Kampanya Bulucu

Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Konut kredisi, ev sahibi olmak isteyen kişilere bankalar tarafından belirli koşullar çerçevesinde verilen bir kredi türüdür. Bu kredi vasıtası ile ev sahibi olmak isteyen kişiler, kira ödeme yükümlülüğünden kurtularak kira yerine bankaya ödeme yolu ile ev sahibi olabilirler.

Fakat bankalar arasında değişen koşullar ve şartlar ile avantaj gibi görünen bu durum bazı durumlarda kişilere gereğinden fazla maddi yük olabilmekte ve bir dezavantaja dönüşebilmektedir. Bu gibi durumların gerçekleşmemesi için konut kredisi kullanımında birtakım hususların göz önünde bulundurulması gerekir.

Konut Kredisinde Dikkat Edilecek Hususlar:

1-) Araştırma Yapılmalı

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin, her şeyden önce geniş çaplı bir araştırma yapmaları gerekir. Tek bir bankaya bağlı olmaktan ziyade konut kredisi kullanım hakkı tanıyan tüm bankaları araştırmak, bankaların talep ettiği koşulları iyi bir şekilde gözden geçirmek oldukça faydalı olacaktır.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir, Hangi Belgeler Gerekir

2-) Bütçe Hesaplanmalı

Konut kredisi, her ne kadar kira yerine bankaya ödenecek meblağ ile ev sahibi olmaya imkân tanısa da aylık ödenecek tutar ile bütçe orantısı iyi hesap edilmelidir. Aksi takdirde ödeme gücünün bankanın aylık ödemelerine yetmemesi durumunda, sahip olunan ev banka tarafından geri alınabilir. Bu durum kişileri büyük bir maddi zarara uğratacaktır. Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler, bankaya aylık ödenecek miktarı ve bu ödemenin ne kadar uzun süreceğini göz önünde bulundurarak bu krediyi kullanmalıdır.

Krediyle Ev Almak Mantıklı Mı

3-) Toplam Konut Maliyeti Belirlenmeli

Bankaların sunmuş olduğu konut kredisini kullanmadan önce hesaplanması gereken en önemli maddelerden biri de satın alınacak evin kişiye yükleyeceği toplam maliyettir. Her ne kadar aylık düşük ödemeler vasıtası ile ev sahibi olunabilse de, bu düşük miktarın uzun süre boyunca ödenmesi evin değerini bir hayli aşabilir. Bu durum kişi için kâr olmaktan çıkarak büyük bir zarara dönüşür.

Bankaya ödenecek toplam tutar ile kredinin bittiği tarihteki satın alınan konutun ederi, o dönemki enflasyon oranına göre ortalama aynı olmalıdır. Örneğin; 100.000 TL değerinde konut kredisi vasıtası ile ev almak isteyen bir kişi bu miktar kadar x bankasından kredi kullandığını varsayalım. Ve bu krediyi 120 ayda yani 10 sene boyunca bankaya geri ödesin.  Faiz oranının ortalama %1 üzerinden hesaplarsak, bu kişinin bankaya ödeyeceği toplam meblağ yaklaşık 170.000 TL olacaktır.

Hesaplamadan da görüldüğü gibi konut değerinin neredeyse 2 katı kadar bir ödeme söz konusudur. Bu durumda hesaplanması gereken nokta, 100.000 TL’ye satın alınan evin 10 sene içerisinde değerinin enflasyona göre hangi oranda artacağıdır. Ayrıca toplam maliyet dışında örnekte gösterdiğimiz konut kredisinin aylık ödemesi ortalama 1.400 TL’dir. Kişinin, maddi gücünü aylık ödeyeceği miktara göre hesaplaması tavsiye edilir.

