Kampanya Bulucu

Konut Kredisi Çekerek Ev Almak Avantajlı mı?

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, bankalar tarafından verilen, ev satın alma amaçlı bir kredidir. Bu kredi ile kişiler konut satın alarak bunu vadeli olarak bankaya ödeyebilirler.

Konut Kredisi Satın Alınacak Konutun Ne Kadarını Karşılar?

Konut kredisi satın alınacak konutun % 75’ini karşılamaktadır. Bu oran tüm bankalar için aynı olup yasalar gereğince değişiklik göstermemektedir. Geri kalan % 25’lik kısım kredi kullanacak kişi tarafından peşin olarak ödenmelidir. Örneğin; 120 bin TL değerinde bir ev satın almak isteyen bir kişi konut kredisi kullanmak isterse maksimum 90 bin TL’ye kadar kredi alabilme hakkına sahiptir.

Konut Kredisi ile Peşinat Ödemeksizin Nasıl Ev Sahibi Olunabilir?

Bilindiği gibi yasalar gereğince konut kredisi alınacak evin en fazla % 75’ini karşılamaktadır. Geriye kalan kısım kişi tarafından peşin olarak verilir. Fakat peşinatı bulunmayan veya evin tamamını kredi kullanarak vadeli bir şekilde satın almak isteyen kişiler geriye kalan % 25’lik kısım için ihtiyaç kredisi çekebilirler.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi kullanabilmek için öncelikle bankaya başvuruda bulunulmalıdır. Bu başvuru sonrasında banka müşterinin satın almak istediği konutu incelemek ve konutun gerçek değerini belirlemek adına eksper tayin eder. Eksper, söz konusu konutu detaylı bir şekilde inceleyerek konut hakkında bir rapor oluşturur. Bu rapora ekspertiz raporu denir. Raporun bankaya iletilmesi ile banka krediyi müşteriye verir. Verilen kredi ekspertiz raporunda belirtilen konutun gerçek değerinin maksimum % 75’i kadardır.

Konut Kredisi Satın Alınan Eve İpotek Koyar Mı?

Konut kredisi çekiminde banka krediyi kullanan kişinin ödeyebilmesi adına kişiden teminat göstermesini talep eder. Bu teminat karşılığında banka satın alınan eve ipotek koyar. Bu süreç içerisinde konut satılamaz. Kişi, kullanmış olduğu kredinin ödeme sürecinde krediyi ödeyemezse banka kanunen ipotek koymuş olduğu evi satma hakkına sahiptir.

Konut Kredisi Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

  1. Vade Yolu ile Ev Sahibi Olabilme

Konut kredisinin ev sahibi olmak isteyen kişilere sunmuş olduğu en büyük avantaj vade yöntemidir. Günümüzde konut fiyatlarının bir hayli yüksek olması birçok kişini ev sahibi olamamasına neden olmaktadır. Konut kredisi vasıtası ile uzun dönemler boyunca aylık ödemeler ile kişiler konut sahibi olabilirler. Fakat satın alınan konutta kredi kullanılıyor olsa da yasalar gereği konutun değerinin % 25’lik kısmı kişi tarafından peşin olarak ödenmelidir.

  1. Satın Alınan Eve İpotek

Konut kredisinin büyük dezavantajlarından birisi de satın alınan eve ipotek işleminin uygulanmasıdır. Buna göre, kişi kullanmış olduğu krediyi ödeyemezse bankaya söz konusu evin satılabilmesi için hak doğar. Banka evi yasal yollardan satar ve kişinin borcunu faizlerle ve masraflarla birlikte temin eder. Bu durumda konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişi ev sahibi olamadığı gibi aynı zamanda ekonomik olarak da büyük sıkıntıya girer. Bu yüzden yeterli maddi gücü olmayan kişilerin konut kredisi kullanmamaları gerekir.

  1. Kredi Masrafları

Konut kredisi ile ev satın almak her ne kadar cazip görünse de kredinin birçok masrafı bulunmaktadır. Bunların başında ise ekspertiz masrafı gelir. Banka, evin değerinin belirlendiği ekspertiz raporu masraflarını kredi kullanıcına ödetir. Ayrıca satın alınan eve yapılacak deprem sigortası, yangın sigortası vb. işlemlerin masrafları da müşteri tarafından ödenir. Bu durumda kişinin ödeyeceği miktara kredi masrafları da eklendiğinde konutun ederini bir hayli geçer. Bu da konut kredisinin önemli dezavantajlarındandır.

  1. Kredi Faiz Oranları

Konut kredisinde verilen kredi miktarının yüksek olması ve kredi ödemesine yapılan vade sayısının çok olması gibi sebeplerde dolayı konut kredilerinin faiz oranları diğer kredilere nazaran yüksektir. Bu faiz oranlarını aylık ödenecek tutarlara uygularsak ve toplam ödenecek kredi miktarını hesaplarsak, kişinin bankadan kullanmış olduğu kredinin oldukça üzerinde bir rakamı bankaya geri ödediğine ulaşmaktayız. Bu maddi yük konut kredisi için oldukça büyük bir dezavantajdır.

  1. Krediyi Yeniden Yapılandırma

Konut kredisinin avantajlarından birisi de kredinin yeniden yapılandırılabilir olmasıdır. Buna göre bankadan çekilen kredinin ödeme safhasında kişi, olası bir durumda bankaya sebep göstererek ödeme planı üzerinde değişiklik yapabilir veya toplu para ile borcun ödenmesinde indirim hakkından yararlanabilir.

Konut Kredisi Çekerek Ev Almak Avantajlı mıdır?

Konut kredisi kullanarak ev almanın avantajları bulunduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Konut kredisi, kişilerin ev sahibi olmasını sağlarken kişilerin konuta değerinden fazla para ödemesine neden olur. Bu durumda krediden maksimum fayda sağlamak için çekilecek konut kredisinin vade sayısı düşük tutulmalıdır. Çünkü vade sayısı arttıkça faiz oranları da yükselir. Öte yandan kredinin dosya masrafları vb. ek ücretleri sözleşme esnasında iyi okunmalıdır. Bu masrafların düşük olduğu bir konut kredisi kullanılmalıdır.

Konut kredisi kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta satın alınan konuta banka tarafından ipotek işleminin uygulanmasıdır. İpotek işlemi sonrası kişi borcunu ödediği takdirde banka konutu satabilir. Bu durum da kullanıcıyı ekonomik olarak fazlasıyla olumsuz etliler. Bu yüzden kredinin aylık ödemelerini ödeyebilecek yeteri kadar maddi duruma sahip olmayan kişilerin konut kredisi kullanımından kaçınmasını tavsiye ederiz.

               

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.