Kampanya Bulucu

İskonto ve İskonto Oranı Nedir? Nasıl Hesaplnır?

Bir ürünü daha ucuz fiyata almak için genelde kampanyalı dönem beklenir. Bu dönemde ürün ya da hizmet satan kurumlar iskontolu fiyatlar belirleyerek müşterilerinin daha avantajlı fiyatlarla alışveriş yapmasına olanak tanır. Alışveriş esnasında iskontoya ilişkin hesaplamalar kafa karışıklıklarına sebep olsa da aslında işlemler gayet basittir.

İskonto Nedir?

İskonto, bir mal ya da hizmet satan kişi veya kurumun fiyatı düşürmesi olarak tanımlanır. İskonto, indirim olarak da bilinir. Firmalar müşteri sadakati oluşturmak, stokları daha hızlı eritebilmek gibi çeşitli sebepler dolayısıyla sattıkları ürün ve hizmetlere iskonto uygulayabilirler.

İskonto Oranı Nedir?

İskonto oranı, mal ya da hizmetin satış fiyatına uygulanan indirim oranıdır. İndirim oranı doğrudan satıcı tarafından belirlenebildiği gibi alıcı ve satıcı arasındaki pazarlıkla da belirlenebilir. Satıcı konumundaki kişi ve kurumlar doğrudan iskonto uygularlarsa bunları çeşitli yöntemler ile müşterilerine duyururlar.

Örnek vermek gerekirse koltuk takımına iskonto uygulayan bir mağaza sahibi, mağazasının önüne “Koltuk takımında %20 indirim” gibi ifadelerin yer aldığı bir afiş asabilir ve çeşitli reklamlarla bu indirimden müşterilerini haberdar edebilir.

İskonto Nasıl Hesaplanır?

İskonto hesaplama işlemi son derece basittir. Bir ürünün normal satış fiyatının ne kadar olduğunu ve bu ürüne ne kadar iskonto uygulandığını bilirseniz kolayca hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İskonto hesaplama formülü şu şekildedir: [Ürün değeri x (100 – iskonto oranı)] / 100

Yani ilk olarak 100’den iskonto oranını çıkarmanız ve sonrasında ürün değeri ile çarpmanız gerekir. Daha sonra elde ettiğiniz sonucu 100’e bölerek iskonto uygulaması sonucunda indirimli fiyatın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Eğer iskontonun yani indirimin ne kadar olduğunu merak ediyorsanız ürünün normal fiyatından indirimli fiyatını çıkarmanız yeterli olacaktır.

Bir örnekle hesaplamayı daha açık hale getirmek gerekirse;

İskontolu fatura ile alacağınız ürünün 200 Türk Lirası tutarında olduğunu düşünelim. Satıcı bu ürüne yüzde 20 oranında indirim uygularsa sizin ödemeniz gereken indirimli ücret nedir? İndirim sayesinde normal fiyata kıyasla kaç para tutarında bir avantaj elde ettiniz? Bunları sırasıyla şu şekilde hesaplayabiliriz:

İlk olarak 100’den indirim oranı olan 20’yi çıkarıyoruz ve 80’e ulaşıyoruz. Daha sonra ürünün normal ücreti olan 200’le 80’i çarpıyoruz ve 16000 sayısını elde ediyoruz. Son olarak 16000’i 100’e bölerek indirim uygulamasından sonra kaç para ödememiz gerektiğini öğreniyoruz. Sonuç: 160 Türk Lirası

Eğer indirim sayesinde cebinizde kaç para kaldığını, yani iskonto miktarını merak ediyorsanız normal fiyat olan 200’den indirimli fiyat olan 160’ı çıkarmanız yeterli olacaktır. Sonuç: 40 Türk Lirası.

İskonto Oranı Nasıl Bulunur?

İskonto oranını hesaplama için öncelikle ürünün ilk fiyatından indirimli fiyatını çıkarın ve çıkan sonucu ilk fiyata bölün. Bölümden elde ettiğiniz sonucu 100’le çarparak iskonto oranını elde edebilirsiniz.

[(İlk fiyat – indirimli fiyat) / ilk fiyat] x 100

Örnek vermek gerekirse 50 TL’lik bir ürünü 45 TL’ye indirimli olarak alıyorsanız ilk olarak 50’den 45’i çıkarıyoruz ve 5’e ulaşıyoruz. Daha sonra 5’i ilk fiyata yani 50’ye bölüyoruz ve 0,1 ‘i buluyoruz. Bunu 100’le çarptığımızda ise iskonto oranı olan 10’u buluyoruz. Yani yüzde 10’luk bir indirim uygulandığını öğreniyoruz.

Spotify Öğrenci İndirimi ve Detayları

PTT Öğrenci ve Kitap İndirimi ve Detayları

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi ve Detayları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.