Kampanya Bulucu

KONUT KREDİLERİ

Konut Kredileri

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi yeterli miktarda birikimi olmayıp ev almak ve aynı zamanda bu sayede geleceğe de yatırım yapmak amacıyla kullanılan bir kredi türüdür. Bu kredi türünün detaylı biçimde ne olduğunu, bu kredi türünden kimlerin faydalanabileceğini ve aynı zamanda bu kredi türünü almanın şartlarının neler olduğunu sizin için araştırıp derledik. Öncelikle konut kredisi kişiler tarafından kira ödemek yerine bu konut kredisinin taksitlerini ödemeyi tercih ettikleri bir kredi türüdür diyebiliriz. Bu sayede hem ev sahibi olabilir hem de geleceğinize yatırım yapmış olabilirsiniz.

Konut kredisini detaylı bir biçimde incelediğimizde esasen satın almak istediğiniz evi teminat olarak göstermek şartıyla bankalar tarafından verilen bir kredi türü olduğunu söyleyebiliriz. Bu kredi türü uzun vadeli kredi türlerinden bir tanesidir. Faiz oranları ve vadesi bankadan bankaya değişmekle beraber genel hat itibariyle sabit faiz oranları ile ve beş ile otuz yıl arasındaki vade sürecini kapsamaktadır. Konut kredisine başvuruda bulunmak için satın almak istediğiniz eve karar vermeniz sürecin temelini oluşturmaktadır. Daha sonra ise size uygun olan kredi imkanlarını araştırıp detaylı bir incelemeden sonra bunlardan bir tanesine başvuru yapabilirsiniz.

Türkiye bağlamında değerlendirmek gerekirse Mortgage olarak bilinen kredi türü, konut kredisinin yerine geçmiş gibi görünse de aslında ikisi aynı türde krediler değildir. Mortgage aslında daha çok ipotekli satış anlamında kullanılmaktadır. Ülkemizde yer alan bankalar tarafından konut kredisi olarak mortgage kredisi kullanılsa da ikisinin arasında farklar yer almaktadır. Mortgage, kişilerin konut olarak kullanacakları bir konutu satın almaları için konut üzerine ipotek koyularak kullandırılan ve vergi avantajı sağlayan bir finansman şeklidir diyebiliriz. Arlarındaki farka baktığımızda ise Mortgage sistem kredilerinde tıpkı konut kredilerinde olduğu gibi sabit faiz oranları kullanılmaktadır. Fakat bunun yanında aynı zamanda değişken faiz oranları da uygulanabilir. Mortgage ile konut kredisinin arasındaki bir diğer fark ise, konut kredisi ödemelerinde bir aksama ya da gecikme olduğu taktirde krediyi kullanan kişinin, 1 yıl boyunca bu gecikmeyi düzeltme imkanı bulunmaktadır. Fakat Mortgage kredilerinde herhangi bir gecikme olduğunda, gecikme olana kadar yapılan ödemeler banka tarafından kişiye geri verilir. Ayrıca bankanın o konutu satma gibi bir yetkisi de bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra konut kredisi bağlamında yer alan her türlü ev için konut kredisi alınmamaktadır. Aslında dünyanın her yerinde bu konut kredisi sadece yapımı bitmiş evler için verilmektedir. Fakat Türkiye’deki durum biraz daha farklı bir boyuttadır. Ülkemizde yer alan konutların birçoğu eski ya da kaçak olduğundan dolayı inşaat halinde olan evlere de yine konut kredisi verilebilmektedir. Fakat bu durumun bir şartı vardır. O da Kat İrtifak Tapusu’nun olması dahilinde bu durumda olan evlere de yine konut kredisi uygulanabilir.

Konut Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

 

Bir an önce ev almak ve kira derdine son vermek isteyenler tarafından çekilmek istenen konut kredisinden kimlerin faydalanabileceği ise herkesin merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkmakta. Bu noktada konut kredisinden faydalanabilecek olan kişilerin özelliklerine baktığımızda ise şunları söyleyebiliriz: Öncelikle bankaların baktığı önemli noktalardan bir tanesi olan 18 yaşını doldurmuş olmak bu noktada öne çıkan konularda bir tanesidir. Yani konut kredisinden yararlanacak olan kişinin artık 18 yaşını doldurmuş olması ve reşit sayılması gerekmektedir. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması da zorunlu olan noktalardan bir tanesidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen Türkiye’de değil de yurt dışında ikamet eden kişiler için ise farklı türlerde krediler mevcuttur. Fakat bu kişiler konut kredisinden yararlanamazlar. Ayrıca bunun yanı sıra yaş sınırı hem alt hem de üst sınır olmak üzere getirilmiş kurallardan bir tanesidir. Bankaların belirlemiş olduğu alt sınır dediğimiz gibi 18 olmakla beraber, üst sınır ise 65 yaş ve üzeridir. Yani hem 18 yaşından küçük olan bireyler hem de 65 yaşın üzerinde olan bireyler bu konut kredisinden yararlanamazlar.

