Kampanya Bulucu

JAGUAR XJ FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Jaguar XJ İncelemesi

Şık tasarımı, eşsiz stili, ileri seviye sürüş dinamikleri ve lüks kabini ile F segmentindeki üst düzey rakipleriyle yarışan XJ oldukça rekabetçi. Sosyetik ve muhteşem sürüşlü araç, lüks sedan araba piyasasının en değerli rakiplerinden biri. Üst düzey kabini, hızı ve alçak sürüş konumu ile sınıfının en iyi manevra kabiliyetlerinden birini sunan araç, kabininde sunduğu yüksek genişliği ile tam bir spor sedan otomobil. Jaguar’ın en önemli araçlarından biri olan XJ’nin geçmişi 1968 yılına kadar dayanıyor. Yıllar boyunca birçok değişim geçiren model 2009 yılında günümüzdeki şekline kavuşmaya başlamış. Geleneksel dış tasarımı ile deri ve ahşap kabin geride bırakılırken, sportif dinamikli dış dizayn ve oldukça teknolojik görünen kabin tasarımı araca eklenmiş. XJ’nin geliştirilmesiyle birlikte XE ve F-Type gibi modellerin de trendi belirlenmiş ve önü açılmış. 2015 yılında tekrar revizyona uğrayan modelin dış tasarımı makyajlanırken, Portfolio seçeneğinin üstüne Luxury ve Premium Luxury donanım seçeneklerinin yanında sportif R-Sport modeli de eklenmiş. Daha çok performans isteyenler için de dışı daha sportif bir şekilde makyajlanmış XJR modeli, Jaguar’ın sportif lüks özelliğinin, üst düzey ifadesi olarak kullanıcılarla buluşuyor. Daha kısa dingil mesafesi ve 5 litre V8 motor ile gelen bu seçenek en üst düzey donanım özelliklerine de sahip. Cömert bir şekilde sunulan standart donanım özelliklerinde yeni elektrikli direksiyon, geniş güvenlik ekipmanları, öncekine kıyasla daha gelişmiş, InControl Touch adlı, dokunmatik ekranlı haber eğlence sistemi ve 12.3 inç dijital kadran bulunuyor.

Dış Tasarım

Jaguar markasının temel estetik özellikleri olan güzellik, saflık ve sadelik nitelikleri bulunan araç, dinamik hatları ve biçimindeki zarif tasarım çizgileri ile bu özellikleri daha da öne çıkartıyor. Ciddi ve şık XJ’nin gözyaşı şekli, aerodinamik bütünlüğünü sağlarken hava direncini minimum seviyeye indirerek, hızlanma ve yakıt verimliliği ile CO2 emisyonunu da azaltıyor. Aracın ayırt edici tasarımı, güçlü karakteri, alçak, geniş duruşu ve uzun sağlam bel çizgisi ile yansıtılırken, Jaguar markasına mensup olduğu sahip olduğu zariflik, dinamiklik ve saf tasarımından hemen anlaşılıyor. Aracın ön kısmında karakteristik ağ örgüsü ızgara bulunuyor. Dik yapıya sahip bu ızgara cesur ve iddialı görünümü sağlarken, çift J gündüz farları aracın karakteristik Jaguar görünümünü tekrar gözler önüne sermiş. Arka kısmındaki ‘J’ tasarımlı, bagaja doğru uzanan keskin farlar, aracın çevik görünümünü oluştururken, arkaya doğru eğimli tavan ile alçak ve geniş arka cam mükemmel bir biçimde birleştirilerek aracın arka tasarımını eşsiz bir şekilde tamamlamış. Aracın sportif modeli olan XJR ise araca parlak siyah ızgara ve arka perde, ön tampon altı rüzgarlık, ‘R’ stili marşpiyerler ve arka spoyler gibi dinamik ve sportif tasarım özellikleri eklemekte.

