Kampanya Bulucu

Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar Tutar

Bu yazımızda; ”Konut kredisi masrafları karşılaştırma, konut kredisi tapu masrafları, konut kredisi masrafları hesaplama, konut kredisi masrafları iadesi, konut kredisi masrafları ne kadar tutar, konut kredisi masrafları nasıl geri alınır” gibi başlıklara değineceğiz.

Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar Tutar

Ev alırken 4 ana kalemde masraf ödersiniz. Bunlar,

1-) Faiz

2-) Alım- satım masrafları

3-) Sigorta masrafları

4-) Gayrimenkulün vergi ve aidatları

1-) FAİZ

En önemli gider kalemi faizdir. 100 bin liralık 10 yıllık bir konut kredisi çektiğinizde Yıllık %12 civarında maliyet oranıyla toplamda 175 bin lira ödersiniz. Yani 75 bin lira faiz ödersiniz.

Faiz konusunda ayrıntılı bir inceleme dosyası hazırladık. İlgili habere ulaşmak için: ‘’ Uzun Vadeli Konut Kredisi Çekerek Ev Almak Avantajlı Mı?’’

2-) ALIM SATIM MASRAFLARI

Aşağıda genel başlıklar halinde bütün alım satım masraflarını sıraladık. Daha fazla ayrıntı ve hesaplama için ilgili konu başlığımız: ‘’Tapu Alım-Satım Masrafları Nasıl Hesaplanır?’’

Banka Komisyonu: 100 bin liralık bir kredi için banka 500 lira ile 2000 lira arasında komisyon almaktadır. Genel de %1 oranında komisyon alınır bu da 100 bin lirada 1000 lira yapar.

Emlakçı Komisyonu: Emlakçılar da %1 ila %3 arasında bir rakam talep ederler.  Bu nedenle mümkün mertebe sahibinden ev almak mantıklıdır.

Ekspertiz Raporu: Ekspertiz raporunu bankanın anlaştığı emlak eksperleri çıkarırlar. Ekspertiz raporu 500 ile 1000 lira arasında seyretmektedir. Ekspertiz rapor ev alım satımı gerçekleşmese dahi geri ödenmez

Alım satım vergisi: Gayrimenkulün rayiç bedeli üzerinden hesaplanır. Bir defa ödenir. Tapu masrafı ile birlikte %0,15 civarındadır.

İpotek Tahsis Ücreti: Konut kredisi alırken bankanın alınan eve ipotek koymak için harcadığı masrafa verilen addır. Konut alandan tahsil edilir.

İpotek Fekki Ücreti: İpotek kaldırırken bankanın tahsil ettiği ücrettir. İpotek kaldırma ücreti olarak da bilinir. Ancak her banka bu masrafı istemez. Ayrıntılı bilgi için: ‘’ Ödemesi Biten Kredide İpotek ve Rehin Kaldırma Nasıl Yapılır’’

Erken Kapatma Cezası: Konut kredisi erken kapatıldığında bankalar erken kapatma cezası uygulayabilir. Her banka uygulamaz Maksimum % 2 oranında alınabilir. Ayrıntılı bilgi için: ‘’ Konut Kredisini Erken Kapatma Cezası Var Mı’’

3-) SİGORTA MASRAFLARI

3 farklı sigorta yapılır; bunlardan DASK zorunlu, diğerleri isteğe bağlıdır. Sigortalar şöyledir.

  • Dask
  • Hayat Sigortası
  • Konut Sigortası

DASK zaten zorunludur. Diğer ikisi konut sahibine bırakılır. Ancak bazı hallerde bankalar bu iki sigortanın yapılmasını da şart koşabilir. DASK süresi bitince yenilenmesi gereken bir sigortadır. DASK, evin konumuna, yapılış tarihine, yüzölçümüne göre fiyatlandırılır. Deprem vb afetlere karşı vatandaşı koruyan DASK ev için ödediğiniz paranın tamamını deprem vb nedenlerle size ödemez! Belirlenen bir sigorta tutarı vardır sadece o kadar ödeme alırsınız. DASK primleri her yıl yenilenir. Yaklaşık 100 ila 1000 lira arasında değişir.

DASK hakkında daha fazla bilgi için ilgili haberimizi okuyabilirsiniz: ‘’ DASK Sigortası Nedir, Yaptırmak Zorunlu mu’’

Hayat sigortası ve konut sigortası sigortanın klozlarına ve sizin istediğiniz koruma kapsamına göre değişiklik arz eder. Tıpkı DASK gibi yenilenmesi gerekir.

4-) GAYRİMENKULÜN VERGİ VE AİDATLARI

Konut sahibi olduktan sonra standart olarak ödenen vergiler vardır. Vergiler belediyeye ve ilgili kuruma yapılır. Büyükşehirlerde 200.000 Liralık bir ev için 400 Lira kadardır. Diğer yerler için de 200.000 Liralık bir ev için 200 Lira kadardır.

Konut Kredisi Masrafları Karşılaştırma

Konut kredisi kullanmadan önce en az 8 bankadan konut kredisi faiz oranlarını ve masraflarını öğrenmeli en uygun olanı seçmelisiniz. Bankalar net rakamlar vermek istemez ancak siz onlara tam bilgi vererek (m2 vb) kesin rakamlar söylemeye ikna etmelisiniz. Elde ettiğiniz verileri bir kağıda yazıp mutlaka karşılaştırmalısınız.

Hangi bankanın hangi kredi ürününü kullanacağınıza karar vermeden önce ilgili haberimizi mutlaka okumalısınız: ‘’ Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir’’

Örnek Konut Kredisi Masrafı Hesaplama:

Diyelim ki 50 bin lira nakitimiz var ve 150 bin liralık bir ev alacağız;

10 Yıllık faizi: 75.000 Lira

Banka komisyonu: 1.500 Lira

Emlakçı komisyonu: 1.500 Lira

Ekspertiz raporu: 1.000 Lira

Alım satım vergisi: 200 Lira

İpotek tahsis ücreti: 500 Lira

Zorunlu deprem sigortası: 800 Lira

Hayat Sigortası: 1.000 Lira

Konut Sigortası: 2.000 Lira

Belediyeye verilecek vergi: 200 Lira

Toplam konut kredisi masrafları: 83.700 (Tamamen kabaca yapılmış örnek bir hesaplamadır. Daha az veya daha çok olabilmesi muhtemeldir.)

Son olarak bazı bankalar hesap işletim ve ekstre gönderim ücretleri almaktadır. Konut kredisi kullanırken bu detayları da sormayı ihmal etmeyiniz.

Ev almaya karar vermişseniz, vermeniz geren bir diğer karar ise evi ne zaman alacağınızdır. Bu konuda ilgili haberimiz size rehber olabilir: ‘’ Ev Almak İçin En Uygun Zaman’’

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. yılmaz hür dedi ki:

    banka kredimi ödemek için kredi çekmek istiyorum lütven yardımcı olunuz…..0532520….