Kampanya Bulucu

Konut Kredisini Erken Kapatma Cezası Var Mı

Pek çok insan hayali olan evi alabilmek için bankalardan kredi çekiyor. Krediyi çekmeden önce ve çektikten sonra ise pek çok ayrıntı içinde kayboluyor.

Son zamanlarda kredi ödeyen vatandaşların aklına en çok takılan konulardan biri de şudur:  Konut kredimi erkenden kapatmak istersem bir ceza ödeyecek miyim, yoksa ödemeyecek miyim?.

İşte bu yazımızda, kredisini erkenden kapatmak isteyen vatandaşlara yardımcı olacağız.

Konut Kredisinde Erken Ödeme Cezası Var mı?

Bu konudaki yasa 2014 yılının Mayıs ayında değişti. Yani, daha önce bildiklerinizi unutmalısınız. Şimdi bu yeni yasa tüketicilere ve bankalara neler getiriyor birlikte inceleyelim.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; konut kredisini erken kapatmanın cezası bazı tüketiciler için varken, bazı tüketiciler için yoktur.

Bu cezayı ödemekle mükellef olan tüketicilerin ödeyeceği cezalar ise yine değişkenlik gösteriyor. Peki bunu nasıl hesaplayacağız?

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu konuları ayrıntısıyla anlatacağız.

Konut Kredisini Erken Kapatma Cezası Kimler İçin Var?

Eğer kredinizi sabit oranlı faiz ile çektiyseniz erken ödeme yapmak istediğiniz takdirde maalesef bir ceza – tazminat ödemek zorunda kalırsınız. Yasa bu hakkı bankalara vermiştir. Elbette bu cezayı sizden talep etmek bankaların elindedir ancak hiçbir banka hem de yasal hakkı bulunan bir konuda kazancından vazgeçmez.

Konut Kredisini Erken Kapatma Cezası Kimler İçin Yok?

konut kredisini erken kapatma

Eğer çektiğiniz kredi sabit oranlı değil de değişken oranlı faiz ile çekilmişse, kredinizi erken ödediğiniz takdirde banka sizden hiç bir şekilde bir ceza ya da tazminat talep edemez. Yasa buna izin vermiyor.

 Konut Kredisini Erken Ödediğim İçin Bir Ceza Ödemem Gerekiyorsa, Ne Kadar Ceza Öderim?

Burada dikkat etmemiz gereken noktalardan birincisi ödeyeceğiniz taksit sayısıdır.

Toplu olarak ödeyeceğiniz taksit sayısı 36 aydan fazlaysa; bankanız sizden kalan borcunuzun %2’si kadar bir tazminatı  (cezayı) talep etme hakkına sahiptir. Bu oran en üst rakamdır. Kimi bankalar %1,5 isteyebilir, kimileri %1,7. Kimileri ise çok daha az… Ama %2’yi geçmelerine yasa izin vermiyor.

Eğer toplu olarak ödeyeceğiniz taksit sayınız 36 aydan daha az ise; bankanızın sizden talep edebileceği tazminat (ceza) miktarı, kalan borcunuzun en fazla %1’i kadardır.

Bir de şu var, Kalan toplam borç miktarınız da ceza ödeyip ödemeyeceğinizi belirler.

Şayet kalan borç tutarınız 112 Bin TL’den fazlaysa, bu borcu tek seferde ödemeniz halinde bankanız sizden “erken kapama ücreti” talep edebiliyor. Yasalar buna izin veriyor. Ne kadar ücret talep edeceği ise toplam borcunuz ile alakalıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; bu talep sadece “sabit oranlı faizle çekilmiş krediler” için geçerlidir.

Değişken faizli kredilerde böyle bir talep söz konusu olamaz. Hatta dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da şu ki; değil toplu ödeme yapmak, bir taksitinizi bile gününden önce öderseniz, erken ödeme ücretiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yaklaşık 10 TL ile 60 TL arasında değişen bir kesintidir bu. Taksitinizi erken ödediğiniz için bankadan teşekkür beklerken, tam aksine böyle bir ceza alabilirsiniz. Bu kesinti “Erken Ödeme Komisyonu” adı altında sizden talep edilmektedir.

Hepinize çektiğiniz kredilerde ödeme kolaylığı diliyoruz…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.