Kampanya Bulucu

Konut Kredisi Nasıl Çekilir, Hangi Belgeler Gerekir?

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, kişilerin ev sahibi olabilmeleri için bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Mortgage adıyla da bilinen konut kredisi yalnızca konut satın alımında kullanılan bir kredidir.

Konut Kredisi Konut Değerinin Ne Kadarını Kapsar?

 Bankalar tarafından verilen konut kredisi yasal şartlardan dolayı konut değerinin % 75’ine kadar verilmektedir. Aradaki % 25’lik farkı kişi peşin olarak ödemek zorundadır. Fakat peşinatı olmayanlar ise bu fark için ihtiyaç kredisi kullanabilirler. Örneğin, 200 bin TL değerinde bir konut satın almak isteyen bir kişi, maksimum 150 bin TL kadar konut kredisi kullanabilir. Geriye kalan 50 bin TL ise peşin ödenmelidir.

Konut Kredisi İçin Kefil Gerekir mi?

Konut kredisi kullanımı için bankalar tarafından kefil gösterilmesi talep edilmemektedir. Çünkü banka kredinin ödenmesi için teminat olarak söz konusu yapıya ipotek koyar. Kişi krediyi ödeme esnasında bir problem yaşarsa konuta banka tarafından el konur.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi kullanmak için öncelikle banka tarafından talep edilen belgelerin hazırlanması gerekir. Bu belgeler ile bankaya kredi için başvurulabilir. Bankanın krediye başvuran kişiyi ve başvurusunu incelemesinin ardından kredi başvurusuna onay verilmesi dahilinde gerekli belgeler bankaya teslim edilir ve kredi alınır.

Konut Kredisine Nasıl Başvurulur?

Konut kredisine başvurmak için öncelikle bankanın şubelerinden herhangi birine gidilmesi yeterlidir. Bu şubelerde kredi departmanı kişiye konut kredisi hakkında detaylı bilgi sunar ve konut kredisi başvurusunu alabilir. Bunun yanı sıra birçok banka müşteriler için sunmuş olduğu internet bankacılığı aracılığında da kredi başvurularını almaktadır. Ayrıca bankaların resmi sitelerinde krediler için ön başvuru formu bulunmaktadır.

Konut Kredisi Başvurusunda Neler İncelenir?

Konut kredisinin başvurusunda banka; kişiyi, kişinin evraklarını ve satın alınmak istenen yapıyı inceler. Söz konusu yapının incelenmesi için banka tarafından eksper gönderilir. Eksper satın alınacak yapıyı inceler ve eksper raporu hazırlar. Bu rapor bankaya teslim edilir. Bu işlemler sonrasında kişinin konut kredisi kullanması için herhangi bir engel bulunmuyorsa kişiye konut kredisi verilir.

Konut Kredisinde Eksper Raporu Nedir?

Konut kredisi veriminde satın alınacak konutun gerçek değerinin belirlenmesi eksper raporu sayesinde olur. Bankalar konut kredisi çekmek isteyen kişinin belirttiği konutu incelemek için bir eksper tutar. Bu eksper banka ile bir ilişiği bulunmayan eksper firmalarından gönderilir. Banka tarafından tayin edilen bu eksper satın alınacak yapıyı inceler ve bir ekspertiz raporu oluşturur. Bu raporda konutun özellikleri ve gerçek değeri belirtilmektedir. Hazırlanan bu rapor ise söz konusu yapının; yaşı, metrekaresi, bulunduğu il, ilçe ve konumu, özellikleri, civarda bulunan yapıların fiyatları vb. kriterlerin incelenmesi ile oluşturulur. Bu incelemeyi yapan kişiler alanında uzman kişilerdir. Bu özelliklerin analiz edilmesi ile satın alınacak yapının gerçek değeri belirlenir. Belirlenen bu gerçek değer ise bankanın vereceği krediyi belirler.

Konut Kredisi Alımında Hangi Belgeler Gerekir?

  • Nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport fotokopisi
  • Çalışma durumuna göre gelir belgesi
  • Kişi serbest meslek sahibi ise vergi levhası ve fotokopisi
  • Emekliler için maaş cüzdanı fotokopisi
  • Kat mülkiyeti tapusu veya kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi veya kat irtifakı tapusu ve inşaat ruhsatının fotokopileri
  • Kişinin ikamet ettiği adrese ait son 3 aya ilişkin telefon, su, elektrik veya doğalgaz faturalarından birisi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.