jaguar-xj-interior-3

İç tasarım ve Donanım

Aracın el yapımı kabini geleneksel ahşap ve deriyi son model teknoloji ile buluşturuyor. Aracın sahip olduğu dijital kadran grafikleri ve yapısıyla muhteşem görünüyor. Navigasyonun da takip edilebildiği bu ekran yol bilgisayarının görevini de üstleniyor. Aracın sahip olduğu kaliteli iç mekana çift dikişli deri konsol ve kapı kaplamaları, deri koltuklar ve 3 kollu eşsiz tasarımlı deri direksiyon simidi eşlik ediyor. Kapı yanlarında bulunan kaplamalar walnut(ceviz),  oak(meşe), ve ebony(abanoz) gibi seçeneklerin bulunduğu 6 farklı ahşap seçimini sizin tercihinize bırakıyor. Aracın birbirinden şık 4 farklı iç renk kombinasyonu mevcut. Oldukça fazla donanım seçeneği bulunan XJ’de kısa ve uzun aks aralığına sahip modellerine göre donanım seçenekleri de çeşitleniyor. Kısa aks aralığına sahip modellerde Luxury ve Premium Luxury model seçenekleri bulunurken XJ Long adlı uzun aks aralığına sahip modellerde Portfolio seçeneği de Luxury ve Premium Luxury modellerinin yanına ekleniyor. Aracın ayrıca R-Sport ve XJR adında iki farklı sportif seçeneği bulunuyor. Bu modellerde sportif özelliği korumak amacıyla kısa aks formu bulunuyor. Modellerinde cömert donanım özellikleri sunan araçta 4 bölgeli otomatik klima, anahtarsız çalıştırma, hız sabitleyici, Jaguar sürüş modu seçici, geri görüş kamerası gibi yüksek seviye donanımlar standart olarak tüm modellerde bulunuyor. InControl Touch sistemi ile gelen 12.3 TFT dijital kadran ve 8 inç dokunmatik haber eğlence sistemi de tüm modellerde standart olarak bulunuyor. Yüksek teknolojiye sahip bu gelişmiş multimedia sisteminde navigasyonun yanı sıra pek çok fonksiyon ve uygulama yer alıyor. Aux, USB girişleri ve Bluetooth bağlanılabirliğin de bulunduğu sistemde Bluetooth üzerinden canlı veri aktarımı ve telefon görüşmesi de yapılabiliyor. Araçta yüksek çıkışlı ve oldukça kaliteli Meridian 380W ses sistemi bulunuyor.

Performans ve Sürüş

Muhteşem ve benzersiz manevra kabiliyetine sahip olan Jaguar XJ, alüminyum mimarisi sayesinde yolda çevik hissetirirken köşeleri süratle dönebiliyor, sahip olduğu adaptif amortisörleri sayesinde de yüksek hızlarda seyrederken, keskin virajlarda düzenli ve kontrollü bir performans sergiliyor. Hafif ve keskin direksiyonu sayesinde muhteşem bir sürüş deneyimi de sağlayan aracın ülkemizde 3 farklı motor seçeneği bulunuyor. En güçlü motor seçenekleri 3.0 litre V6 motorlar olarak karşımıza çıkıyor. 300 beygir 3.0 litre V6 turbocharged dizel motor sunduğu 700 Nm tork ile 0’dan 100 km hıza 6.2 saniyede ulaşabilirken maksimum 250 km/s hız yapabiliyor. Aynı motorun benzinli 340 beygirlik versiyonu ise 3500 5000 devir arası 450 Nm itiş gücü sunabilirken AWD dört tekerden çekiş özelliği ile birlikte geliyor. Bu motora sahip model 0’dan 100 km hıza 6.4 saniyede ulaşabilirken maksimum 250 km/s hız yapabiliyor. Son seçenek olan 4 silindirli, 240 beygirlik 2.0 litre turbocharged benzinli motor 340 Nm itiş gücü ve arkadan çekiş özelliğine sahip. Bu motora sahip model 0’dan 100 km hıza 7.9 saniyede ulaşabilirken maksimum 241 km/s hız yapabiliyor. Sadece XJR modelinde bulunan yenilenen 5.0 litre supercharged V8 motor 550 beygire sahip ve bu motor bulunan XJR, 0’dan 100 km hıza 4,6 saniyede ulaşabiliyor ve maksimum 280 km/s hız yapabiliyor. Tüm motor seçenekleri 8 ileri otomatik şanzıman ile geliyor.

