Kampanya Bulucu

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomobil veya ticari araç kullanıcıları için KASKO yaptırmak, iyi düşünülmesi gereken önemli bir karardır. Aracınızı KASKO ile güvence altına almaya karar verdiğinizde, doğru seçimi yapabilmeniz için gereken araştırma süreci başlar. KASKO yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususları şu ana başlıklar altında sıralayabiliriz:

Şirket Seçimi: KASKO için vermeniz gereken en önemli karar, hangi şirketle çalışacağınız olmalıdır. Kağıt üzerinde sunulan hizmetler ve kapsanan riskler aynı gibi görünebilse de, müşteriye verilen önem ve değer şirketler arasındaki temel farkı oluşturur. Aracınızla ilgili bir problem çıktığında, zaten gergin olan sinirlerinizin iyice bozulmasını istemezsiniz. Ayrıca ilk bakışta daha uygun teklif verdiğini düşündüğünüz sigorta şirketleri “Ferdi Kaza Sigortası” veya “İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası” gibi kalemler için verilen teminatları yüksek tutarak toplam tutarın aynı düzeye gelmesini sağlıyor olabilir. Ancak en büyük sigorta şirketlerinin her zaman en iyi olmadığını ve piyasada yer edinmeye çalışan yenilikçi şirketlerin müşteriye kaliteli hizmet sunabileceğini unutmayın.

Kapsam ve Karşılıklar: Poliçenizi okumaya zaman ayırın. KASKO, aslında farklı risklere karşı farklı ödemeler sunan genel bir sigorta paketidir. Dolayısıyla her KASKO aynı değildir. Teklif alırken en kapsamlı ürünü tercih edebileceğiniz gibi, detaylı bir inceleme ile ihtiyacınız olmayacağını düşündüğünüz riskleri içermeyen paketlere de yönelebilirsiniz. Ülkemizde sunulan KASKO paketlerinde genellikle grev, lokavt, deprem, sel veya terör eylemleri gibi risklere karşı teminat bulunmamaktadır. Bu tür riskleri kapsayan paketler genellikle “ekstra” hizmet şeklinde sunulur ve bu da yüksek prim ödemeniz anlamına gelir.

Ödeme Tarihleri: Birçok sigorta şirketi, KASKO poliçesi üzerinde belirlenen tarihlerden itibaren prim ödemelerinin yapılması için en fazla 15 günlük süre tanıyor. Bu koşula uymamanız durumunda, sigorta teminatınız geçici olarak durduruluyor ve oluşabilecek hasarlar için ödeme yapılmıyor. Yani KASKO primini geç yatırmanız, aslında bir süreliğine güvencenizden vazgeçmeniz anlamına geliyor. Dolayısıyla ödeme tarihleri konusunda çok dikkatli olmalısınız.

Ek Hizmetler: İkame araç tahsisi, ek hizmetlerin başında geliyor. KASKO yaptırdığınız aracın kaza nedeniyle serviste uzun bir süre boyunca kalması gerektiğinde, şirket tarafından size bir “ikame araç” tahsis ediliyor. Ancak bu ikame aracın kaç günlük servis süresi aşılırsa verileceği veya ikame araç temininin maksimum süresi şirketler arasında farklılık gösterebiliyor. Teklifleri değerlendirirken, ikame araç konusuna çok dikkat etmelisiniz çünkü KASKO yaptırmanın size sağlayacağı en büyük rahatlıklardan biri budur.

Ayrıca bazı sigorta şirketleri, KASKO poliçeniz kapsamında ücretsiz olarak ve hasarsızlık indiriminizi bozmayacak şekilde “mini onarım” hizmeti sunuyorlar. Mini onarım hizmeti, aracınızda meydana gelebilecek küçük çaplı çizilmelerin, ezilmelerin veya iç döşemedeki sigara yanıkları gibi hasarların giderilmesini sağlıyor. Teklif alırken mini onarım sunulup sunulmadığına da dikkat etmelisiniz.

kasko yaptırırken nelere dikakt etmek gerekir

Hasarsızlık Koruma Teminatı: KASKO yaptıran araç sahiplerinin en büyük şikâyetlerinden biri, hasarsızlık indirimini bozmamak için aracın hasarlarını cebinden yaptırmak zorunda kalmaktır. Ancak bazı sigorta şirketleri bu durumun önüne geçebilmek için “hasarsızlık indirimi koruma teminatı” sunuyorlar. Bu da yıl içerisinde bir veya iki adet hasarınızın KASKO kapsamında giderilmesinin hasarsızlık indiriminizi bozmamasını sağlıyor. Ayrıca önemli bir hasarın giderilmesi durumunda dahi, hasarsızlık indiriminiz tamamen iptal edilmeyerek yalnızca bir önceki kademeye düşürülüyor. Farklı sigorta şirketlerinin bu konuda farklı uygulamaları mevcut olduğundan, KASKO yaptırırken hasarsızlık koruma teminatına da dikkat etmenizi öneriyoruz.

Sigortalı Bilinci: En son ve en önemli önerimiz ise, aracınıza KASKO yaptırırken kendinizi de “bilinçli sigortalı” sınıfına sokmanızdır. Kaza durumunda yapmanız gerekenleri, KASKO poliçenizin neleri kapsadığını, bildirimlerin nasıl yapılacağını, zaman aşımı sürelerini ve kendinizi ilgilendiren tüm hususları iyice öğrenmelisiniz. Neredeyse tüm sigorta şirketleri, aldığınız hizmetin ne olduğunu daha iyi öğrenmenizi sağlayan kitapçıkları ücretsiz olarak sunuyorlar. Poliçenizi imzaladığınızda, ilk işiniz tüm bu belgeleri sakin bir ortamda okumak olmalıdır. Şehir dışında kaza veya kamu otoritesi olan bir araçla çarpışma gibi farklı senaryolarda yapmanız gerekenleri anlatan bu bilgilere ne zaman ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.