Kampanya Bulucu

Kampanya Nasıl Düzenlenir

“Kampanya” kavram olarak bir çok sektörde ve çok farklı anlamlarda kullanılabilen bir kelimedir. Bir yardım etkinliğine de kampanya denir, bir firmanın ürününü tanıtmasına da kampanya denir. Kampanya indirim, destek, sosyal sorumluluk gibi anlamlarda da kullanılır. Bu yazımızda ‘’Kampanya Nasıl Düzenlenir?’’ sorusuna farklı açılardan cevaplar bulacaksınız.

Sosyal yardım kampanyaları

Reklâm kampanyaları

Sosyal medya kampanyaları

Çekiliş kampanyaları

SOSYAL YARDIM KAMPANYALARI

Sosyal Yardım Kampanyaları: mavi kapak kampanyası, yardım toplama kampanyası, aç insanlar için yapılan kampanyalar, sağlık sorunu olan insanlar için yapılan kampanyalar bu kapsama girmektedir.

Sosyal yardım kampanyaları için kimden izin alınır.  Yardım kampanyası düzenlemek için birincil şart kampanya bir ilde düzenleniyorsa ilin valisinden, bir ilçede düzenleniyorsa ilçe kaymakamından izin almaktır. Eğer kampanya birden fazla ilde yürütülecekse bulunulan ilin valisinden izin alınması yeterlidir.

Sosyal yardım kampanyalarını kimler düzenleyebilir?

Toplum yararına, kadınlar, çocuklar, engelliler, açlar, yolcular ve ihtiyacı olanlar için ya da sağlık sorunu olanlar için gerçek kişiler, dernekler, kurumlar, vakıflar, spor kulüpleri, gazeteler tarafından düzenlenebilir.

Sosyal yardım kampanyaları nasıl düzenlenir?

Yardım kampanyası düzenlerken belirlenmiş bazı yöntemler kullanılır. Bunlar;

Makbuz karşılığında

Bakkal lokanta vb yerlere yardım kutuları koyarak

Banka hesabına ödeme isteyerek

Pul bastırarak

Eşya piyangosu çekilişi yaparak (engelli kampanyaları bu şekilde yapılmaktadır)

Gösteri, konser tiyatro vb etkinlikler düzenleyerek (okullara 6 nokta körler derneğinin gelerek sunum yapması gibi)

Spor gösterisi, geziler ve konserler vasıtasıyla

Sosyal yardım kampanyaları nasıl başarıya ulaşabilir?

Bu kampanyaların başarıya ulaşmasında en önemli kıstas ne kadar insana ulaşabildiği ve sunumun nasıl yapıldığıdır.  Sosyal yardım kampanyası,  iyi bir sunumla hem sosyal medya üzerinden hem televizyon kanalları ve gazetelerden insanlara ulaşırsa kesinlikle çok başarılı olacaktır. Ancak burada önemli olan husus, bu bir yardım kampanyası olduğu için sıfır bütçe ile ya da çok kısıtlı bütçe ile yapılmak zorunda olduğudur. Bu nedenle kampanyanıza destek verecek önemli kişileri bulmanız kampanyanızın başarıya ulaşması için önemli bir etken olacaktır.

REKLÂM KAMPANYALARI

Reklam kampanyası nedir?

Reklâm kampanyası ürünleri ya da markaları pazarlamak, marka bilinirliğini artırmak, kitle iletişimini artırmak, satışları yükseltmek gibi amaçlarla belirli bir sürede yapılan tüm tanıtım faaliyetlerine verilen isimdir. Reklâm kampanyası sektörüne göre de değişmektedir. Dijital reklâm kampanyaları, görsel reklam kampanyaları, Arama motoru reklamcılığı, Mail reklamcılığı gibi onlarca farklı dalı ya da alt dalı bulunmaktadır.

Reklam kampanyası nasıl düzenlenir?

Reklâm kampanyası düzenlemek için reklâm ajanslarından, tv ve radyolardan, gazete ve dergilerin reklâm ajanslarından, SEO danışmanlarından, sosyal medya ajanslarından destek alabilirsiniz.

İyi bir reklâm kampanyası nasıl olmalıdır?

Kaliteli ve başarılı bir reklâm kampanyası düzenlemek için iki ana kural vardır:

Hedef kitleyi belirlemek

Hedef kitleyi çok iyi tanımak

Eğer yukarıdaki iki faktöre hakimseniz iyi bir kreatif ekiple başarılı reklam kampanyaları yapmanız mümkündür. Yukarıdaki iki faktörü tam olarak öğrenemediyseniz, paranızı önce bu iki faktörü tam olarak anlamak için harcamalısınız. Bu araştırmaları yapmak için ayrı bir bütçe, reklam kampanyası için ayrı bütçe gerekir. Bu yüzden önce hedefinizi belirlemeniz daha mantıklı olacaktır.  Reklam kampanyasının başarılı olması demek, kampanya öncesinde belirlenen hedeflere ulaşmak demektir. Firma ürün satışlarını bu yıl için %30 artırmayı planlamışsa ve reklam kampanyası sonunda satışlar %30 ve üzerinde artmışsa kampanya başarılıdır. Ürün odaklı bir reklam kampanyasında, kampanyanın ne kadar konuşulduğu çok önemli değildir. Önemli oranı ürün satışlarının artmasıdır. Ancak PR çalışmalarında ise marka bilinirliğini artırmak hedeflenir. Bu noktada amaç ürün satmaktan ziyade markayı tanıtmaktır. Burada olumlu algıların oluşması, sosyal medyada dönütler almak, konuşulmak gibi birtakım kıstaslar başarı olarak kabul edilir.

