Kampanya Bulucu

JEEP RENEGADE FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Jeep Renegade İncelemesi

Genel Bakış

Jeep Renegade arazide oldukça ün yapmış bir firma olan Jeep firmasının, son zamanlarda diğer markalardan gördüğümüz şehir içi kullanıma daha uygun Compact SUV kategorisine giriş aracı olarak karşımıza çıkıyor. Renegade’ in tasarımına baktığımızda ön yüzde retro havası dikkat çekiyor. Jeep markasının geçmişteki çok ünlü modellerinde kullandığı yuvarlak farları ve öndeki petekli ızgarasının formunu, bu modele daha modern bir yorum ile entegre ettiğini görüyoruz. Jeep mirasına sadık kalınan modelde geleneksel köşeli hatlar ve güçlü duruşu hemen gözümüze çarpıyor.

Aracı yandan incelediğimizde aracın kübik hatları daha çok ortaya çıkıyor.  Diğer araçların aksine, arkaya doğru düz ilerleyen tavan, aracın daha heybetli bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. Karoserin alt kısımları arazide boyanın zarar görmemesi için siyah plastik ile kaplanmış. Aracın arkasında düz inen bagaj kapağı ve eski tip askeri benzin bidonu şeklinde tasarlanmış kendine özgü arka stoplar, Renegade’in kendine özgü stilinin önemli bir parçasını oluşturuyor. 4.2 metre uzunluk ve 1.8 metre genişliğe sahip olan aracın yüksekliği 1.67 metre ağırlığı da 1465 kg. Araçta 5 kapı mevcut aracın bagaj hacmi ise normalde 351 lt eğer arka koltukları indirirseniz bagaj hacmi 1440 lt ye çıkıyor, iç hacmin ne kadar geniş olduğunu buradan daha net olarak anlayabiliriz.  Renegade modelinin 10 farklı geniş renk seçeneği farklı renk anlayışına sahip kullanıcılara hitap ediyor. Renegade ülkemizde 1.4 benzinli 1.6 dizel ve 2.0 dizel seçenekleriyle satışa sunuluyor.Aracın 4×4 çekiş sistemine sahip versiyonu ise 2.0 dizel olarak satın alınabiliyor. 4×4 çekişe sahip olan model iyi bir off-road performansı isteyen kullanıcılara hitap ediyor. Bu modelde ayrıca “Active Drive I” adlı bir sisteme yer verilmiş, bu sistem ön tekerleklerde kayma olursa bu kaymayı sensörlerle algılayıp, torku sadece arka tekerlere aktarıyor. Ciddi off-road görevleri için “Active Drive Low” adı verilen sistem düşük seviyede palet viteslemesi ve diferansiyel kilitlemesi sunuyor.4×4 modellerin tamamı “Selec-Terrain” modu ile karda, çamurda ve taşlı yolda diferansiyelin maksimum etkide çalışmasını sağlamak için otomatik kalibrasyon yapıyor.

İç Tasarımı ve Donanımı

jeeprenegadeic

İç tasarımda modele özgü bir tasarım dikkat çekiyor. Aracın dış tasarımında kullanılan retro çizgi içeride de olabildiğince sürdürülmeye çalışılmış.Konsolun ortasında bulunan “Since 1941”(1941’den beri) yazısı konsolun üst tarafında bulunan sert görünümlü klima ızgaraları, ön yolcu koltuğunun önünde yer alan son derecede büyük tutma kolu ve alabildiğince geniş cam yüzeyler bunların başında geliyor. Araçta 5 inçlik geniş bir dokunmatik multimedia ekranı bulunuyor, bu ekranda direksiyondan kontrol edilebilen ses ve telefon fonksiyonları mevcut USB girişi de unutulmamış, ayrıca bluetooth telefon bağlantısı ile eller serbest görüşmeye olanak sağlayan sistem mevcut. Kolay kullanılabilen çift bölgeli otomatik klima sistemi de araçta yer edinmiş. Aracın ön ve arka bölümünde sunulan diz mesafesi gayet yeterli. Yüksek tavan sayesinde bol tutulan baş seviyesi de gayet başarılı. Araçtaki cam yüzeyler olabildiğince geniş bir görüş açısı sağlıyor ve aracın içi camdan yapılmış hissiyatı veriyor.

Kullanışlılık

Renegade 5 kişi için son derecede yeterli bir alan sunuyor. Standart pakette 17 inç alaşımlı jantlar, elektronik ayna ve camlar var ayrıca ekstra olarak almak eklerseniz otomatik far ve yağmur sensörlerini de mevcut. Araç artık bir ihtiyaç haline gelen park sensörüyle birlikte geliyor. Torpido gözü yeterince geniş ve ön koltuklarda birkaç adet bardak tutucu bulunuyor.

Sonuç olarak iç dizayn, malzeme kalitesi ve işçilik olarak segment ihtiyaçlarını tamamıyla karşılayabilecek şekilde tasarlanmış. İç mekanda sunulan yaşam alanı da sınıfına göre gayet ferah  ve kullanışlı.