3fef22d92156f6d31d4d6cc3d2e27e5ax

Yakıt Tüketimleri

İyi yakıt ekonomilerine sahip olan Jaguar XJ’nin motorlarındaki, en ekonomik seçenek V6 dizel. Start/stop (çalıştırma durma) özelliği araçların yakıt tüketimlerini azaltmaya yardımcı oluyor. Motorların yakıt tüketim değerleri aşağıdaki gibi verilmiş:

2.0 litre 4 Silindirli Turbocharged Benzinli 240 BG:

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 11,4 litre
 • Şehir Dışı 100 km’de ortalama: 6,7 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 8,4 litre
 • Kilometre başına CO2 emisyon değeri: 199 gram

3.0 litre V6 Turbocharged Dizel 300 BG:

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 7,0 litre
 • Şehir Dışı 100 km’de ortalama: 5,2 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 5,7 litre
 • Kilometre başına CO2 emisyon değeri: 149 gram

3.0 litre V6 340BG Supercharged Benzinli (AWD):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 13,6 litre
 • Şehir Dışı 100 km’de ortalama: 7,6 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 9,8 litre
 • Kilometre başına CO2 emisyon değeri: 234 gram

Boyutlar ve Konfor

Arka koltukları da öndeki gibi oldukça geniş alana sahip olan aracın sürücü koltuğundaki geniş ayar seçenekleri sayesinde kendinize uygun sürüş konumunu kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Aracın içindeki geniş torpido gözü, orta konsolun ve kapı yanlarındaki eşya cepleri ile ekstra eşyalarınıza uygun yerlere kolaylıkla depolayabiliyorsunuz. Uzun dingil mesafesine sahip modeller arka koltuklarda daha çok yer sunarken kısa dingil mesafesine sahip modellerde sportif tutum daha çok öne çıkıyor. Aracın uzun aks aralığına sahip versiyonları, aynalar dahil 2.1 metre genişliğe, 1.5 metre yüksekliğe ve 5255 mm uzunluğa sahip. Kısa akslı versiyonları ise 125 mm daha kısa, 5130 mm uzunluğa sahip diğer boyutları ise değişmiyor. Araç sınıfına kıyasla oldukça geniş 520 litre bagaj hacmi sunuyor.

Güvenlik

Piyasadaki en güvenli araçlardan biri olan XJ’de stabilite ve çekiş kontrolü sistemi, yaya temas sensörlü otomatik açılır motor kapağı sistemi, acil durum fren yardımı ve 8 adet hava yastığı gibi güvenlik özellikleri tüm modellerde standart olarak bulunuyor. 2015 sonrası modellere eklenen ekstra güvenlik kitlerinde ise, Jaguar’ın eşsiz ASPC(All Surface Progress Control) sistemi aracın kötü hava koşullarındaki düşük çekişli durumlarla başa çıkmasına destek sağlarken, park asistanı, yakınlaşma uyarısı, kör nokta monitörü, geri trafik uyarısı, trafik işareti algılama gibi son teknoloji güvenlik seçenekleri bulunuyor. Diğer Jaguar modellerde olduğu gibi XJ’nin de tüm parçaları birçok kez denenmiş ve test edilmiş. Henüz EuroNCAP çarpışma testlerine katılmayan modelin, diğer tüm Jaguar modellerinde olduğu gibi 5 üzerinden 5 tam puanın yanı sıra sahip olduğu yüksek teknolojik donanımlar sayesinde bireysel testlerden de mükemmel puanlar elde etmesi bekleniyor.

 

Siz de Jaguar’ın eşsiz dünyasını keşfetmek ve bir XJ sahibi olmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Jaguar XJ Fiyat Listesi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.