Kampanya Bulucu

Konut Kredi Nasıl Alınır

Ev almak herkesin hayali ancak ev alırken nelerle karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Bu yazımızda ‘’konut kredisi nasıl alınır?’’ Sorusuna yanıt arayacağız. Konut kredisine başvurmadan önce ev almak için en makul yolun nakit para ile ev almak olduğunu belirtelim. Ancak mevcut şartlar çoğumuz için bunu imkansız kılıyor. O halde en ideal konut kredisini nasıl buluruz? Konut kredisi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi eve kredi çıkar? Başlıklarına bir göz atalım.

Konut Kredisi nedir?

Bankalar konut, iş yeri, arsa gibi gayrimenkuller için kredi ürünleri pazarlıyorlar. Bu kredilere mortgage denmektedir. Tüketici kredisine göre vadesi uzun, faizi daha düşüktür. Ancak sadece konut almak için kullandırılır. Konut alma sürecinde kredi almak istediğiniz banka, ev alma sürecinin tamamında sizinle birlikte işlemleri takip eder. Tapuda devir teslim anında bile bankanın avukatı bulunur. Bakınız:

Mortgage Kredisi Nedir, Avantajları Nelerdir?

En uygun konut kredisi

Konut kredisi alırken öncelikle internetten, ardından da bankalardan yüz yüze bilgi almanız önemlidir. Bankaların faiz oranları internette farklı gözükebilir. O yüzden internetten yaptığınız araştırmalar sonucunda belirlediğiniz en az 5 banka ile konut kredisi için görüşme yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun için Konut kredisi faiz oranları ana ölçüt değildir. Birçok faktör alacağınız konut kredisinin fiyatını belirler.

Her şeyden evvel ilk dikkat etmeniz gereken nokta, kredinin yıllık maliyet oranıdır (YMO) yıllık maliyet oranı en düşük kredi sizin için en ideal kredidir. Çünkü yıllık maliyet oranı hesaplanırken tüm giderler maliyete katılır. Ayrıca bankaya, bankada açılacak hesabınızdan işletim ücreti alıp almayacaklarını, erken kapama ücreti alıp almayacaklarını sormalısınız.  Mutlaka faiz indirimi isteyiniz. Bazı bankalar pazarlığa kapalı olabilir ama siz şanısınız mutlaka deneyiniz. Çünkü pazarlık yaparak 1-2 puan indirim alabilen çok tüketici var. Bu da yekunda çok iyi rakamlara denk gelmektedir.

Şu ilgili konumuzu incelemeniz faydanıza olacaktır:

Ev Almak İçin En Uygun Zaman

Konut Kredisi Nasıl alınır?

Krediye Başvurma

Evinizi buldunuz diyelim çünkü ilk aşama sizin için ideal evin bulunması aşamasıdır. Bulduğunuz evin mutlaka krediye uygun olması gerekir. Bunun için de evin tapusu konut tapusu olmalıdır. Arsa tapulu konut için %100 konut kredisi alamayabilirsiniz. Ya da evin tapusunda sorun varsa, evinize kredi çıkmayabilir. Biz her şeyin yolunda olduğunu varsayarak yazımıza devam ediyoruz. Evinizi bulduktan sonra size en uygun krediyi vereceğini düşündüğünüz bankaya tapu fotokopisi ile birlikte gidiyorsunuz. Onlar sizin için son rakamları belirliyorlar.

Evin Rayiç Bedelinin belirlenmesi

Size verilen rakama, “uygundur” derseniz işlemler başlıyor ve evin rayiç bedelinin belirlenmesi için Eksper devreye giriyor. Banka almak istediğiniz evin değerini bulunduğu konuma ve metrekaresine göre değerlendiriyor. Tabi bu değerlendirmede başka kıstaslara da bakılıyor. Eve çıkacak kredi evin değerinin %75’ini geçmiyor o nedenle siz 100 bin liralık bir ev alacaksanız size en fazla 75 bin lira kredi çıkacaktır.

Evin tamamına konut kredisi alabilir miyim?

Evi 150 bin gösterip, tamamına kredi alırım gibi bir düşünceye girmemelisiniz. Çünkü evin değerini eksperler çok iyi biliyorlar. Muhtemelen sizin beklentinizden çok daha düşük rakamlar çıkıyor. Bu yüzden 100 bin liralık ev için 75 bin lira kredi çıkar beklentisi içindeyseniz planlarınızı “75 bin lira kredi alacağım” şeklinde yapmak yerine “60 bin lira kredi alacağım” şeklinde yapmalısınız. Böylece eviniz için beklentinizin altında kredi çıkarsa işleriniz ters gitmemiş olur. Bakınız:

Krediyle Ev Almak Mantıklı Mı

Hem tüketici hem de konut kredisini aynı anda çekebilir miyim?

Özellikle tüketici kredisi ve konut kredisi ile birlikte ev almak isteyenler için eve biçilecek değer çok önemlidir. Çünkü konut kredisi için size sunulacak krediden kalan rakama tüketici kredisi çekmeniz gerekecektir. Eğer ev fiyatı yüksekse iki kredi aynı anda çıkmayabilir. Ancak düşük fiyatlı evlerde (150 bine kadar) pek sorun çıkmıyor. Ya da karı koca çalışıyorsa eşlerden biri tüketici diğeri konut kredisi çekebiliyor.  Siz konut alırken hesaplarınızı en kötü senaryoya göre yapın. Çünkü birçok sorun, ciddi anlamda ev almaya kalktığınızda karşınıza çıkabiliyor. Evi 75 metrekare diye alıyorsunuz ancak plana göre ev 65 metrekare çıkıyor. Bu da eve biçilecek rayiç bedeli düşürüyor.

Lütfen ilgili şu konu başlığımızı da inceleyiniz:

Uzun Vadeli Konut Kredisi Çekerek Ev Almak Avantajlı Mı

Evin alınması tapu işlemleri

İşin bu kısmını da atlattınız diyelim. Krediniz onaylandı. Bu noktadan sonra eğer evin üstünde haciz varsa onları kaldırmanız gerekiyor. Bunun için de ev sahibinin borcunu kapatmanız lazım. Aranızda basit bir noter sözleşmesi yaparak alacağınız evin borcunu kapatıp, borcu yoktur kâğıdını tapuya ulaştırmanız gerekiyor.( ev sahibine güveniyorsanız sözleşme yapmayabilirsiniz size kalmış)

Bu noktada sizin bu evrakları elden ulaştırma şansınız yok. Eskiden varmış ama artık sadece APS ile bu evrak, haciz koyan kurum tarafından yollanabiliyor. APS de bazen bir haftayı bulabiliyor. Bu da ev alımı esnasında bir haftalık bir gecikme demek! Buna göre de önleminizi almanız gerekiyor. Tüm evraklar ulaştığında evin üzerinde emlak vergisi borcu haciz vb yoksa ev satılabilir hale gelmiş oluyor. Alıcı, satıcı ve banka görevlisi tapuda alım satımı gerçekleştiriyor. Para evin eski sahibine, ev, evin yeni sahibine geçiyor. Banka avukatı da bu esnada olan biteni takip ediyor, evrakları imzalatıyor. Bundan sonraki aşamada evinizi sigortalatmanızı tavsiye ederiz. Hayırlı olsun.

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.