl Alınır” başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.