Kampanya Bulucu

HYUNDAİ İ30 FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Hyundai i30 İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Hyundai markasının i30 modelinin dış tasarımına baktığımızda tamamen spor bir araç olduğunu görebiliyoruz. Yani aslında bu araç doğayla iç içe olmayı seven, atletik bir yapıya sahip. Hyundai i30, Hyundai markasının C segmentinde yer alan bir araç olarak tasarlanmış. Aracın arka taraf tasarımının far dizaynı çağdaş ve modern bir şekilde oluşturulmuş. Aracın ön tarafında bulunan LED farları ile sis farları tasarıma uyum sağlayacak bir şekilde araca entegre edilmiş. Aracın üst kısmı tasarlanırken cam tavanın da bulunmasına dikkat edilmiş. Bu cam tavan panoramik bir özellikte oluşturulmuştur. Panoramik özellikte oluşturulan cam tavanın kullanışlı olması adına fazla bir şey yapmanıza gerek kalmadan tek bir tuşla açılır olmasına özen gösterilmiş. İsteğe bağlı olarak sunulan çift panelli cam tavan tuşa basar basmaz açılıp aracın içine güneş ışıklarının ve mis gibi temiz havanın girmesini sağlar. Fazla rüzgarlı havalarda bu rüzgarın sizi rahatsız etmemesi adına otomatik rüzgar önleyici özelliği de tasarıma uyum sağlamıştır.

Aracın tasarımında bulunan bu panoramik cam tavan sayesinde araç spor ve şık bir görünüme kavuşmuş. Dış tasarıma yine kusursuz bir şekilde uyum sağlayan aracın camlarının altlarında ve ayrıca kapı kollarında bulunan metalik kaplamalar da bulunmaktadır. Hyundai markası Hyundai i30 modelini sunarken renk çeşitlerinin fazla olmasına dikkat etmiş ve bunu başarmıştır. Araç dış tasarım olarak tam sekiz adet renk seçeneğiyle sunulmaktadır. Aracın dış tasarımında son teknolojiyle oluşturulmuş LED şeklinde sunulan ve özellikle gündüz sürüşlerinize çok büyük fayda sağlayacak farlar kullanılmıştır. Bu farlar en az gündüz kadar gece de fark edilirliğinizi arttıracaktır. Aracın dış tasarımının daha modern olması adına Avrupai tarzda çizgi ve renkler kullanılmıştır. Aracın yan hatları da en az dış tasarımı kadar dinamik ve aktif şekilde tasarlanmıştır ve sizi ilk görüşte etkisi altına alacaktır. Hyundai markasının size sunmuş olduğu fırsatlar bununla kalmıyor. Bunların haricinde yine isteğe bağlı olarak sunulan 16″ alaşımlı jantlar, 17″ alaşımlı jantlar ve 18″ alaşımlı jantlar da tasarıma entegre edilmiştir. Aracın tasarımında bulunan geri dönüş kamerası sayesinde ise araç geri vitesteyken artık çok daha rahat edebilirsiniz.

İç Donanım ve Tasarımı

Hyundai i30 iç tasarımı

Aracın iç tasarımında dikkatleri çeken, en az aracın dış tasarımında olduğu kadar renk çeşitlerinin bulunması. Aracın koltuk ve döşemelerini yine çok çeşitli renkler arasından seçebilirsiniz. Araçta bulunan elektrikli sürücü koltuğu sayesinde istediğiniz yükseklikte oturabilir; yola olan hakimiyetinizi arttırabilirsiniz. Bunun dışında orta kolda bulunan kol dayama konsolu hem sizin konforunuz için; hem de küçük parça eşyalarınızı saklamak için tasarlanmıştır. Aracın ön koltuklarında bulunan cepler Hyundai i30 modelinin her versiyonunda standart olarak bulunmaktadır. Çok kullanışlı bir özellik olan torpido kısmındaki soğutucu sayesinde tüm yiyecek ve içeceklerinizi serin bir ortamda saklayabilirsiniz. Tüm bu özellikler çoğunlukla konfor ve rahatınız için oluşturulmuş şekildedir.

Hyundai ailesi güvenliğinizi had safhada tutmak adına aracın tasarımına güvenlik özellikleri de eklemiştir. Bu özelliklerden bir tanesi olan ESP yani elektronik stabilite programı sayesinde aracın davranış şekli ESP tarafından kontrol edilir. Yolda hızla ilerlerken önünüze çıkan engeller olduğunda ya da keskin bir viraja girdiğinizde ESP algılayıcılar aracın kaymasını engeller. Araçta VSM yani araç stabilite yönetim programı da bulunmaktadır. Bu ise ilerlemesi zor yol zeminlerinde azami düzeyde verimlilik sağlar. Hyundai ailesinin yine önem verdiği ve her aracında bulunan hava yastıkları, bu araçta da yerini almış durumdadır. Araçta bulunan yedi adet hava yastığı sayesinde herhangi bir kaza geçirirseniz bu hava yastıkları güvenliğinizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra isteğe bağlı olarak sunulan diz hava yastığı sürücü için olup yine tamamen sizin güvenliğinizi sağlamak içindir. Bu özelliklerin dışında elektrikli özellikteki cam tek bir tuşa basmanızla açılıp kapanabilir. Bu camda bulunan sıkışmayı önleyici özellik sayesinde herhangi bir kaza ya da yaralanma olduğunda bunu önler. Kromatik özellikle oluşturulmuş olan kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, ortamdaki ışığın şiddetine göre kendini ayarlayarak size rahat bir sürüş konforu sağlar.

