Kampanya Bulucu

İpotekli Ev Satışı Nasıl Yapılır

Bir kişinin normal kredi türleri dışında bankadan yüklü miktarda kredi kullanabilmesi için mevcut mal varlığını teminat olarak sunması gerekir. Kişi üzerinde bulunan konutun teminat gösterilmesi ile kredi çekilebilir. Ancak bu durumda banka tarafından söz konusu konuta ipotek konulmaktadır.

Buna göre kişi borcunu bankaya ödemediği zaman evin ipoteği bulunduğundan banka dilediği zaman kişinin borcunu karşılamak amacıyla bu evin satışını gerçekleştirme hakkına sahiptir. Eğer krediyi kullanan kişi borcun masrafları dahil tamamını öderse ipotek evin üzerinden kaldırılır.

İpotekli Evin Satışı Nasıl Yapılır?

Üzerinde banka tarafından ipotek konulmuş bir evin normal şartlarda satışının gerçekleşmesi mümkün değildir. Ancak evin üzerindeki ipoteğin kaldırılması ile ev satılabilir. Bu durumda evin satışının gerçekleşmesi sonucu elde edilen para ile söz konusu kişi bankaya olan borcunu ödeyerek ipoteği kaldırabilir ve evin satışını gerçekleştirebilir.

Yani hem alıcı hem de satıcı anlaşarak karşılıklı güven çerçevesinde borç miktarını ödeyecek ve evin ipoteğini kaldıracaktır. Evin ipoteği kalktıktan sonra banka kredisi ödenmesi sonrası kalan aradaki fark satıcıya ödenir.

Tapu işlemleri ipoteğin kaldırılmasından sonra yapılmaktadır. Ayrıca borcun ödenmesi ile ipoteğin kaldırılmasında bankalar bazı durumlarda erken kapatma bedeli talep edebilmektedirler.

Bu madde hakkında daha önceden çok ayrıntılı bir dosya hazırlamıştık. İlgili haber İçin: “Ödemesi Biten Kredide İpotek ve Rehin Kaldırma Nasıl Yapılır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İpotekli evin satılabilmesi için bir diğer yöntem de başka bir kredi çekerek ipotekli evin borcunu ödemektir. Bu kredi aynı bankadan veya başka bir bankadan alınabilir. Fakat çekilecek yeni kredinin faizleri bir önceki krediye oranla daha yüksek olabilir.

Üçüncü bir yöntem olarak da kredi kullanılan söz konusu bankanın aradan çıkartılması ile evin satışı gerçekleştirilebilir. Bu durumda alıcı taraf, satıcı kişinin bankaya olan borcu ile evin satış bedelinin farkını satıcıya ödeyerek krediyi üstlenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.