Kampanya Bulucu

İdari Takip ve Yasal Takip Nedir

İdari Takip ve Yasal takip diğer adıyla kanuni takip alacağın tahsil edilmesi esnasında yaşanan iki süreçtir. Bankadan almış olduğunuz kredini ya da kredi kartının borcunu ödemediğinizde 90 gün süre geçmesi beklenir. 90 gün tamamlandıktan sonra İdari takip denen süreç başlar. İdari takip başladığında artık borçlu sözleşmeye aykırı davrandığından, borçluya ihtar yollanır ve borçlunun borcunu 7 gün içinde ödemesi istenir.

Bu esnada borçlunun borcuna temerrüt faizi de eklenmeye başlar. Aynı zamanda banka alacağını tahsil etmek için henüz mahkeme açmadan yeni bir ödeme planı ile alacağını tahsil etmeye çalışır. Bu süreçte banka mahkemeye gitmeyebilir. Borçlu aranır, yeni teklifler yapılır. İletişim ve uzlaşma yolu ile alacak tahsil edilmeye çalışılır.  Bu bahsi geçen işlemlerin yapıldığı 90 günü aşan alacakların tahsil edilmeye çalışıldığı döneme İdari takip ya da idari takip dönemi adı verilir.

Yasal Takip ya da diğer adıyla kanuni takip ise 90 gün sonunda bankaların hukuki yollardan borcunu almaya yönelik yaptığı girişimlerin olduğu dönemdir. Bu dönemde alacaklı borçluyu mahkemeye verir ve icra yolu ile alacaklarını tahsil etmeye çalışır. İdari takip her banka tarafından yapılmaz. Birçok banka idari takip süresi olan 90 gün dolduktan sonra doğrudan yasal takibe geçebilir.

Bu konu hakkında daha önceden hazırladığımız ayrıntılı iki adet dosya mevcuttur. İlgili haberleri incelemek faydanıza olacaktır:

  1. Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

  2. Kredi Kartı Borcu Ödenmediğinde Yasal Takip Süreci Nasıl İşler

İdari takip ya da Yasal Takip Kredi Puanımı etkiler mi?

İdari takip ya da yasal takip başlatılan banka müşterilerinin bu durumları doğrudan kredi riski olarak değerlendirilir. Müşterilerin kredi puanları düşürülür. Hatta çoğu banka bu tür müşterilere kredi vermezler. Bu yüzden bu tür bir takibata uğrayan müşteriler kısa sürede borçlarını kapatmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.