Kampanya Bulucu

KIA SORENTO FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

KIA SORENTO İncelemesi

Sorento, Kia’nın geniş, 7 koltuklu SUV sınıfı aracı. Tüm modelleri 4WD (Four Wheel Drive) sürüş seçeneği ile gelen güçlü ve ferah Kia Sorento, off-road kabiliyetleri, harika çekiş yetenekleri ve işlevsel özellikleriyle sınıfındaki araçlar arasında üst sıralara tırmanıyor. Aracın sunduğu sadelik kaporta altında da devam ediyor. Araç sadece  2.0 CRDI 4WD (Four Wheel Drive) özelliğine sahip turbo dizel motor ve 6 ileri otomatik vites seçeneği ile geliyor. Aracın arazi kabiliyetlerine ziyaden iç dizayn son derecede sosyetik ve şık. Kia Sorento iç kısmında oldukça geniş bir alan sunarken iç donanımından hiç ödün vermemiş. Artı olarak kabin içi 4×4 büyük bir dizel araca göre etkileyici bir şekilde sessiz ve yalıtımlı. Kia Sorento iyi bir fiyat performans oranıyla sınıfındaki araçlardan öne çıkmakta.

2002 yılında piyasaya sürülen Kia Sorento, markanın ilk tam boyutlu SUV sınıfı aracı.  Günümüze geldiğimizde üçüncü jenerasyonu yarılayan 4×4 araç daha büyük ve daha iyi. Önceki versiyonlarına göre daha yalıtımlı olan aracın sürüşü de daha temkinli. Araç 7 kişilik boyutu ve 19 inç jantları bulunan yok yok denecek “Premium” donanım seçeneği ile geliyor. Son model Kia Sorento iç ve dış dizaynıyla cesur ve şık bir yapıya sahip. Önceki versiyonlarından daha keskin görünüyor ve bunu hissettiriyor. İç dizaynı Kia’nın en iyi tasarımlarından biri olsa da Kia aracı sadece estetik yönden geliştirmemiş. İçerik de araçtaki stili destekleyecek şekilde. Kullanışlılık da bu araçta öncekine göre geliştirilmiş; daha büyük bir bagaj, daha geniş bir yolcu alanı modelin uzunluğu ve genişliğinin artırılmasıyla sağlanmış. Üçüncü sıradaki koltuklar 50/50 oranında katlanabiliyor. Bagajda bulunan kolu çektiğinizde de ikinci sıradaki koltuklar da 60/40 oranında katlanabiliyor. Ayrıca ortadaki koltuklar yolcu ya da bagaj alanını artırabilmek için öne ve arkaya kaydırılabiliyor. Bu özellikleriyle 3. jenerasyon yeni Kia Sorento lüks kavramına yeni bir bakış açısı getiriyor.

Dış Tasarım

pg_sorento_el-10

Dış dizayn göreceli olarak gizemli duruyor fakat Kia Sorento görünümüyle SUV sınıfı araçlardan, ön plana çıkmayı başarmış. Aracın şekli önceki jenerasyonun evrim geçirmiş hali fakat daha uzun ve daha geniş. Aracın ön tarafında, Kia’nın imzası haline gelen çevresi krom kaplı “kaplan burnu” ızgara yer alıyor. Kia’nın yenilediği tasarımların çoğunda bulunan “kaplan burnu” görünümü bir dizayn tescili olmuş durumda. Kaplan burnu ızgaraya eşlik eden zarif, güçlü ve parlak xenon farlar, led gündüz ışıklarıyla geliyor. Bu farların hemen alt köşesinde agresif sis farları bulunuyor. Ön çamurlukta bulunan ince, gümüş bir kaydırma plakası ile ön tasarım tamamlanmış. Aracın tavanında gümüş çatı kızakları, kapı eşiklerinde de krom çizgiler kullanılmış. Arka tarafta da bir çatı spoyleri ve led stop lambaları bulunuyor. Kia Sorento yolda boyutlarını gizlemiyor ve gerçekten heybetli duruyor.

İç Dizayn ve Donanım

kiasorentoic

Aracın içi de Kia’dan beklenilenden çok daha fazla şekilde donatılmış. Büyük multimedia ekranı orta konsolun üst tarafında gümüş kesimli bir bölme içerisine yerleştirilmiş. 7 inç boyutundaki devasa supervision ön gösterge paneli de hemen göze çarpıyor. Bu hız gösterge paneli (“Kia’nın deyimiyle supervision” paneli) tamamen renkli ve yol bilgisayarı da buraya koyulmuş. Sorento Kia markasının Kore’deki yeni kalite kontrol merkezinden geçen ilk üretimi ve bunun da hakkını veriyor. Yumuşak dokunuşa sahip plastikten yapılan konsol ile birlikte mat ve parlak siyah renklerle renklendirilen iç dizayn modelin önceki jenerasyonuna göre gelişimini gösteriyor. 8 inçlik renkli ve dokunmatik multimedia ekranda navigasyon, telefondan kablosuz müzik dinlemek ve konuşma yapmak için Bluetooth, USB ve AUX girişleri bulunuyor. Ayrıca Sorento yenilenmiş bir ses sistemiyle birlikte geliyor.

İşlevsellik, Konfor ve Boyutlar

Kia Sorento kullanışlı özelliklerle donatılmış, 7 koltuklu, geniş kabinli büyük bir SUV. İşlevselliğe katkıda bulunan bu özellikler, arka taraftaki kollarla otomatik olarak katlanabilen koltukları, ön ve arkada geniş depolama alanları ve bardak tutucuları, akıllı bagaj kapağı (elektrikli ve hafızalı), kabinin alt tarafında bulunan kullanışlı bölmeler ayrıca ikinci sıradaki koltuktaki yolcular için USB şarj noktaları ve arka sıradaki yolcular için manuel kontrol edilebilen ek klima. Araçta bulunan panoromik sunroof da aracın içini ışıkla doldurup kabini daha ferah bir hale getirmekte.

