Kampanya Bulucu

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır

İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Teknolojinin ve giyim, kozmetik, gıda, araç vb. sektörlerin gelişmesi ile internet üzerinden alışveriş yapmak günümüzde son derece yaygınlaşmıştır. İnternet üzerinden alışveriş yapmanın da birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan en yaygını internet üzerinde bulunan alışveriş sitelerinden kredi kartı yoluyla alışveriş yapmaktadır.

İnternetten alışveriş yapılan en büyük ve güvenilir alışveriş sitelerini daha önce şu haberimizde incelemiştik: “En İyi En Güvenilir Alışveriş Siteleri”

1-) Kredi Kartı ile İnternetten Alışveriş Yapmak

Alışveriş yapılacak internet sitesinin sistemi, bir ürün alımı sonrası ödeme için kullanıcıdan kredi kartı bilgileri talep eder. Talep edilen bu bilgiler: 16 haneli kredi kartı numarası, kredi kartı son kullanma tarihi, kart üzerinde yazan isim ve soy isim, kartın arka yüzeyinde bulunan 3 haneli cmd kodu. Bu bilgilerin girilmesi ve açılan sayfadan taksit seçeneklerinin seçilmesi ile ödeme işlemi halledilir. Daha sonra adres bilgileri sayfasından adres girilir ve alışveriş tamamlanır. Site tarafından belirtilen zaman içerisinde satın alınmış ürün kargo ile kişinin adresine gelir.

Şu konu başlığımız da ilginizi çekebilir: “Alışveriş İçin En İyi Kredi Kartı”

2-) Havale İşlemi ile İnternetten Alışveriş Yapmak

Bir alışveriş sitesinden ürün alımı sonrası ödeme için kredi kartı yerine sitenin hesabına havale/EFT yollarından biri ile para transfer ederek ürün satın alınmasıdır. Bu yolda para nakit olarak satıcı kuruma ulaşır ve herhangi bir taksit yapılması söz konusu değildir. Fakat birçok site havale yolu ile ödemelerde ilgili ürüne %5-10 gibi indirim uygulamaktadır.

3-) Kapıda Ödeme Yöntemi İle İnternetten Alışveriş Yapmak

İnternet üzerinden alınan  bir ürünün ödeme işlemi ürün alım esnasında değil de ürünün teslimatı sırasında kargo şirketine yapılmaktadır. Kapıda ödeme yönteminde taksit işlemi olmadığı gibi ek ücret talep edilebilir.

İnternetten Alışveriş Yapmanın Avantajları Nelerdir?

1-) İnternet üzerinden alışveriş yapmak son derece hızlıdır. Günümüzde birçok satıcı aynı gün kargo veya aynı gün teslimat hizmetleri sağlamaktadırlar.

2-) Satın alınacak bir ürünün birçok farklı markası veya modeli internet üzerinde mevcuttur. Böylelikle ürün en ucuz şekilde satın alınabilir veya ürünün piyasadaki en kaliteli versiyonu bulunabilir.

3-) İnternet üzerinde neredeyse bütün satıcılar kredi kartı ile ödeme yönteminde kredi kartına taksit seçeneği sunmaktadır.

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli midir?

İnternet üzerinden alışveriş yapmak bazı koşullarda güvenli iken, bazı koşullarda da ne yazık ki güvenli değildir. Buradaki güvenlik söz konusu satıcı sitenin sağlamış olduğu güvenliktir. Fakat günümüzde ödeme sistemleri özel güvenlik gerektirdiğinden herhangi bir ürün satan siteler bu özel güvenlikli şifreleme sistemini kullanmak zorundadır.

Konu ile ilgili şu haberimizi mutlaka okumalısınız: “İnternetten Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar”

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

İnternetten güvenli alışveriş yapabilmenin en iyi yolu satın alınacak ürünün ödemesinin kapıda yapılmasıdır. Fakat bazı alışveriş siteleri kredi kartı dışında ödeme kabul etmemektedir. Ayrıca kapıda ödeme yöntemi bulunduran satıcılar da kapıda ödemelerde ek ücret talep etmektedir. Bu sebeplerden dolayı birçok müşteri internet üzerinden alışveriş yaparken ödeme için kredi kartını kullanmayı tercih eder. Ayrıca kredi kartlarının taksit avantajı ve puan kazandırma gibi özellikleri de kişilerin bu tercihlerini destekler niteliktedir. Kredi kartı ile internet üzerinden güvenli alışveriş yapabilmenin en iyi yolu alışveriş yapılacak sitenin doğru seçilmesidir.

1-) Güvenliğini kanıtlanış popüler sitelerden alışveriş yapılmalıdır.

2-) Bilgisayar ile internet arasındaki güvenlik sağlanmalıdır. Bu yüzden internet kafe gibi toplu bağlantı bulunduran ortamlardan ziyade kişisel bilgisayarlardan alışveriş yapılmalıdır.

3-) Alışveriş yapmak için kullanılacak bilgisayarın virüs programı bulunmalıdır.

4-) Alışveriş yapılacak sitenin SSL (Secure Sockets Layer) veya SET (Secure Electronic Transactions) sertifikalarına sahip olmasına dikkat edilmelidir. Bu protokollerin varlığını tespip etmek için söz konusu sitede adres çubuğu başındaki kilide tıklanmalı ve güvenlik kontrolü yapılmalıdır.

Sanal Kart İle İnternetten Güvenli Alışveriş

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı kullanımında dikkat edilecek birçok husus bulunmaktadır. Fakat güvenliğin maksimum olduğu yöntem alışverişin sanal kart kullanılarak yapılmasıdır.

Sanal kart, kredi kartının sanal bir kopyası olarak çıkarılan özel bir karttır. Son zamanlarda bankalar tarafından müşterilere tavsiye edilen bu kart ile hiçbir problem olmaksızın alışveriş yapılabilir. Öyle ki, bu kartın kart numarası ve şifresi asıl karttan farklı olarak görünürde asıl kredi kartı ile hiçbir bağlantı içermez. Bu sanal kartın limiti 0’dır ve alışveriş esnasında kart sahibi tarafından anlık olarak belirlenir ve alışveriş sonrası kartın limiti yeniden 0’a düşürülür. Böylelikle internet ortamından yapılan alışverişlerde maksimum güvenlik sağlanmış olur.

Sanal kart hususunu tüm detaylarıyla daha önce ayrıntılı olarak incelemiştik. Okumanız faydanıza olacaktır: “Sanal Kredi Kartı Nedir, Nasıl Kullanılır”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ergun ebru dedi ki:

    İnternetten güvenilir alışveriş yapmak mümkün, daha fazla bilgi için lütfen;https://www.tarz2.com/tarz2-ile-guvenli-alisverisin-tadini-cikarin
    tıklayınız