4-) En Avantajlı Kredi Türü Seçilmeli

Bankalar, birbirinden farklı türde kredi seçeneği sunmaktadır. Her bankanın kendi bünyesinde sunmuş olduğu kredilerin, kişilere göre avantajları farklı olabilmektedir. En iyi banka veya en iyi kredi gibi bir şey söylemek ne yazık ki mümkün olmamakla birlikte her kredinin, koşullarına göre kişiden kişiye göre değişebilen avantajları ve dezavantajları vardır. Bunları iyi belirlemek ve kişiye özel en uygun krediyi saptamak, kâra geçmek açısından oldukça önemlidir.

Ayrıca yalnızca konut kredisine bağlanmak ve bu ölçüde araştırma yapmak yanlıştır. Bankaların sunmuş olduğu ihtiyaç kredileri de, son zamanlarda oldukça yüksek meblağlara kadar ulaşmıştır. Bütçeye uygun olarak herhangi bir ihtiyaç kredisi de konut sahibi olma da önemli rol oynayabilir. Yeterli gelmediği takdirde 2 farklı bankadan 2 farklı ihtiyaç kredisi kullanımı da ev sahibi olmak isteyen kişilere farklı bir yol olabilir.

Uzun Vadeli Konut Kredisi Çekerek Ev Almak Avantajlı Mı

5-) Banka Şartları Gözden Geçirilmeli

Konut kredisi kullanımında bankaların birtakım şartları bulunmaktadır. Bu şartlar bazı durumlarda kişileri zarara uğratabilir. Örneğin, bazı bankalar kredi ödemelerindeki gecikmelerden oldukça fazla faiz talep etmektedir. Veya ödenmesi gereken aylık ödemelerin üst üste birkaç ay ödenmemesi durumunda anlaşmanın iptali ve satın alınan eve banka tarafından el konması durumu söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için bankanın konut kredisi kullanımında şart koşmuş olduğu hususlar iyi araştırılmalı ve bu koşullar doğrultusunda konut kredisi kullanılmalıdır.

Konut Kredi Nasıl Alınır

6-) Ek Ödemeler ve Faiz Oranlarına Dikkat Edilmeli

Konut kredisi reklamlarında gösterilen faiz oranları, çoğu zaman kişiler için yanıltıcı olabilmektedir. Bankalar tarafından gösterilen faiz oranlarına ek olarak birtakım masraflar da, konut kredisi kullanan kişilerden talep edilmektedir.  Kaza sigortası, hayat sigortası gibi birtakım sigorta masrafları konut kredilerinin görünmeyen yüzüdür. Ayrıca sigorta masraflarına ek olarak, eksper hizmeti gibi farklı masraflar da çıkabilmektedir.

Tüm bu ek ödemeler de eklendiği zaman aylık ödenecek tutar bir hayli artabilir. Konut kredisi kullanmadan önce yalnızca banka reklamlarında gösterilen faiz oranlarına bağlı kalmaksızın bütün ek ödemelerin iyi araştırılması ve toplam maliyetin bu ölçüde hesaplanması kişilerin bütçesi açısından oldukça önem arz etmektedir.

7-) Ev Almak İçin Doğru Zaman Belirlenmeli

Emlak piyasası, ülkenin ekonomik ve finansal durumuna göre günden güne değişebilen bir sisteme sahiptir. Bu yüzden uygun zamanda ev almak, kişinin bütçesine oldukça katkı sağlayacaktır. Emlak piyasasındaki gelişmeleri takip etmek, ev sahibi olmak isteyen kişilere tavsiye edilir.

Ev Almak İçin En Uygun Zaman

Yukarıda belirttiğimiz hususlar dışında, bazı bankalar konut kredisi kullanımında satın alınacak evin değerine göre ön ödeme olması için peşinat talep edebilmektedir. Bu peşinat, bankadan bankaya göre değişse de ortalama %15-20 civarındadır. Bu peşinatı karşılayamayan kişiler, başka bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirler. Fakat her iki bankaya yapılacak ödemeler, kişinin bütçesini zorlayabilir. Bu durumda ödemelerin iyi hesaplanması önemlidir.

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.