Kampanya Bulucu

Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Konut sigortası yaptırarak çeşitli risklerden ve olası maliyetlerden korunmak bir çok ev sahibi için çok önemlidir ancak piyasada birçok farklı konut sigortası seçeneği bulunuyor ve bunların arasında seçim yapmak için dikkatli olmak gerekiyor. Gelin hep birlikte, konut sigortası yaptırırken dikkat etmemiz gereken hususları yakından inceleyelim:

  • Bilgilerinizi Tazeleyin: Konut sigortası için seçim yapmadan önce, mevcut bilgilerinizi tazelemenizi öneriyoruz. Bir gayrimenkul danışmanı ile görüşerek binanızın yapısal ve konumsal özelliklerini öğrenebilirsiniz. Görüşeceğiniz uzman size olası risklerle ilgili faydalı bilgiler vererek sigortalama aşamasında rahat etmenizi sağlayabilir. Ayrıca bu tür bir görüşme ile evinizin güncel değerini de öğrenmiş olursunuz.
  • Teminat Çeşitleri: Konut sigortası yapan şirketler, poliçeniz için farklı teminatlar sunarlar. Yangına karşı teminat tüm poliçelerde standart olarak sunulsa da hırsızlık, fırtına, kar göçükleri, taşıt çarpmaları, heyelan, terör veya elektronik hasarlar gibi risklere karşı teminatlar poliçeden poliçeye farklılık gösterebilmektedir. Deprem sigortası ise birçok şirketin “standart” paketinde yer almamaktadır. Ayrıca depreme karşı teminat alsanız da almasanız da, konutunuzu sigortalatabilmeniz için devlet tarafından zorunlu tutulan DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) poliçesini mutlaka yaptırmanız gerekir.
  • Kira: Evinizi kiraya veriyorsanız, konut kredisi poliçeniz kapsamında olası kira kayıplarına karşı teminat almanız mümkündür. Kiracı iseniz de, yalnızca eşya teminatı sağlayan bir poliçe ile kendinizi korumaya alabilirsiniz.
  • Elektronik, Mobilya ve Tesisat: Konutunuzu sigortalatırken, içerisindeki eşyaları da sigortalatmanızı öneriyoruz. Sigorta şirketleri eşya güvencesi için ortalama üst limitler belirlerler. Ancak poliçenizin düzenlenmesi esnasında bu limitleri değiştirmeniz ve kendinize uygun bir paket oluşturmanız mümkündür. Eşyalar için sağlanan teminat, çoğunlukla binadaki olası sabit tesisat hasarlarını da kapsamaktadır. Çünkü su, elektrik veya telefon hatlarında hasar oluşması durumunda çoğunlukla eşyalarda da hasar meydana gelmektedir. Bu nedenle elektronik, mobilya ve tesisat teminatlarını bir arada düşünmenizi öneriyoruz.

konut sigortası yaptırmak

  • Komşular ve Ortak Alanlar: Evinizde oluşacak hasarlar nedeniyle komşularınıza veya bahçe, sosyal tesis, uydu anteni gibi ortak kullanılan değerlere zarar gelmesi sizin sorumluluğunuzdadır. Dolayısıyla bu tür hasarları teminat altına almanızı öneriyoruz. Bunun için poliçenizde “3. Şahıs Mali Mesuliyet” adlı teminatın bulunması gerekmektedir.
  • Asistans Hizmetleri: Ülkemizdeki birçok sigortalı, poliçelerinde bulunan asistans hizmetlerinden yararlanmamaktadır. Ancak neredeyse tüm sigorta şirketleri 300-500 TL’lik üst limitler dâhilinde asistans hizmeti sunuyor. Cam kırılmalarından çilingir çağrılmasına, acil sağlık hizmetlerinden yurt dışı rezervasyonlarına, ambulanstan özel güvenliğe birçok hizmet asistans olarak anılıyor. Sigorta şirketleri için müşterilere “iyi ki bu poliçeyi seçmişim” dedirtmek çok önemli olduğundan, hayatınızı kolaylaştırabilecek birçok küçük hizmet konut sigortalarına dâhil ediliyor. “Bilinçli sigortalı” olmak ve tüm bu hizmetlerden yararlanmak ise size kalıyor.
  • Hasarsızlık İndirimleri: Konut sigortalarında da tıpkı araçlar için verilen KASKO hizmeti gibi eski müşterilere “hasarsızlık indirimi” sunuluyor. Poliçe süreniz doluncaya kadar bir hasar talebi gerçekleştirmezseniz, bir sonraki poliçe yenilemesinde farklı oranlardaki indirimlerden yararlanabiliyorsunuz. Üstelik limitler dâhilindeki asistans hizmetleri hasarsızlık indiriminizi bozmuyor.
  • Ödeme Tarihleri: Poliçenizde belirtilen ödeme tarihlerine çok dikkat etmelisiniz. Zira birçok sigorta şirketi bu tarihlerin üzerinden en fazla 15 gün içerisinde ödeme yapmamanız durumunda poliçenizi donduruyor. Yani primlerinizi geciktirmeniz, evinizin bir süreliğine “sigortasız” kalacağı anlamına geliyor. Evinizin başına yangın veya su basması gibi bir tatsızlığın ne zaman geleceğini bilemezsiniz.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.