Kampanya Bulucu

İnternet Bankacılığı Açma

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet bankacılığı, teknolojinin ve internet çağının gelişmesi sonucu bankaların bankacılık işlemlerini internet ortamında yürütmesidir. Ülkemiz genelinde bulunan bankaların neredeyse tamamı internet bankacılığı hizmetini yürütmekte ve müşterilerini bu alana yönlendirmektedir.

İnternet bankacılığının ne olduğu hakkında daha detaylı bilgi için şu başlığımızı okuyabilirsiniz: “İnternet Bankacılığı Nedir”

İnternet Bankacılığı ile Neler Yapılabilir?

İnternet bankacılığı, normal bankacılık işlemlerinin sanal ortama aktarılmasıdır. Bu yüzden para çekmek, para yatırmak gibi maddi bir alışveriş dışındaki hemen hemen bütün işlemler internet bankacılığı aracılığı ile gerçekleştirilebilir.

1-) Tüm kredi ve hesap kartlarına ait bilgiler görüntülenebilir.

2-) Kredi kartlarının hesap özetleri incelenebilir.

3-) Kredi başvurusu yapılabilir.

4-) EFT/havale gibi para transfer işlemleri yapılabilir.

5-) Limit ve borç bilgileri sorgulanabilir.

6-) Bakiye görüntülenebilir.

7-) Fatura ödemeleri gerçekleştirilebilir.

8.) EK kart başvurusu yapılabilir.

9-) Otomatik ödeme talimatı işlemleri yürütülebilir.

10-) Vadeli hesapların yatırım kontrolleri sağlanabilir.

11-) Nakit avans çekilebilir.

İnternet Bankacılığı Kullanabilmek İçin Neler Gerekir?

İnternet bankacılığı kullanabilmek için banka müşterisi olmak dışında herhangi bir koşul bulunmamaktadır. Bir bankaya ait bir vadeli/vadesiz fark etmeksizin hesabınız bulunuyorsa ve bankaya ait bir kredi kartı kullanıyorsanız o bankanın internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanabilme hakkına sahipsinizdir.

İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

İnternet bankacılığının kullanılması için ilgili bankaya başvuruda bulunulması gerekir. Bu başvuru işlemi bankaların internet sitelerin yapılabildiği gibi bankanın herhangi bir şubesinden de gerçekleştirilebilir. İnternet üzerinden yapılacak başvurularda TC kimlik numarası talep edilir ve kişinin cep telefonuna onay için kısa mesaj gelir. Daha sonra banka müşterisi olunduğuna dair detayların sisteme girilmesi ile internet bankacılığı şubesi kişi için açılmış olur. Şubeden internet bankacılığını açtırmak isteyenler şubeye kimlik belgesi ile başvurabilir.

İnternet bankacılığının nasıl açılacağına dair daha detaylı anlatım için şu konu başlığımızı inceleyebilirsiniz: “İnternet Bankacılığı Nedir, Nasıl Açılır”

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

İnternet bankacılığının kullanılması için internet ortamına bağlı bilgisayar, tablet veya telefon gibi bir cihazın olması yeterlidir. İnternet bankacılığına giriş her ne kadar oldukça pratik olsa da maksimum seviyede güvelik sağlamak için kısa birkaç işlemin yapılması gerekmektedir. Öncelikle internet bankacılığına giriş yaparken kullanılması gereken kart numarası veya müşteri numarası sisteme girilir arkasından internet bankacılığı giriş şifresi girilir.

Bazı bankalar internet bankacılığına giriş için TC kimlik numarasını da talep etmektedir. Bu giriş sistem tarafından onaylandıktan sonra kişinin cep telefonuna onay kodu gönderilir. Bu onay kodunun da sisteme girilmesi ile internet bankacılığı açılır.

Kısa mesaj ile onay koduna ek olarak bazı bankalar mobil imza sistemi kullanmaktadır. Buna göre kart numarası ve şifre ile sisteme giriş yapan kullanıcılar için mobil onay gerekmektedir. İnternet bankacılığına giriş için verilmesi gereken bu mobil onay, ilgili bankanın mobil uygulaması aracılığı ile yapılmaktadır. Mobil uygulamasına gelen onay durumunun onaylanması ile internet bankacılığı açılır.

İnternet Bankacılığı Nasıl Kapatılabilir?

İnternet bankacılığının kullanılması kapatılması için herhangi bir şart bulunmamaktadır. Kişi dilediği zaman internet bankacılığını kolaylıkla kapatabilir. Bunun için müşteri hizmetleri aranabilir veya şubeye gidilerek internet bankacılığının kapatılmasına dair talepte bulunabilir.

İnternet Bankacılığı Yurt Dışında Kullanılabilir mi?

Normal şartlarda açılan internet bankacılığı yalnızca ülke içi işlemler için geçerlidir. Fakat kişi banka ile iletişime geçerek internet bankacılığının yurt dışında da kullanabilmek için başvuruda bulunarak internet bankacılığını yurt dışı kullanımına aktif edebilir.

İnternet Bankacılığı Şifresi Unutulursa ne Olur?

İnternet bankacılığına giriş şifresinin unutulması ile yeni şifre almak için kredi kartı veya hesap kartının bulunması yeterlidir. İlgili bankanın internet sitesi üzerinden kredi kartı veya hesap kartı bilgileri aracılığı ile internet şubesine giriş için yeni şifre alınabilir. Eğer kişinin bu kartları bulunmuyorsa müşteri hizmetlerini arayarak yeni şifre talebinde bulunabilir. Aynı şekilde kişi müşteri numarasını unuttuysa da aynı işlemleri gerçekleştirerek müşteri numarasına ulaşabilir.

İnternet Bankacılığı Hesabı Bloke Olursa Ne Yapılması Gerekir?

İnternet bankacılığı hesabının bloke olması durumunda yapılması gereken tek şey bankanın herhangi bir şubesine giderek bu konuda yardım almaktadır. Bu işleme ek olarak müşteri hizmetleri aranabilir fakat birçok banka bloke işlemlerini yalnızca şubelerinden yürütmektedir.

Son olarak; internet bankacılığı güvenliği ile ilgili şu konu başlığımızı mutlaka incelemelisiniz: “İnternet Bankacılığı Güvenli mi”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.