Kampanya Bulucu

Kasko Fiyatı Neye Göre Belirlenir

Kasko fiyatını belirleyen faktörler: İster sıfır ister ikinci el araç kullanıcısı olun, KASKO yaptırmanız size birçok kolaylık ve risklere karşı güvence sağlayacaktır. Zira KASKO paketi ile yaşayabileceğiniz kazaların yanı sıra yangın veya hırsızlık gibi risklere karşı da güvence edinirsiniz. Ancak KASKO poliçeleri için birçok farklı fiyat teklifi yapılmaktadır. Araç sahiplerinin kafasını karıştıran bu farklı fiyatlar, aslında sigorta şirketlerinin “risk profili analizi” ile ortaya çıkan ve farklı faktörlere göre değişen hesaplamaların sonucudur. KASKO fiyatlarını etkileyen temel unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Resmi Veriler: Aracınız için sunulacak teklifin en önemli unsuru, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanan ve her yıl güncellenen “araç kasko değer listesi” içerisindeki tutardır. Ülkemizdeki tüm sigorta şirketleri bu listedeki fiyatları baz alır. Listede belirtilen tutar üzerinden sizin risk profilinize göre bir analiz yapılarak prim düzeyiniz belirlenmektedir.
  • Kapsam: KASKO poliçenizin prim tutarlarını etkileyen ikinci en önemli unsur da, poliçenin kapsamıdır. Ülkemizdeki yasal düzenlemeler sigorta şirketlerinin KASKO adı altında farklı kapsamlarda hizmet sunabilmelerine izin vermektedir. Enflasyona veya terör olaylarına karşı koruma için “ek teminat” almanız gerekeceğinden, prim tutarınız da yükselecektir.
  • Sigortalının Yaşı ve Cinsiyeti: Sizin için “risk” kelimesi istenmeyen olayları hatırlatan bir kavram olsa da, sigorta şirketleri için risk yalnızca matematiksel bir hesaptır. İstatistiki çalışmalar yaş ve cinsiyete göre risk profilinin değişiklik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle yaşınız arttıkça primleriniz azalır. Ayrıca kadın sürücülerin genellikle daha düşük maliyetlere yol açan kazalar yaptıkları da istatistiki olarak belirlenmiştir. Bu nedenle de erkek sürücülerin daha fazla prim ödemeleri gerekmektedir.
  • Meslek Grubu: Meslek grupları da sigorta şirketleri için risk profili analizinin önemli bir parçasıdır. Az araç kullanan ve daha az kaza yapan meslek gruplarından birinde yer alıyorsanız, daha düşük prim ödersiniz.
  • Sigortalı Lokasyonu: Bir şehirdeki suç oranı ve trafik durumu, sigorta şirketleri için göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. İstanbul’da kullanılan bir araçla Manisa’da kullanılan bir araç farklı risk düzeyleri ile karşı karşıyadır. Bu da primlerinizi doğrudan etkileyecektir.
  • Araç Güvenliği: Sigorta şirketleri, güvenlik tedbirleri alınmış araçlar için daha uygun teklifler yapmaktadır. Yani aracınızda hırsızlığa karşı caydırıcı olarak GPS takip sistemi gibi önlemler mevcutsa daha düşük prim ödemeniz mümkün olacaktır.
  • Hasarsızlık İndirimi: En çok bilinen ve en önemli indirim kalemi, tüm sigorta şirketleri tarafından sunulan hasarsızlık indirimidir. Poliçe süreniz içerisinde sigorta şirketinizden hiçbir hasar için teminat talep etmemeniz durumunda, bir sonraki yenileme döneminde daha uygun bir teklif almanız mümkün olacaktır. Bu indirim, yıllar içerisinde artış göstereceğinden uzun vadede KASKO maliyetlerinizin çok daha uygun seviyelere gelmesini sağlar. Üstelik birçok KASKO şirketi “mini onarım” veya “hasarsızlık indirimi koruma teminatı” gibi ek hizmetlerle hasarsızlık indiriminizi korumanıza imkân sağlamaktadır.
ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.