Kampanya Bulucu

İHTİYAÇ KREDİLERİ

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredileri yani bir diğer ismiyle nakit finansman kredileri, günümüzde pek çok kişinin başvurduğu kredi türlerinden bir tanesidir. Masrafların çoğalması ve aynı zamanda bu masrafların hepsine birden yetişemememiz dolayısıyla çekilen nakit finansman (ihtiyaç) kredileri hakkında bilinmesi gerekenleri, ihtiyaç kredisinden kimlerin faydalanacağını ve bu kredi türünü almanın şartlarını sizler için derledik. İhtiyaç kredisinin öncelikle ne olduğuna baktığımızda; diğer kredi türlerine göre daha düşük faizli bir kredi çeşididir. Nakit finansman kredileri genellikle düşük faizli olmasına karşın daha kısa vadelidir. İhtiyaç kredileri diğer kredilere oranla daha bireysel kredi türlerindendir. Bireysel kredi türleri aslında ticari amaçla kullanılmamaktadır. Yani daha ziyade krediyi çeken ve kullanan kişinin ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla verilen bir kredi çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Bu kredi türü bireysel kredi türünden olduğundan dolayı, ihtiyaç kredisini yalnızca reel yani daha açıkça söylemek gerekirse gerçek kişiler kullanabilmektedir. Dolayısıyla bu nokta gerçek ve tüzel kişinin ayrımını yapabilmek önem taşır. Çünkü bu kredi türünü, belirli bir amaç etrafında kurulmuş olan insan ya da mal topluluklarından oluşan bağımsız varlıklar yani dernekler, şirketler, belediyeler, vakıflar, hastaneler gibi kurumlar kullanamazlar. Fakat işletme sahibi olan kişiler ticari gelir kayıtlarını göstermek suretiyle ihtiyaç kredilerini kendi adlarına olmak üzere kullanabilme imkanına sahiptirler.

Tüm bu özellik ve unsurlar dışında ihtiyaç kredilerini daha açık ve net bir anlatımla anlatmak gerekirse, aslında kişilerin tüketmek amacıyla satın aldıkları mallar ya da hizmetlerin finansmanını ve giderini karşılamak amacıyla kullanabildikleri bireysel bir kredi türüdür diyebiliriz. Yani krediyi kullanan kişiler ihtiyaçlarını satın alırlar ve bu krediyi kullanmanın bir karşılığı olarak ödemelerini ise gelecekte olacak olan gelirleriyle yapabilirler. Günümüzde ise teknolojinin ve olanakların bir hayli gelişmiş, ilerlemiş olması sayesinde artık bankaların şubelerine gidilmesine gerek olmadan, bankaların uygulamalarını telefonlarınıza indirerek ya da internet üzerinden de başvuru yaparak bu ihtiyaç kredilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Borçlar, ihtiyaçlar ya da masraflar dolayısıyla nakit sıkıntısı çeken kişiler için, bu durumdan kurtulmak amacıyla çekilen bireysel ihtiyaç kredisinden kimlerin faydalanabileceği ise herkesin merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkmakta. Bu noktada ihtiyaç kredisinden faydalanabilecek olan kişilerin özelliklerine baktığımızda ise şunları söyleyebiliriz: 18 yaşını doldurmuş olan, yani artık hukuk sisteminin bireyi çocukluğunu tamamlamış ve ergin bir bireye dönüşmüş olarak kabul ettiği yaşta olan herkes bu ihtiyaç kredisine başvurup, ihtiyacına göre krediyi kullanabilmek imkanına sahiptir. Daha sonra bankada yer alan ekip çalışması bağlamında bankada çalışanlar tarafından bir değerlendirme yapılır. Bu yapılan değerlendirme sonucunda ise kişinin üstünde maaş bordrosu ya da elde ettiği geliri belgeleyebilecek bir unsur ya da belge yer almıyorsa ihtiyaç kredisi başvurusunun olumlu olarak nitelendirilemeyeceği öngörülür.

Çalışmayan kişilerin ya da ev hanımlarının nakit finansman kredisi çekip çekemeyeceklerine dair birçok tartışma söz konusudur. Bu konuda da yine aynı şekilde ihtiyaç kredisi başvurusu yapan kişinin üzerine kayıtlı maaş yazısı ya da başka bir deyişle maaş bordrosu yer almadıkça kredi başvurusu olumsuz olarak nitelendirilecektir. Bunun yanı sıra kişinin genel sağlık sigortası primi yatmadığı sürece yani kendine has bir sigortası yok ise yine ihtiyaç kredisinin başvuru sonucu olumsuz olacaktır. İhtiyaç kredisinin başvurusunda önemli olan bir diğer nokta ise daha önce aileden bir bireye ait olan kredi kartının ek kartı var ise ve ihtiyaç kredisi başvurusu yapan kişi bu ek kartı kullanmış ise KKB yani kredi kayıt bürosu kaydı oluşmuş olacaktır. Aslında bankalar kredi başvurusu yapan bireylerin hakkında detaylı biçimde incelemeler başlatırlar. Bu bağlamda banka tarafından yapılan detaylı incelemeler sonrasında kişinin kredi ödeme riski olarak adlandırılan kaydı ortaya çıkmaktadır. Bu risk grubuna göre kişiye kredi verilip verilmemesi banka tarafından belirlenmektedir. Bu noktada banka bu değerlendirmeyi ve incelemeyi yaparken az önce bahsedilen kredi kayıt bürosunda yer alan puana göre bir değerlendirme yaparlar. Bu kredi kayıt bürosunda yer alan puan bankalarca risk analiz puanı olarak tanımlanmaktadır. Kişinin daha öncesinde bankalarla olan ilişkileri detaylıca değerlendirilir ve puan belirlenir. Bu süre zarfında kredi kayıt bürosu puanı ne kadar yüksek olursa kişi açısından ihtiyaç kredisinin olumlu sonuçlanması ihtimali de o kadar yüksek olacaktır.

