Kampanya Bulucu

İnternet Bankacılığı Güvenli mi

Bu yazımızda internet bankacılığı güvenliğinden bahsedip, daha güvenli bir internet bankacılığı için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler paylaşacağız. İnternet bankacılığının ne olduğuna ve ne işe yaradığına dair bilgi için şu başlığımızı inceleyebilirsiniz: “ İnternet Bankacılığı Nedir”

İnternet bankacılığı sistemi, gelişmiş güvenlik sistemiyle kurulmuş şifreleme sistemini içermektedir. Bu yüzden internet korsanları tarafından kırılması mümkün değildir. İnternet bankacılığında güvenliği üst düzeye çıkarmak için kart numarası, şifre vb. giriş bilgilerinden ziyade kısa mesaj onaylı giriş de yapmak gerekir.

Giriş esnasında internet bankacılığı kullanmak isteyen müşterinin cep telefonuna banka tarafından yeni bir şifre gönderilir ve giriş esnasında sistem bu şifreyi talep eder. Güvenlikten dolayı bu şifre tek kullanımlıktır. Ayrıca bunların dışında mobil imza mobil platform onaylı yeni şifreleme sistemleri de geliştirilmiş ve bazı bankalar tarafından kullanılmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak internet bankacılığı sistemi, şifre oluşturma aşamasında şifrenin güvenli hale getirilmesi için kullanıcıdan düzenlemeler talep eder ve kullanıcının şifresini belirli zaman periyotlarında değiştirmesini isteyerek maksimum derecede güvenlik sağlar.

Daha güvenli İnternet Bankacığı Nasıl Kullanılır?

İnternet bankacılığının güvenlik sistemleri son derece gelişmiştir. Kullanıcıdan talep edilen kart numarası, şifre, mobil imza, kısa mesaj şifrelemesi gibi işlemler ile internet bankacılığının güvenliği daha da artırılır. Girilen şifrenin klavyeden değil de ekran klavyesinden girilmesi talep edilerek, “keylogger” tarzında klavye tuşlarını kayıt eden programlardan korunmak amaçlanmıştır.

Fakat tüm bunların dışında internet bankacılığını daha güvenli kullanmak kullanıcıların elindedir. Öncelikle kullanıcılar banka hesaplarına dair hiçbir bilgiyi kimseyle paylaşmamalıdır. Kullanıcılar şifre oluşturduktan sonra bu şifreyi bilgisayar vb. cihazlarına kayıt etmemelidir. Ayrıca hesap oluştururken farklı hesaplar için farklı şifreler oluşturulmalı ve oluşturulan bu şifreler düzenli olarak değiştirilmelidir. Tüm bunların yapılması ile internet bankacılığı kullanımı son derece güvenli hale getirilebilir.

Son olarak; şu konu başlığımızı da incelemek isteyebilirsiniz: “İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.