Kampanya Bulucu

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir

Günümüzde birçok tüketici için kredi kullanmadan mal sahibi olmak uzak bir hayal diyebiliriz. İpotekli ihtiyaç kredisi de, ülkemizdeki bankacılık sektörünün farklı ihtiyaçlara sahip müşterileri de portföylerine katmak için sundukları hizmetlerden biri. Gelin hep birlikte, ipotekli ihtiyaç kredisini daha yakından tanıyalım:

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bankalar “ihtiyaç kredisi” adı altında mevcut ekonomik durumunuzu göz önüne alarak belli üst sınırlar ve maksimum vade uzunlukları dahilinde kredi kullandırma hizmeti verirler. Ancak hem yasal düzenlemeler, hem de hizmetin özellikleri nedeniyle ihtiyaç kredileri en fazla 60 ay vadeye kadar verilebilmektedir. Daha uzun vade veya daha yüksek tutar ile kredi kullanmanız için ise, banka sizden bir gayrimenkulünüzü “ipotek” altına aldırmanızı ister. Böylece kredi borcunuzu ödeyememeniz durumunda bankanın güvencesi hazır olacaktır. İlk bakışta riskli gibi duran bu kredi hizmeti, doğru kullandığınızda işinize yarayabilecek bir finansal enstrümandır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nerelerde Kullanılır?

İpotekli ihtiyaç kredilerini, büyük borçlanmalarda veya uzun vadelerde düşünmelisiniz. Ülkemizde en sık görülen ipotekli ihtiyaç kredisi kullanımı senaryoları ise şu şekilde özetlenebilir:

Yüksek ihtiyaç kredisi taksitleri: Örneğin ihtiyaç kredisi kullanarak bir araç almayı düşünüyorsanız (otomobil kredileri de aslında finansal anlamda birer ihtiyaç kredisidir) ancak yüksek tutarlı aylık taksitler sizi korkutuyorsa, ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Gayrımenkul satışı zorunluluğu: Ülkemizdeki tüketiciler, acil ve büyük nakit ihtiyaçları karşısında refleksif olarak konut satışı yapma eğilimindedir. Ancak bilinçli ve soğukkanlı bir tercih yapmak, uzun vadede karlı çıkmanızı sağlayacaktır. Birçok banka, ipotekli ihtiyaç kredisi ile oturduğunuz evin değerinin %50’sine kadar kredi kullanmanıza izin verir.

Konut kredisi peşinatı: Birçok banka, mortgage kullanımlarında satın alınacak evin ekspertiz değerinin en fazla %75’lik dilimi için kredi vermektedir. Ancak geri kalan %25’lik kısmı peşin olarak ödemek birçok tüketicinin imkanları dahilinde değildir. Bu nedenle ülkemizdeki birçok tüketici, konut kredisi peşinatı için ipotekli ihtiyaç kredisini tercih etmektedir.

İhtiyaç Kredisi Mi İpotekli İhtiyaç Kredisi Mi?

Tüketicilerin kafasındaki en önemli sorulardan biri de, ihtiyaç duyulan finansman kaynağı için ne tür kredi kullanılacağıdır. Ülkemizdeki bankacılık sistemi içerisinde düğün kredisinden arsa ipotekli kredilere kadar çok geniş bir ürün portföyü bulunduğundan, doğru kredi tipini seçmek kafa karıştırıcı olabilir.

Ancak uzmanlar, kullanacağınız kredi türünden bağımsız olarak yalnızca ihtiyaç duyduğunuz miktarı ve gelir düzeyinizi değerlendirmeye almanızı öneriyorlar. Yani kullanacağınız kredi miktarını ve bir ayda bu kredi için yapabileceğiniz geri ödemeyi hesaplamalısınız. 60 ayda geri ödeyebileceğiniz bir tutara kadar olan kredilerde ihtiyaç kredisi kullanmanız, ekspertiz ve konut sigortası masraflarından kurtularak daha az ek borç yükü altına gireceğiniz anlamına gelir. Ancak aylık gelirinizden bu iş için ayırabileceğiniz tutar, kullandığınız krediyi ancak 120 ay gibi bir vade içerisinde geri ödemenizi sağlayabiliyorsa ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmanız gerekir.

ipotekli ihtiyaç kredisi

İpotekli İhtiyaç Kredisi İçin Neler Gerekir?

İpotekli ihtiyaç kredisi kullanabilmeniz için, öncelikle ipotek altına alınmaya müsait bir gayrimenkulünüzün bulunması gerekmektedir. Birçok banka konut dışındaki finansal değerlerinizi de kredi alımı için kullanabilmenize imkan veren “otomobil rehinli” veya “arsa ipotekli” şeklinde de ihtiyaç kredileri vermektedir.

