Kampanya Bulucu

İnternet Bankacılığı Nedir, Nasıl Açılır

İnternet Bankacılığı Nedir: İnternet bankacılığı, bankaların müşterilerine kolaylık sağlamak adına sunmuş olduğu ve tüm bankacılık hizmetlerinin internet üzerinden gerçekleştirilmesine olanak tanıdığı bir sanal bankacılık yöntemidir. Daha detaylı bilgiye şu başlıktan ulaşabilirsiniz: “İnternet Bankacılığı Nedir”

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

İnternet bankacılığının kullanılabilmesi için öncelikle ilgili bankaya başvuruda bulunulması gerekir. Bankanın onayı ile internet bankacılığı, internet erişimi olan bilgisayar, akıllı telefon, tablet vb. cihazlardan kullanılabilir. İnternet bankacılığına, kart numarası veya müşteri numarası gibi bilgiler ile erişim sağlanır.

Ayrıca internet bankacılığı kullanımı için ise bir şifre oluşturulur. İnternet bankacılığına giriş için güvenlik amacı ile her seferinde onay gerekmektedir. Bu onay genel olarak cep telefonuna gelen sms yolu ile sağlansa da bazı bankalarda cep imza, şifrematik gibi farklı yöntemler de uygulanmaktadır.

İnternet Bankacılığına Nasıl Başvurulur?

İnternet bankacılığına başvurmak ilgili bankanın şubelerinden veya müşteri hizmetlerinden gerçekleştirilebilir. Bazı bankalar ise bu başvuruyu internet üzerinden de alabilmektedirler. İnternet bankacılığının nasıl açılacağına dair daha önce hazırladığımız ayrıntılı dosyaya şu başlıktan ulaşabilirsiniz: “İnternet Bankacılığı Açma”

İnternet Bankacılığının Avantajları Nelerdir?

  • İnternet bankacılığı hizmeti ile bankalar, müşterilerine işlemlerinde maksimum gizlilik ve güvenlik sunarlar.
  • İnternet bankacılığı zaman kısıtlaması olmaksızın haftanın 7 günü, 24 saat kullanılabilir.
  • İnternet bankacılığını kullanabilmek için internet erişimi olan herhangi bir elektronik cihaz yeterli olduğundan kullanılması oldukça kolay ve pratiktir.
  • Banka şubelerinden yapılabilen birçok işlem, internet bankacılığından da halledilebildiğinden bankaya gitmek, sıra beklemek vb. zaman alıcı işlemler internet bankacılığında bulunmamaktadır.
  • İnternet bankacılığı işlemlerinde kesilen ücretler, şubelerden yapılan işlemlerde kesilen ücrete göre çok daha ucuzdur.

İnternet Bankacılığı ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

İnternet bankacılığı ile para çekmek dışında bir banka şubesinde yapılabilecek işlemlerin neredeyse tamamı gerçekleştirilebilir. Özellikle EFT, havale gibi para transferi işlemleri ise internet bankacılığı ile oldukça kolaydır. Bunlara ek olarak ödeme talimatları, limit bilgileri, harcama dökümleri, bakiye kontrolü vb. birçok işlem de internet bankacılığı yolu ile gerçekleştirilebilir.

İnternet Bankacılığı Güvenli midir?

İnternet bankacılığında yapılan bütün işlemler öncelikle ilgili bankanın güvencesi ve kontrolü altındadır. Buna ek olarak internet bankacılığının güvenli olması için şifre ile girişten sonra sms ile onay gerekmektedir. Bazı bankalar güvenliği daha da artırmak için cep imza, şifrematik vb. uygulamalar başlatmışlardır.

Son olarak; internet bankacılığı güvenliği hakkında daha fazla bilgi almak için şu konu başlığımızı mutlaka inceleyiniz: “İnternet Bankacılığı Güvenli mi”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.