Hyundai i20 1.4 CRDi Style+ İncelemesi | Kampanya Bulucu
Kampanya Bulucu

Hyundai i20 1.4 CRDi Style+ İncelemesi

Hyundai i20 sahip olduğu tasarımı ile oldukça keskin ve haylaz bir imaj çiziyor. Ön farları arkaya doğru çekik olan otomobilin ızgarası ise agresif bir görünüm oluşturuyor. İ20 dizayn bazında sahip olduğu özellikleri ile rakiplerine oranla çok daha sportif bir araç olma özelliği taşıyor. Yüksek omuz çizgisi ve ve C sütununun siyah renkte olması sportif kimliğini daha da belirginleştiriyor.
İç Mekân ve Donanım
Hyundai i20’nin iç mekân tasarımı mümkün mertebe ferah tutulmuş. Araç içi ortam yeterince geniş. Öyle ki, hem sürücünün hem de misafirlerin rahat hareket edebilmesi için yeterli alan mevcut. Style+ modelinde kokpit bölümü fazlasıyla sadeyken; aracın Elite modelinde ise daha renkli bir görüntü mevcut. Bunun dışında modeller arasında donanımsal çok fazla fark bulunmuyor.
Hyundai i20’nin malzeme kalitesine baktığımızda kendisinden beklenenin de fazlasını verdiğini görebiliyoruz. Ayrıntılarda kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi üst düzey algısı yaratıyor. Yalnızca aracın alt kısımlarında malzeme kalitesinin düştüğünü görüyoruz. Multimedya ünitesi ise fazlasıyla kullanışlı. Klima kontrolleri önceki modele göre pratikleştirilmiş. Ayrıca aracın ses sistemi de olabildiğince güçlü.
Otomobilin baş mesafesi ve omuz çizgisi oldukça geniş. Yalnızca panoramik cam tavanlı modellerde baş mesafesi biraz alçalıyor fakat bunun önemli bir problem olduğunu düşünmüyoruz. Panoramik cam tavan ise her modelde bulunmayıp opsiyonel olarak sunuluyor. Hyundai i20’nin bagaj hacmi ise 301 litrelik bir alana sahip. Bu değerin bu boyutlardaki bir araç için gayet yeterli olduğunu söyleyebiliriz.
Motor Performansı ve Yakıt Tüketimi
Hyundai i20 1.4 litrelik turbo beslemeli dizel motora sahip. Motor, 90 HP güç ve 240 Nm tork değeri sağlıyor. Ayrıca araç 6 ileri vitesli manuel şanzımana sahip olduğundan güç ön tekerleklere aktarılıyor, böylelikle daha yüksek performans elde ediliyor. Bu verileri değerlendirdiğimizde motorun oldukça yüksek performansa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu performansı aracın ağırlığı fazla olduğundan düşük devirlerde görmek pek mümkün değil.
İ20’nin maksimum hızı 175 km/s iken; 100 km/s hıza ulaşması 12,1 saniye sürüyor. Aracın ortalama yakıt tüketim ise değeri 5,0 litre olarak belirlenmiş.
Yol Tutuşu ve Güvenlik

Hyundai i20 1.4 CRDi StyleAraç, yumuşak direksiyona ve yumuşak şanzıman geçişlerine sahip olduğundan dolayı oldukça konforlu bir sürüş keyfi yaşatıyor. Süspansiyonların orta sertlikte olması sürüş konforunu artırırken, yola tutunma konusunda ne yazık ki bazı problemler doğuruyor. Fakat ESP sistemi bu sorunu ortadan kaldırıyor. Ayrıca direksiyon sisteminin hissizliğinden dolayı yol hakkında bilgi edinebilmek de pek mümkün değil.
Hyundai i20, şu ana kadar herhangi bir çarpışma testlerine katılmadı. Araçta güvenlik donanımı olarak; ESP, ABS, hava yastıkları vb. sistemler bulunuyor. Fakat perde ve yan hava yastıklarının ise bu otomobilde mevcut olmadığını belirtelim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.