Bankaya ipotekli ihtiyaç kredisi için başvuru yaptığınızda, öncelikle KKB (Kredi Kayıt Bürosu) üzerinden kredi skorunuz ve geçmişiniz ile ilgili bilgiler alınır. Banka tarafından yapılan istihbarat çalışmasından olumlu sonuç çıkması durumunda, ipotek altına alınacak gayrimenkulün değerlendirme aşamasına geçilir. Bu aşamada eksper konutunuzun değerini belirleyerek bankaya bildirir.

Gayrimenkulün değerinin belirlenmesi için, banka tarafından belirlenen konut eksperleri inceleme yaparlar. Bu aşamada yeni bir proje içerisinde bulunan veya “popüler” olmayan bir alandaki konutlar için eksper yerinde inceleme de yapabilir. İnceleme esnasında ipotek altına alınacak konutun metrekaresi, bina özellikleri, konutun yaşı ve bulunduğu muhit gibi kriterler dikkate alınır. Ayrıca çevrede bulunan diğer konutların rayiç bedeli de değerlendirmeye dahil edilir. Tüm bu incelemelerin sonucunda ipotek altına alınacak gayrimenkulün “ekspertiz değeri” belirlenir.

Daha sonra toplam kredi tutarı, vade, sabit veya değişken faiz seçeneği gibi detaylar belirlenir. Bu aşamada kullanacağınız kredi tutarının daha önce belirlenen ekspertiz değeri’nin belli bir oranından fazla olmaması gerekir. Bu oran, ülkemizde %50 ilâ %75 arasındadır. Ancak banka yetkilileri mevcut kredibilitenizi hesaba katarak daha fazla veya daha az kredi kullanmanıza izin verme yetkisine de sahiptir. Kredi kullanan kişiye hayat sigortası ve ipotek altına alınan konutun da sigortalanması zorunludur. Ayrıca bu sigorta poliçeleri her yıl yenilenir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kullanırken hesaba katmanız gereken en önemli hususlardan biri de, geri ödeme yapamamanız durumunda yaşayacaklarınız olmalıdır. Ülkemizdeki yasal düzenlemeler gereği ipotek karşılığında alınan tüm nakdi kredilerde kredi veren finansal kuruluşun borç taksitlerinden iki tanesinin üst üste ödenmemesi durumunda ipotek altına alınan gayrimenkulü satarak borcu tahsil etme yetkisi bulunmaktadır. Yani art arda iki ay boyunca taksitlerinizi yatırmamanız durumunda eviniz satışa çıkarılabilir. Ancak borcunu düzenli olarak ödeyen müşteriler için bu sürenin uzatılması da bankanın tasarrufu dahilindedir. Özellikle uzun yıllar boyunca çalıştığınız ve iyi bir geçmişiniz bulunan bir banka için bu tür kolaylıkların gösterilmesi daha yüksek bir ihtimaldir. Ayrıca birçok banka “taksit erteleme” veya “ödeme ferahlatma” gibi ek hizmetler sunarak uzun vadeli müşterilerinin memnuniyetini arttırmayı hedeflemektedir. Bu tür ek imkanları bulunan bir krediyi tercih etmeniz, uzun vadeli bir finansal enstrüman olan ipotekli ihtiyaç kredisinin oluşturacağı riskleri azaltacaktır.

İpotekli ihtiyaç kredisi kullanmak için bankaya şu belgeler ile başvurmanız gerekecektir:

Kimlik belgesi (yanınızda kimlikle gittiğinizde kopyası bankada çıkarılacaktır)

İkamet belgesi (adresinizi belirten birçok belge kabul edilmektedir)

Gelir belgesi (serbest çalışanlar, emekliler veya memurlar için değişiklik gösterir)

İpotek altına alınacak konutun tapusu ve borcu olmadığına dair belgeleri

Konu ile alakalı şu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Ödemesi Biten Kredide İpotek ve Rehin Kaldırma Nasıl Yapılır

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. BÜLENT URGANCI dedi ki:

    Merhabalar bankalara toplam 120.000 kredi borcum var evim var birde dükkanım var artı belediyede çalışıyorum yalnız dükkanım üzerinden ipotekli kredi kullandım bütün kredilerimi vede kartlarımı kapatmak istiyorum evimi vede dükkanımın üzerinden ipotekli finansman kredisi kullanmak istiyorum ama uzun vadeli kredi kullanmak istiyorum mümkünse yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler