Kampanya Bulucu

Kira Vergisi Nedir, Nasıl Hesaplanır

Kira Vergisi Nedir: Kira vergisi: bir konuta, iş yerine, arsaya veya araziye sahip olup bu taşınmazların kiralanması sonucu elde edilen kira gelirinin vergisidir.  Kira geliri vergisi devlet tarafından yılda 1 veya 2 farklı seferde tahsil edilmektedir. Her yıl yapılan yasal düzenlemeler ile yayınlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği ile taşınmaz sahiplerinin ödeyecekleri kira geliri vergisi hesaplanır.

Kira Vergisini Kimler Ödemek Zorundadır?

Kira geliri vergisini herhangi bir taşınmaza sahip olup bu taşınmazlardan kira geliri elde eden kişiler kira geliri vergisi vermek zorundadır. Fakat kira vergisinin verilebilmesi için kira gelirinin belirli bir tutarı aşması gerekir. Kiraya verilen konutun 1 sene boyunca toplam kira gelirinin 3.300 TL’yi aşması kira geliri vergisinin ödenmesini zorunlu kılar. Bu tutarın altında kira geliri elde edenler ise kira beyannamesi vermek zorunda değildirler. İş yerlerinin kiraya verilmesinde ise yıllık kira gelirinin 27.000 TL’yi aşması kira geliri vergisinin ödenmesini gerektirir. Yine aynı şekilde bu miktarın altında gelir elde eden iş yeri sahipleri vergiden muaf olurlar. Herhangi bir taşınmaza sahip olup, taşınmazdan kira geliri elde etmeyenler ise hiçbir şekilde kira geliri vergisi ödemezler.

Kira Geliri Beyannamesi Nedir?

Belirli bir taşınmaza sahip olup bu taşınmaz üzerinden kira geliri elde eden kişilerin gelirleri, belirlenen yıllık tutarın üzerinde ise bu kişiler kira gelirlerinin olduğunu beyan etmek zorundadırlar. Kira gelirlerini beyan etmeyen kimseler, kira geliri istisna oranından faydalanamadıkları gibi her ay 1.40 oranında ceza ödemek zorundadırlar.

Kira Geliri İstisnası Nedir?

Kira geliri vergilerinin tahsil edilmesinde konutlar için 3.300, iş yerleri için se 27.000 TL’lik bir sınır bulunmaktadır. Bu sınıra istisna sınırı denir. Kira gelirleri bu sınırları aşan taşınmaz sahipleri, gelirlerini beyan ettirdikleri takdirde ödeyecekleri vergilerden istisna tutarı düşürülür. Bu tutar yıllık toplam gelir üzerinden değerlendirilir.

Kira Geliri Vergisinin Düşürülmesi

Kira geliri vergisi hesaplanırken, istisna sınırına ek olarak gerçek gider usulü ve götürü gider usulü gibi birtakım uygulamalar gerçekleştirilir. Kira geliri vergisi verecek olan taşınmaz sahipleri bu ikisinden birini seçerek indirim hakkı kazanmaktadırlar. Gerçek gider usulünün seçilmesi ile konuta yapılan masraflar, yıllık kira gelirinden düşülmektedir. Götürü gider usulünün seçilmesi ile de taşınmaz sahiplerinin kira gelirlerinin %25’i toplam kira gelirinden düşürülür. Bu düşmeler sonucunda yıllık kira vergisi hesaplanır.

Kira Geliri Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Kira geliri vergisinin hesaplanması için öncelikle taşınmaz sahiplerinin yıllık toplam kira gelirlerinin istisna sınırını geçmiş olması gerekir. İstisna sınırının geçilmesi ile yıllık gelirden istisna sınırı kadar düşürülür. Ardından gerçek gider usulü veya götürü gider usulü ile yapılan düzenlemeler ile kira geliri yeniden düşürülür ve yapılan hesaplamalar sonucu taşınmaz sahiplerinin ne kadar vergi ödeyecekleri belirlenir. Örneğin bir konut sahibinin yıllık kira gelirinin 19.000 TL olduğunu varsayalım. Bu kişi kira gelirini beyan ettiği takdirde 3.300 TL kadar kira geliri üzerinden düşürülecektir. Bunu yuvarlak hesap 3.000 olarak hesaba katarsak geriye 16.000 TL kalacaktır. Götürü vergisinin seçilmesi ile 16.000 TL olan kira gelirinin % 25’i olan 4.000 TL daha düşecektir. Geriye 12.000 TL kalır. Bu tutara vergi matrahı nedir. Bunun sonucunda yapılan mali hesaplamalar ile taşınmaz sahibi ortalama 2.000 TL kira ödeyecektir. Bu durumda kira geliri yüksek olanların gerçek gider usulünü seçmesi avantajlı olurken, kira geliri düşük olanların ise götürü gider usulünü seçmesi avantajlı olmaktadır.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.