Teknik Özellikleri

jeeprenegadeyan

Renegade ülkemizde 5 farklı model ile satılıyor bunlar:

1.4L MultiAir2 Turbo Benzinli MT 4×2 Longitude 140 HP

1.4L MultiAir Turbo Benzinli MT 4×2 Limited 140 HP

1.6L Multijet Dizel MT 4×2 Longitude 120 HP

1.6L Multijet Dizel MT 4×2 Limited 120 HP

2.0L Multijet Dizel 9AT 4×4 TrailHawk 170 HP

  • 1.4 L ve 1.6 L modellerde 6 ileri vites 2.0 L modelse ise 9 ileri otomatik vites bulunuyor.
  • 1.4 L benzinli model 1368 cc hacme sahip. Maksimum  181 Km/s hıza ulaşabiliyor ve 230 NM itiş gücü sağlayabiliyor . 48 litre yakıt deposuna sahip bu modelin yakıt tüketimi şehir içi 100 km’ de 7.6 litre, şehir dışı tüketimi ise 100 km’de 5.1 litre, ortalama tüketim 100 km’de 6 litre olarak karşımıza çıkıyor. CO2 emisyonu ise 140 g/km.
  • 1.6 L dizel modelin motor hacmi 1598 cc. Maksimum hızı 178 Km/s olan model 230 Nm itiş gücü sağlıyor. Bu modelde de 48 litre yakıt deposu bulunuyor. Şehir içi tüketimi 100 km’de 5.5 litre, şehir dışı tüketimi ise 100 km’de 4.0 litre, ortalama tüketim karşımıza 100 km’de 4.6 litre olarak karşımıza çıkıyor. CO2 emisyonu ise 120 g/km.
  • 2.0 L dizel modelin motor hacmi 1956 cc. Maksimum çıkabileceği hız 196 Km/s ve araçta 350 Nm gibi yüksek bir itiş gücü mevcut. 48 litre yakıt deposu bulunan bu modelin şehir içi tüketimi 100 km’de 6.9 litre, şehir dışı tüketimi ise 100 km’de 5.1 litre, ortalama tüketim 100 km’de 5.8 litre olarak hesaplanmış. Bu modelin CO2 emisyonu 151 g/km.

Araç tüketimlerine baktığımızda A ve B segment dahilindeki birçok araçla kıyaslarsak tüketimlerin gayet düşük olduğunu söyleyebiliriz. Standart olarak sunulan anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği, fren gücünü geri kazanım özelliği (stop and start), Limited pakette standart olarak sunulan şerit takip sistemi, bi xenon farlar, otomatik smart beam farlar gibi özellikler yer alıyor.

Yol Tutuşu

Araç yerden yüksek yapısı sebebiyle sert süspansiyonlara sahip, böylece virajlarda salınımlar büyük ölçüde engellenmiş ve yol tutuşunu artırmış. Yüksek yapısı gereği gövde salınımları hissedilen modelde ESP sisteminin desteği ile stabilitesini koruyor. Aracın yalıtımına baktığımızda motor ve yol sesi maksimum seviyede sönümlenmiş, iç mekana ancak yüksek hızlarda yansıyabiliyor.

Sürüş

jeeprenegadeon2

Renegade’in sürüşü bulunduğunuz ortama göre tamamıyla değişkenlik gösteriyor. Renegade’in hem FWD hem de AWD versiyonları asfaltta oldukça normal ve sıradan bir sürüş kalitesine sahip. Fakat iş arazi kısmına geldiğinde Renegade 4×4’ler, birer Jeep modeli olduklarını bir anda bize hatırlatıveriyor. Tüm yol tiplerine uygun, Crossover-Compact SUV kategorisindeki araçların en kabiliyetlisi olduğunu bize gösteriyor. Kar, çamur ve kum gibi sürüş modlarına da sahip olan AWD’ler pekala otomatikte bırakılarak da arazide muhteşem bir sürüş sağlayabiliyor. Muhteşem tork dağılımına ek olarak yine Jeep’in gelenekselleşmiş ve şaheser olarak sayılabilecek tepe iniş kontrolü ve kilitlenebilen diferansiyel sistemleri de AWD Renegade’lerin arazide muhteşem performans vermesini sağlayan diğer unsurlar olarak gösterilebilir.Bu özelliklerin tümü sayesinde (başta tabiki tork dağılımı) Renegade en zorlu tepeleri bile rahatlıkla çıkabiliyor ve inebiliyor.

Güvenlik

Renegade güvenlik açısından da çok iyi,  Jeep güvenlik hakkında kararlı olduğunu göstermek için 60 farklı güvenlik faktörüyle birlikte Renegade’i sınıfının en güvenli arabasını yapmayı başarmış. Euro NCAP, Renegade modeline kendi yaptığı çarpışma testleri sonucunda 5 üzerinden 5 yıldız vermiş. Renegade yetişkin korumasında yüzde 87, çocuk korumasında yüzde 85 ve yaya koruması da yüzde 65 skor almış.

Tüm Renegade modelleri yüksek kuvvetli çelik gövdeye sahip olduğu gibi çok sayıda hava yastığına da sahip. Artı olarak otomatik şehir frenleme sistemi (şehir içi olası bir kaza anında frenleme yapar.) de seçenekler arasında. Renegade herhangi bir kaza durumunda heybetli görünümünün hakkını veriyor ve yolcularının güvenliğini sağlıyor.

Jeep Renegade Fiyat Tarifesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.