Hyundai ailesi farklı yol yüzeylerine uyum sağlayabilmeniz için tasarladığı farklı sürüş modlarını da Hyundai i30 modelinin tasarımına eklemiş. Dolayısıyla araçta flex steer özelliğine sahip normal, sport ve konfor şeklinde modlar bulunmakta. Şehir içi trafiğinde ilerlerken ya da otoban koşullarında normal modla randıman sağlarken; park sırasında konfor moduna geçmeniz size tam bir verimlilik sağlayacaktır. Bunun yanı sıra aktif ve dinamik bir sürüş şekli isterseniz, bu kez de aracı sport modda kullanma imkanınız olacaktır. Aracın tasarım özellikleri içinde elektronik özellikli sunulan park freni de bulunmaktadır. Bu sayede tek tuşla el frenini çalıştırabilirsiniz. APA olarak adlandırılan akıllı park sistemi sayesinde araç geri vitesteyken kontrol tamamen sürücüye bırakılır. Aracın tasarımında bulunan yağmur sensörü de yine sevilen özelliklerden bir tanesidir. Bu sensör sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan yağmurun hızını ölçer ve sileceklerin çalışma hızı buna bağlı olarak artar ya da azalır.

Teknik Özellikleri

Hyundai i30

Hyundai i30 modelinin teknik özellikleri de aracın iç ve dış tasarımı kadar göz kamaştırıcı.

  • Aracın genel özelliklerine baktığımızda; binek araç türünden ve beş koltuklu şekildedir.
  • Aracın performans özelliklerine baktığımızda; motor tipi 1.4, motor silindir hacmi 1.368 cc, maksimum hız (km/saat) (kph) 183, maksimum güç (ps/rpm) 100/6.000, maksimum tork (Nm/rpm) 134.4/ 4.000, hızlanma (0-100 km/sn) (0-100 kph) (san.) 12.7, silindir adedi 4, silindir sübabı 16, şanzıman tipi 6 ileri düz, yakıt tipi benzin, yakıt tüketimi (şehir içi) (litre/100 km) 7.1, yakıt tüketimi (şehir dışı) (litre/100 km) 4.7, yakıt tüketimi (ortalama) (litre/100 km) 5.6, co2 emisyonu (g/km) 129, yakıt deposu kapasitesi (litre) 53 şeklindedir.
  • Aracın ölçülerine baktığımızda; toplam uzunluk (mm) 4.300, toplam genişlik (mm) 1.780, toplam yükseklik (mm) 1.470, bagaj alanı (VDA; litre) 378, yüksüz araç ağırlığı (en hafif) (kg) 1.254, yüksüz araç ağırlığı (en ağır) (kg) 1.389 şeklinde oluşturulmuştur.
  • Bu özellikler dışında aracın jant ve lastik özelliklerine baktığımızda; ön jantlar 6.0J x 15, arka jantlar 6.0J x 15, ön lastikler 195/65 R15 ve arka lastikler yine aynı şekilde 195/65 R15 şeklindedir.

Sürüş Dinamikleri

Hyundai i30 modelinin yalnızca iç ve dış tasarımı ya da teknik özellikleri değil; aynı zamanda performansının ve yol tutuşunun da maksimum düzeyde iyi olduğunu görebiliyoruz. Hyundai i30 modelini ister uzun yollarda isterseniz de şehir içi trafiğinde kullanın. Sonuç gerçekten etkileyici olacaktır. Araçta bulunan direksiyonu tamamen kavrayabilirsiniz ve bu da sizin hakimiyet hissinizi arttırır. Yan aynaların geniş olması ve geri dönüş kamerasının da bulunması sayesinde güvenliğiniz en iyi seviyede tutulur. Aracın tasarımında bulunan yüksek donanımlar sayesinde, hızlı sürüşlerinizde bile aracın içine sessizlik hakim olacaktır. Hyundai i30 modelinin şanzıman sistemi tasarlanırken hem doğa dostu olmasına hem de bu sistemin hassas olmasına özen gösterilmiş. Bu sayede araçta vites değiştirirken o hızı ve duyarlılığı anında fark edeceksiniz. 6 ileri şanzımanla beraber aracın devir aralıklarını daha aktif bir şekilde kullanabileceksiniz. Bunun yanı sıra son teknolojiyle oluşturulmuş bir ekran sayesinde en iyi vites değiştirme zamanını izleyebilir; yakıt tüketiminizi de yine bu oranda azaltabilirsiniz.

Hyundai i30 Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.