Konut kredisinden kimlerin faydalanabileceği konusunda bir diğer nokta ise bankaların bu kredi için başvuru yapan kişilerin geçmiş banka ilişkilerini izleyecekleri konusudur. Başvuru yapılan banka kişinin kredibilitesini detaylıca araştırır ve inceler. Bu noktada devreye KBB olarak bilinen kredi kayıt bürosu puanı girmektedir. Bankalar başvuru yapan kişinin bu puanını inceler ve buna göre bir değerlendirme yaparlar. Bu bağlamda bankaların baktığı unsurlar, başvuru yapan kişinin kredi geçmişi, geçmişte ödemediği kredi borcu ya da yasal veya idari takip gibi unsurlardır. Eğer başvuru yapan kişilerin puanları düşükse, kredi borçları mevcutsa ya da bankalar arası ilişkileri kötü ise konut kredisi başvuruları da olumsuz olacaktır. Bu kredi kayıt bürosunda yer alan puan bankalarca risk analiz puanı olarak bilinmektedir. Kişinin daha öncesinde bankalarla olan ilişkileri detaylıca değerlendirilir ve puan belirlenir. Bu süre zarfında kredi kayıt bürosu puanı ne kadar yüksek olursa kişi açısından konut kredisinin olumlu sonuçlanması ihtimali de o kadar yüksek olacaktır.

Yani bu unsurlar açısından bankaların önemsediği şeylerden bir tanesi kredi kayıt bürosu puanının yüksek olmasıdır. Ayrıca 18 yaşından büyük olanlar ve 65 yaşından küçük olanlar ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar konut kredisinden faydalanabilirler. Bankalar konut kredisi için genel anlamda kefil talep etmemektedirler. Çünkü zaten satın alınacak konut üzerinde bir ipotek uygulanmaktadır. Konut kredisi başvurunuz onaylandığı taktirde ise bu noktada gayrimenkul değerlendirmesinde sorumlu olan uzmanlar girmektedir. Bahsedilen gayrimenkul değerlendirme uzmanları satın almak istediğiniz konutun değerini belirleyebilmektedirler.  Ayrıca konut kredileri arsa ya da iş yeri için alınamamaktadır. Çünkü taşınmaz mal olarak geçen konut kelimesi tapu idaresinde açıkça ve net olarak belirtilmiştir.

Konut Kredisi Almanın Şartları

konut kredileri

Konut kredisinin ne olduğuna ve kimlerin faydalanabileceğine baktıktan sonra konut kredisi almanın şartlarını incelemek de fayda olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda baktığımızda konut kredisi almanın şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Konut kredisi almanın ilk şartı 18 yaşından büyük, 65 yaşından küçük ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktadır.
  • Konut kredisi almanın ikinci şartı ise, elde ettiğiniz gelirinizin belgeli bir hale getirilmesidir. Banka tarafından istenen bu gelir belgesini, ücretli bir çalışan olduğunuz taktirde Sosyal Sigorta Kurum kaydı ya da maaş bordrosu olarak verebilirsiniz.
  • Konut kredi almanın bir diğer şartı, kredinizin aylık taksitlerinin gelirinizin %60’ını aşmamış olmasıdır. Bu nokta yalnızca krediyi kullanan kişinin gelirine değil; aynı zamanda ailede bulunan bireylerin de gelirlerine bakılmaktadır.
  • Bir diğer nokta ise kredi notunuzdur. Kredi notunuzun yüksek olması bu nokta çok önemli bir ayrıntıdır.
  • Konut kredisi almanın bir diğer şartı ise, satın alacağınız evin en az %25 oranındaki tutarını peşin ödemeniz gerektiğidir. Ancak bu tutarı ödemeniz halinde konut kredisi kullanabilirsiniz. Fakat bu noktada bankalar esnek davranabilmektedir. Yani yasal sürece baktığımızda aslında satın almak istediğiniz evin toplam tutarının 1/4 oranındaki kısmını peşin ödeyebilecek kadar bir bütçeniz olması gerekmektedir. Ancak bunun üstüne size uygun konut kredisini çekebilirsiniz. Fakat eksper değerinin hesaplanıp uygun biçimde incelenmesi takdirde ise bankalar bu tutarda katı olmayabilirler.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.