Yani bu unsurlar açısından bankaların önemsediği şeylerden bir tanesi kredi kayıt bürosu puanının yüksek olmasıdır. Bu puan en önemli detaylardan bir tanesidir. ;Yani bu bağlamda 18 yaşından büyük olanlar, maaş yazısı ve maaş bordrosu olanlar ayrıca sigortalı olanlar ihtiyaç kredisini kullanabilirler. Çalışmayan kişiler açısından ise eğer bir kredi kartına tanımlı ek kart kullanmışlarsa ve bu kartın ödemelerini düzgün bir biçimde gerçekleştirmişlerse, ayrıca kredi kayıt bürosu puanları da yüksekse yine ihtiyaç kredisinden yararlanabilirler. Fakat ihtiyaç kredileri açık krediler olarak nitelendirildikleri için herhangi bir teminat talebinde bulunulamaz. Eğer kredi kişinin kredi notu düşükse, elde ettiği geliri bankalar tarafından yeterli olarak görülmemişse, ayrıca mevcut olan kredi borçları da fazla ise banka tarafından kişinin teminat vermesi talep edilebilir. Kefillik, taşınır ya da taşınmaz mallardaki rehin bu teminatlara örnek olarak verilebilir.

İhtiyaç Kredisi Almanın Şartları

İhtiyaç kredisi almanın şartları

İhtiyaç kredisinin ne olduğuna ve kimlerin faydalanabileceğine baktıktan sonra ihtiyaç kredisi almanın şartlarını incelemek de fayda olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda baktığımızda ihtiyaç kredisi almanın şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilmek için ilk madde olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Hatta bazı bankalar bu yaş sınırını 20 yaşına çekmiştir.
  • İhtiyaç kredisi almanın ikinci şartı olarak başvuru yaptığınız bankaya bir gelirinizin olduğunu belgelemeniz gerekmektedir. Bu belgeleme için ya Sosyal Sigortalar Kurumu kaydınızın olması ya da şirket sahibiyseniz vergi levhanızın olması gerekmektedir. Eğer Sosyal Sigortalar Kaydınızla başvuru yapacaksanız son iş yerinizde üç ay çalışmış olmanız gerekmektedir. Şirket sahibi olmanız dahilinde ise bankalar vergi levhanızın kar gözükmesine göre karar vermektedirler.
  • Bir diğer şart ise, yukarıda bahsettiğimiz kredi kayıt bürosunda yer alan puanınızın ne kadar yüksek olduğudur. Çünkü bu puan bankalar arası kredibilite gösteren en önemli detaylardan bir tanesidir. Bu puan sayesinde sizin geçmişte bankalarla ilişkileriniz ve borcunuzdan dolayı yasal ya da idari takibe düşüp düşmediğiniz denetlenecektir.
  • İhtiyaç kredisi almanın bir diğer şartı ise, bankaların bazı durumlarda kefil isteme şartlarıdır. Bu noktada çekeceğiniz kredi üzerinde herhangi bir ipotek yer almıyorsa; eş onayı istenmemektedir. Fakat eğer ipotek gibi bir durum olursa banka eş rızası da isteyebilmektedir.
  • İhtiyaç kredilerinde yer alan bir başka şart, yine ipotekli biçimde çekilecek olan ihtiyaç kredilerinde hem banka tarafından hem de tapu idaresi tarafından eş onayının da gerekli olduğudur.
  • Bir diğer şarta baktığımızda ise yukarıda ihtiyaç kredilerinin kısa vadeli olduğundan bahsetmiştik. Bu bağlamda çekilecek olan ihtiyaç kredilerinin yasal süreci olarak 36 ay sınırı gibi bir şartı bulunmaktadır. Fakat yine ipotekli çekilecek olan ihtiyaç kredilerine özgü bir şart olarak bu yasal süre 120 aya kadar çıkarılabilir.
  • İhtiyaç kredisi çekimlerinde yer alan bir diğer şart ise, yalnızca krediyi çekecek olan kişinin gelirinin kabul edilmesidir. Bu noktada aile halkının geliri bankalar tarafından önemsenmemektedir. Fakat aile fertleri ihtiyaç kredisini çekecek olan kişiye kefil olabilmektedirler.
  • Bu kredilerinin kullanılmasındaki bir diğer şart ise, krediyi kullanacak olan kişinin gelirinin resmi bir evrak ile beyan edilmesidir. Eğer elde edilen gelir resmi olarak beyan edilmezse, bankalar tarafından bu durum kabul edilmeyecektir.
  • İhtiyaç kredisi almanın son şartı olarak resmi olarak beyan edilen aylık gelirin en fazla yarısına kadar aylık kredi taksiti ödenebilir.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.