Kampanya Bulucu

HONDA JAZZ FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı

Honda Jazz, şehirli bir hatchback olarak adından sıkça söz ettiren bir araç. Honda’nın şehirde yaşayan kullanıcılara hitap etmesi için tasarladığı bu araç hem fonksiyonelliği hem şıklığı hem de teknolojisi ile rakipleri arasından sıyrılan bir model. 5 kapılı hatchbacklerin markaların gözdesi olması furyası Honda’yı da etkilemiş ve ortaya Jazz çıkmış. Aracın her ne kadar bir bütün olarak ele alınması gerekse de öncelikle dış kısmı incelenmesinde fayda var. Dış kısım Jazz’da en çok değişikliğe gidilen bölümlerden birisi. Önceki nesillere göre daha büyük bir gövde kullanılmış ancak bu durum aracın ağırlığını olumsuz yönde etkilemiyor. Ön tarafa bakıldığında daha büyük bir ızgara karşılıyor. Bunun sebebi hem estetik duruşu arttırmak hem de aracın daha yüksek performansa sahip motorlarına yeterli soğutma sağlamak. Ayrıca araçta standart olarak LED far seçeneği bulunuyor. Bu akıllı farlar yol durumuna göre uzun ve kısa arasında geçiş yapabilirken ayrıca kullanıcısına evine girene kadar açık kalarak görüş desteği sağlıyor. Ayrıca sisli havalarda görüşü arttırmak adına ön sis farı da isteğe göre araca eklenebiliyor. Bunlara ek olarak ön cam da yukarı doğru uzatılarak görüş alanı arttırılmış. Aracın yan tarafına bakıldığında birçok paralel detay dikkati çekiyor. Bütün bu detayların amacı aracın aerodinamiğini arttırarak performans ve yakıt tüketiminde iyileştirme sağlıyor. Ayrıca istenildiğinde yan tarafa siyah renkte koruyucu çıtalar marşpiyel veya yan ayna koruyucu ekletilebiliyor. Böylece aracın şıklığına başka bir boyut katılabiliyor. Jant seçenekleri olarak ise 2 farklı alaşım jant 15 inç olarak sunuluyor. Arka tarafa geçildiğinde ise aynı estetik kaygı devam ettiği görülüyor. Genişletilmiş arka farlar hem aracın görünürlüğünü arttırıyor.  Ayrıca aksesuar seçenekleri de bulunuyor. Bunlar arka spoyler, arka park sensörü, arka tampon spoyleri ve bagaj kapağı kaplaması. Bu aksesuarların birinci amacı elbette Jazz’ı her kullanıcının isteğine göre kişiselleştirebilmesi. Araç bu ek donanımlar sayesinde birçok eşyayı da taşıyabiliyor. Bunlar bisiklet, kayak ve snowboard takımları ve yük bagajları da bunlar arasında. Tüm bunların yanında yine kişiselleştirme başlığı altında Honda, Jazz’ı tam 6 farklı renk seçeneğiyle piyasaya sürüyor.

İç Donanım ve Tasarımı

Honda Jazz iç

Honda Jazz, her ne kadar dış görünüşü ile dışarıdan bakan gözleri cezbetse de içinden bakıldığında da büyüleyen bir tasarıma sahip. Öncelikle dikkat edilmesi gereken ayrıntı hiç de küçük olmayan iç boyutları. Şehir arabası olarak tasarlanması onu hafta sonu pikniğe veya kampa gitmek için kullanılmasının önüne geçmeyeceğinden, Honda boyutları ve yük taşıma kapasitesi konusunda oldukça cömert davranmış. Jazz 5 koltuğu da işlevsel halde iken yaklaşık 354 litre gibi bir bagaj hacmi sağlıyor. Bununla yetinmeyen Honda, birçok modelinde kullandığı sihirli koltuklar sistemini burada da kullanmış. Bu sihirli koltuk lafı isminin hakkını verir şekilde arka yolcu koltuklarındaki işlevsel katlanma şekillerine gönderme yapıyor. Arka yolcu koltukları her biri bağımsız bir biçimde hareket etmek üzere 3 farklı katlama seçeneğine sahip. İlk olarak oturulan kısımları yukarı kaldırılabiliyor. İkinci olarak sırt dayanan bölümleri katlanabiliyor. Sonuncu olarak ise tüm arka koltuk sistemi yere doğru katlanabiliyor. Bu alışılmışın dışındaki tasarım aracın arka bölümünün her türlü taşıma koşulunda en verimli şekilde kullanılmasını sağlıyor. En sonuncu aşamada tüm koltukları kapalı haldeyken tam olarak 1314 litre hacim sağlıyor. Ayrıca içerisinde bulunan birçok bölme ve göz sayesinde işlevselliği artıyor. Bunlara ek olarak aksesuarlar içerinde de elbise ve tablet askıları gibi detaylar buna katkı yapıyor.