Yolcu Konforu

Sorento’nun iç genişliğinde küçülme yok, ayrıca önceki modelden daha alçağa yerleştirilen koltuklar sayesinde baş mesafesi eskide olduğundan çok daha geniş. Bacak mesafesi de önceki modellerden daha geniş tutulmuş. Arka koltuklarda oturan uzun boylu yolcular da hareket edebilecekleri oldukça geniş bir alana sahip. Rakiplerinin aksine panoromik sunroof baş mesafesine de etki etmiyor.

Boyutlar

Yeni Kia Sorento önceki modeliyle kıyaslandığında bir hayli daha büyük: yaklaşık 4.8 metre uzunluğunda ve 1.9 metre genişliğinde, öncekinden 95 mm daha uzun ve 5 mm daha geniş, ayrıca dingil uzunluğu da 80 mm daha uzun. Yüksekliği ise 1.685 mm ile öncekinden 15 mm daha kısa. Kia Sorento sınıfındaki rakiplerinden daha uzun.

Sorento’nun 7 koltukları bir çok şekilde yapılandırılabiliyor. Bagaj 3. sıra koltuklar açık şekilde 142 litre hacimli. Bagaj küçük gelebilir fakat arkadaki kolun bir defa çekişiyle 3. sıradaki koltuklar tamamen tabana katlanıyor. En arkadaki koltukların tabana katlanmasıyla Sorento’da ikinci sıradaki koltukların arkasında 605 litrelik depolama alanı açılıyor. İkinci sıradaki koltuklar öne ve arkaya kayabildiği için isteğiniz doğrultuda bagaj hacmini değiştirebiliyorsunuz. İkinci koltular da 60’a 40 oranında tabana katlananabiliyor. Tüm koltukların katlanmasıyla Kia Sorento 1662 litre bagaj hacmine sahip oluyor ve çok sayıda büyük eşyayı taşımak mümkün hale geliyor.

Performans ve Sürüş

kiasorentokabin

Konfor ve yalıtım Kia Sorento’nun kuvvetli olduğu özelliklerinden. Motor bölmesindeki ekstra izolasyon, tekerlek siperleri ayrıca eşiklere yaklaştırılmış daha büyük kapılar ile yol ve motor sesi her zamankinden daha iyi absorbe edilmiş. Bu geliştirmeler ile kabin bir hayli sessizleşmiş ve araba iyi bir karayolu gezgini haline gelmiş. Yumuşak süspansiyon çoğu tümseği sönümlerken büyük çukurlar da kabinde titreşim olarak hissediliyor. Kia’nın araca eklediği Flex Steer sistemine sahip hıza duyarlı, elektrik takviyeli direksiyon, hıza göre direksiyonun sertliğini değiştiriyor. Rüzgar sesini ise ancak yüksek hızlarda duymak mümkün. Araç ülkemizde sadece 6 ileri otomatik vites seçeneği ile geliyor. Bu vites performans olarak Avrupa’daki manuel vitesli versiyondan daha iyi. Şehir içi, standart park sensörleri, arka görüş kamerası ve hafif direksiyonu Sorento gibi büyük bir aracı park etmeyi kolaylaştırıyor fakat bundan ileri düzeyde özellikler olan otomatik park asistanı ve 360 derece çevre görüş kamerası da ülkemizde satılan Premium paketinin içinde yer alıyor. Islak zeminde Sorento’nun kararlı yol tutuşu azalıyor fakat seçilebilir sürüş modlarıyla direksiyona spor ayarlarından ekstra sertlik ekleyebiliyorsunuz. Bununla birlikte Sorento’nun yol güvenilirliği geri geliyor. Sorento’nun arazide de kabiliyetli. 4 çeker özellikleri, kilitlemeli diferansiyeliyle çamurlu, kaygan zeminlerde sağlam bir çekiş sağlıyor. Motor seçimi daha basit olamazdı çünkü Sorento tek bir motor seçeneği ile gelmekte. 2.0 CRDI Turbo Dizel 4×4 çekiş sistemine sahip (4WD : Four Wheel Drive ) motor 4000 devirde 185 beygir gücü sağlayabilirken, 1.750 – 2.750 devir arası 402 Nm itiş gücü sağlıyor. Motorun maksimum hızı 200 Km/s ve 0 dan 100 km hıza 10.4 saniyede çıkabiliyor. Motor gayet sakin bir sese sahip fakat devri sert bir şekilde yükseltirseniz kükremeye başlıyor. Normal ve orta kullanımda motor sesi arkaplandan hiç rahatsız etmeyecek şekilde geliyor. Kia Sorento SUV sınıfındaki rakiplerinden fiyat performans oranıyla çok öne çıkıyor.

Sorento’nun yakıt ekonomisi ve CO2 emisyon değerleri de bu büyüklükteki bir araba için gayet iyi. Kia Sorento’ya yakıt tüketimini azaltan ISG start/stop (Dur & Kalk) sistemi eklemiş. Aracın yakıt tüketimlerini de şu şekilde hesaplamış, şehir içi 100 km’de 8,1 litre, şehir dışı 100 km’de 6,0 litre ve ortalama 100 km’de 6,7 litre. Aracın CO2 emisyon değeri de kilometre başına 177 gram olarak verilmiş.

Siz de Kia’nın en son fırsatlarından yararlanmak ve bir Sorento sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayın.

Kia Sorento Fiyat Listesi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.