Kampanya Bulucu

İSPARK Engelli Araç Kaydı Nasıl Yapılır?

Engelli vatandaşlar, alışveriş merkezleri ve diğer özel park yerleri haricinde İSPARK’a ait otoparklardan özel olarak faydalanabilirler. Bunun için yapılması gereken tek şey; engelli ibaresi bulunan aracın basit birkaç işlem vasıtasıyla İSPARK engelli abonelik sistemine kayıt ettirmek.

Kayıt Nasıl Yapılır?

Engelli vatandaşların, İSPARK’ın kendilerine 8 saate kadar ücretsiz park imkanı tanıdığı hizmetten faydalanabilmeleri için öncelikle araçlarına engelli kayıt sistemine kayıt ettirmeleri gerekir. İSPARK araç kayıt sistemine, engelli araç kaydı yapılabilmesi için ise aracın ruhsatında engelli ibaresinin bulunması şartı aranıyor. Emniyet Müdürlüğü tarafından engelli aracı olarak tescil edilen her aracın İSPARK engelli kayıt sistemine kayıt ettirilmesi mümkün.

Aracını İSPARK araç kayıt sistemine kayıt ettirmeyenlerin bu hizmetten faydalanması söz konusu değil. Bu kişilerin araçlarının plakasında engelli ibare bulunması ya da ruhsatın engelli aracı olarak işlenmiş olması bir anlam ifade etmez.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Ruhsatında engelli ibaresi yer alan araçların, ruhsat fotokopileri ve imzalı İSPARK engelli başvuru dilekçesi aracılığıyla başvuru yapılarak İSPARK araç kayıt sistemine kayıt ettirilmesi mümkün. Bu konuda başvurunun bizzat engelli vatandaşın kendisi tarafından yapılması gibi bir zorunluluk yok.

Engelli kayıt başvurusu şahsi olarak elden ya da posta veyahut kargo yoluyla yapılabilir. Başvuru için, aşağıda örneği paylaşılan dilekçedeki adrese; araç ruhsatı, kimlik fotokopisi ve talebe yönelik dilekçeyi göndermek yeterli olacaktır.

Dilekçe örneğini incelemek için TIKLAYINIZ!

Engellilik Oranı Kısıtlaması Var mı?

İSPARK engelli oranı konusunda herhangi bir kriter söz konusu değil. Sadece aracın, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tarafından engelli aracı olarak tescil edilmesi yeterli. İSPARK tarafından ayrıca engelli vatandaşın engel oranı gözetilmez, engel oranının yüzdesi fark etmeksizin İSPARK’ın bu ayrıcalığından faydalanmak mümkündür.

Ne Kadar Süreyle Faydalanılabilir?

Engelli vatandaşlar, açık ve katlı otoparklardan 8 saat boyunca, yol üstü otoparklardan ise 3 saat boyunca ücretsiz olarak faydalanabilirler. Belirtilen bu sürelerin aşılması halinde, geri kalan bedel İSPARK tarafından talep edilir. Bu nedenle aracın otoparkta kalma süresine ve otoparkın yol üstü mü yoksa katlı mı olduğuna dikkat edilmelidir.

Yukarıda örneği bulunan dilekçenin doldurulup; elden, kargo ya da posta aracılığıyla İSPARK engelli kayıt sistemine başvuruda bulunduktan sonra, başvurunun yetkililer tarafından olumlu olarak değerlendirilmesi halinde söz konusu park alanlarından belirtilen süreler dahilinde ücretsiz bir şekilde faydalanılabilir. Engelli vatandaşlara İSPARK tarafından tanınmış olan bu hizmet kapsamında, İSPARK’ın İstanbul genelindeki tüm otoparklarındaki yalnızca engelli sürücülerin kullanımına ayrılmış park alanları rahatlıkla kullanılabilir.

Engelli Araç İndirimi İle Alakalı Daha Fazla Kaynak:

Engelli Araç Alımı Şartları Neler? Hesaplama Nasıl Yapılır?

5 Yıl Dolmadan Engelli Aracı Nasıl Satılır?

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

Engelli Araç Sahibi Vefat Ederse Ne Olur?

%90 Engelli Raporu Nasıl Alınır? Kime Verilir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.