Başarılı bir reklam kampanyası;

Tüketicinin ilgi istek ve ihtiyaçlarına cevap verir

Tüketiciyi hareketlendirir. İçinde bir şeylerin değişmesine neden olur

Tüketiciye bir fayda vaat etmelidir. (Steve Jobs insanların satın alırken, aslında alınan şeyi almadıklarını bir ihtiyaçlarını giderebilme imkânlarını aldıklarını belirtir)

Marka algısı çok güçlü olarak verilmeli

Farklı olmalı; farkı olmalı

Orijinal, etkileyici, yeni, basit, akılda kalıcı olmalı

Farklı mecralarda aynı anda düzenlenmeli

Sosyal medya çok etkin kullanılmalı

Reklâm kampanyalarının bütçesi nedir?

Bu soruya yanıt vermek imkânsızdır. Her markanın reklâm bütçesi farklıdır. Çalışılan şirketler, çalışma yapılacak mecralar farklıdır. O yüzden net bir rakam vermek mümkün değildir. Bazı firmaların reklam bütçesi, orta ölçekli bir firmanın 50 yıllık cirosuna denk gelebilir. Reklâm sektöründe rakamları biraz da kampanya sahipleri belirler.

SOSYAL MEDYA KAMPANYALARI

Sosyal Medya Kampanyası nedir?

Bir firma ya da markanın Facebook, Twitter, Youtube, İnstagram, Foursquare, Linkedin vb sosyal medya araçlarında ürünlerini tanıtmak ya da marka bilinirliğini artırmak amacıyla yapılan her türlü tanıtım faaliyetine sosyal medya kampanyaları denmektedir.

Sosyal Medya Kampanyalarında Yöntemler nelerdir?

Viral Reklâmlar:  adı üzerinde virüs gibi yayılması umulan reklamlardır. Gizli ya da açık yapılabilir. Maliyet açısından en ucuz etki açısından yüksek etkili reklamlardır. Viral reklâmlar çoğu zaman başarılı olamaz. Olduğunda ise müthiş getirisi vardır.

Mikro siteler: Mikro siteler yani ana markadan bağımsız farklı domainler alınarak kurulan siteler vasıtasıyla müşterilere ulaşılır. Tüm sosyal medyada bu mikro sitenin linkleri yayılmaya çalışılır.

Çekilişler, yarışmalar: Facebook, Twitter gibi mecralarda, çekiliş, yarışma vb etkinlikler düzenlenebilir. Mesela Ebebek adlı site, kendi Facebook sayfasında yorum olarak, araya kimse girmeden Ebebek yazanlara hediye veriyordu. Bu çok basit yöntem E-bebek adlı firmanın, Facebook sayfalarında adeta patlama yaşanmasına neden oluyordu. Üstelik gündüz vakitlerinde bunu kimse başaramıyordu. Kısacası basit ama etkili bir yöntemle yüksek kalitede geri dönüşler aldılar.

Ürün Sayfaları: Facebook vb alanlarda ürünleri veya markaları dikkatli bir şekilde takip etmek sayfaları yönetmek, sorunları çözmek, öfkeli tüketicileri yatıştırmak, onları memnun etmek, krizleri fırsata çevirmek gibi etkinlikler de reklâm kampanyalarının bir parçasıdır.

Sloganlar, metinler: İyi bir slogan kullanmak ve bunu sosyal medyada yaymak, insanların merakını cezp etmek, doğru metinlerle markayı anlatmak da sosyal medya kampanyalarının bir parçasıdır.

Sosyal medya kampanyaları nasıl başarılı olabilir?

SMS, E-posta, sosyal ağlar, viral videolar, oyunlaştırma ile kitlelere farklı yollardan ulaş

Gençleri yakından tanı, onlara samimi davran

Açık ol, gereksiz konuşma iletişimden kaçın

Alt metinde güçlü ve kaliteli olduğun imajını vurgula

Akılda kalıcı şeyler söyle

Küçük hediyeler dağıt

Ya da İnsanların hayalini kurdukları bir şeyi onlardan birine hediye et

Medyanın tüm alanlarını kullan

Televizyonu kullan

Yeni bir şey icat et

Farklı bir uygulama yap

Paylaşımı artıracak hamleler yap

Başarılı Sosyal medya kampanyalarına birkaç örnek:

Turkcell – Daha Fazla Tweet kampanyası( postitleri kaldır tweetle telefonu kap)

Mercedes-Benz :Tweet Race

ALS Ice Bucket Challange kampanyası (kafadan aşağıya buzlu su dökerek ALS Hastalarına dikkat çekmek)

Always #LikeAGirl (kız gibi olmak)

Samsung’un Viral Reklamı Selfiesi ( Bu selfie dünyanın en çok paylaşılan selfiesi olmuştu)

ÇEKİLİŞ KAMPANYALARI

Çekiliş kampanyaları nasıl düzenlenir?

Çekiliş kampanyaları ile ilgili detaylı bilgiyi daha önceki bir yazımızda incelemiştik ilgili yazımıza ulaşmak için:

Çekiliş Kampanyası Nasıl Yapılır

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.