Kampanya Bulucu

İnternetten Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

1-) SSL Sertifikası

İnternet ortamında alışveriş yapmadan önce alışveriş yapacağınız sitenin SSL sertifikasının olup olmamasına dikkat edin. SSL sertifikası kart bilgilerinin gizliliği için geliştirilmiş özel bir şifreleme sistemidir. Bunun sayesinde alışveriş esnasında girmiş olduğunuz bilgileriniz doğrudan bankanıza aktarılır ve hiçbir şekilde 3. şahısların eline geçmez. Fakat bu sertifikanın bulunmayışı bu denli bir şifreleme sisteminin de bulunmayışı manasına gelir ki bu durumda bilgileriniz dolandırıcı kişiler tarafından ele geçirilebilir.

2-) 3D Secure

3D Secure Visa ve Master Kart tarafından geliştirilen üst düzey bir güvenli ödeme sistemidir. 3D Secure sistemini kullanarak internetten yaptığınız online alışverişleri direkt banka sistemine bağlanarak en güvenli şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Alışverişlerinizde 3D Secure sistemini kullanmak için öncelikle bankanızla görüşerek bu sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. Bankaların internet sayfalarında da başvuru formları bulunmaktadır.

Online alışverişiniz sırasında ödeme aşamasındayken sistem sizi direkt banka sistemine bağlar. Bankanız da kayıtlı olan cep telefonunuza bir şifre gönderir ve bu şifreyi açılan ekrana girmenizi ister. Böylelikle alışverişinizi sorunsuz ve güvenli bir şekilde tamamlamış olursunuz.

3-) Fatura ve Garanti Belgesi

İnternet üzerinden alışveriş yaparken alışveriş sonrası satın almış olduğunuz üründe herhangi bir problemin olmaması için mutlaka faturanızın bulunması gerekmektedir. Ayrıca elektronik ürünlerin de garanti belgesi bulunmaktadır. Bu iki belgeyi temin etmeyen alışveriş platformlarından kaçınmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde satın almış olduğunuz ürünün hasarlı, ikinci el veya sahte olması durumunda kanunen hiçbir şekilde hak talep edemezsiniz.

4-) Kredi Kartı Şifresi

İnternet sitelerinden alışveriş yaparken kredi kartı şifresi kullanılmamaktadır. Bu yüzden hiçbir alışveriş sitesi sizden kredi kartı şifrenizi talep edemez. Böyle bir talebi bulunan siteden uzak durmalı ve o siteyi kullanmamalısınız.

5-) Müşteri Hizmetleri ve Teknik Destek

Teknolojinin gelişmesi ve internet çağının dünyayı tamamen kaplaması ile online alışveriş sistemi de son zamanlarda bir hayli gelişti. Artık insanlar internet üzerinden beyaz eşya, mobilya gibi birtakım önemli şeyleri dahi internet üzerinden alabiliyorlar. Bu tarz alışverişlerde ise söz konusu satıcının veya alışveriş sitesinin müşteri hizmetleri ve teknik destek servisinin ilgili olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde yüksek meblağlara alınan ürünler, kişileri zarara sokabilir.

6-) Kargo Takibi ve Teslimat Süresi

İnternet üzerinden alışveriş yaparken alışveriş yapacağınız platformun ne kadar sürede teslimat gerçekleştirdiğini sorun ve bulunuyorsa kargo takibi talep edin. Bazı internet sitelerin aynı gün kargo yapabilirken bazı siteler ise teslimatı günlerce geciktirebiliyor. Böyle bir durumda kanunen siparişi iptal etme hakkınızın olduğunu bilmenizde fayda var.

7-) Satıcı ile Etkili İletişim

İnternet üzerinden alışveriş yaparken çoğu zaman satıcı ile iletişim kurma zorunluluğu bulunmasa da bazı durumlarda gerekli olabiliyor. Bu yüzden satıcı ile alıcı arasındaki iletişim doğru ve etkili olması gerekir ki yanlış anlaşılmalar meydana gelmesin.

8.) Ürünün Özellikleri ve Görselleri

Satın alınacak ürünün doğru ve istenilen ürün olması için ürünün bütün özelliklerinin eksiksiz ve hatasız bir şekilde yazılması gerekir. Ayrıca farklı açılardan kaliteli olacak şekilde çekilmiş ürünün fotoğrafları da siteye eklenmelidir. Eğer ki bu bilgilerde eksik bulunuyorsa kişi ürünü alarak risk almış olur. Bunun yerine satıcı ile iletişime geçerek ürüne ait bilgilerin ve görsellerin talep edilmesi gerekir. Aksi takdirde bazı durumlarda kişiler işlerine yaramayacak şeyler satın almış olurlar.

9-) Sanal Kart

İnternet üzerinden alışveriş yaparken her ihtimale karşı normal kredi kartı yerine sanal kart kullanabilirsiniz. Sanal kart, bankalar tarafından kredi kartının sanal bir yansıması olarak çıkartılan ve yalnızca internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılan bir kart çeşididir. Sanal kart oluşturulurken kart numarası, güvenlik kodu gibi bilgiler kişi adına tekrardan düzenlenir. Bu numaraların kişinin asıl kartından farklı olması dolandırıcılık faaliyetlerinin önlenmesi içindir.

Ayrıca yine bu kart için alışveriş esnasında anlık limit belirlenir ve alışveriş sonrasında belirlenen bu limit 0’a düşer. Böylelikle kart bilgileri başka şahısların eline geçse dahi hiçbir şekilde dolandırıcılık yapılamaz. Rahat ve güvenli alışveriş yapmak istiyorsanız bankanızdan sanal kart talebinde bulunabilir ve bankanız ile anlaşmalı tüm yerlerden alışveriş yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.