Aracın konfor için bulundurduğu özellikler de boyutlarını aratmayan cinsten. Bir Honda klasiği olarak iç mekanda yüksek kalite malzemeler tercih edilmiş. Ayrıca yazları ve kışları konforlu iklimlendirme için dokunmatik iklimlendirme sistemi araçta yer alıyor. Araçta multimedya sistemi olarak ise Honda’nın yenilikçi teknolojisi ‘Connect’ yer alıyor. Bu akıllı sistem kendi dahili Wi-Fi alıcı sayesinde internete bağlanabiliyor. Bu sayede anlık olarak hava ve yol durumu internet radyosu gibi özelliklere kolayca erişilebiliyor. Ayrıca sosyal medya hesaplarına bağlanabiliyor. Tüm bu özellikleri ise 7 inçlik dokunmatik ekran sayesinde kullanıcıya ulaştırıyor. Modern bir tablet boyutunda olan bu ekran kullanıcı ile araç arasında bir köprü işlevi üstleniyor. Güncel Türkiye haritası içeren navigasyon bu ekran sayesinde kontrol edilip takip edilebiliyor. İsteğe göre sesli yönlendirmeye de sahip olan navigasyona haritalar yüklü geliyor. Böylece telefonun dahi çekmediği zorlu yollarda yol bulmayı imkanlı hale getiriyor. Ayrıca Bluetooth ve USB girişlerine sahip olan bu sisteme telefonlar bağlanabiliyor. Böylece telefon üzerinde çağrılar ‘eller serbest’ olarak yapılabiliyor. Ayrıca telefondaki ve USB’ye takılabilen Mp3 çalardaki müzikler araç içerisinde dinlenebiliyor. Tüm bu ayrıntılarda sürücüyü de unutmayan Honda, araca birçok özellik eklemiş. ‘Start&Stop’ özelliği, direksiyon kenarındaki vites değiştirmeye yarayan kulakçıklar ve hemen hemen araçtaki tüm kontrol sistemlerinin direksiyona yerleştirilmesi gibi detaylar bu özelliklerden.

Teknik Özellikleri

Honda Jazz üst

Honda, Jazz için tek bir motor seçeneği ile piyasaya çıkmış durumda. Ancak motorlar performans ve yakıt tüketiminde birbirinden ayrılıyor. Bunun sebebi ise kullandıkları şanzıman sistemi. Aracın motoru Honda’nın yüksek mühendislik ürünlerinden  1.3L i-VTEC. Bu 4 silindirli motor 1318 cc motor hacmine sahip. Bu motor tam olarak 102 beygir güç üretiyor. Araçta tercih edilen ilk şanzıman sistemi 6 ileri manuel vitesli olan. Bu motor 100 kilometre de şehir içinde 6.1 litre yakıt tüketirken şehir dışında 4.3 litre tüketiyor. Karma yakıt tüketimine bakıldığında ise 5.0 litre olduğu görülüyor. Karbondioksit salınımı ise 116 g/km. İkinci motor ise Honda’nın CVT(Sürekli Değişken Otomatik Şanzıman) ismini verdiği otomatik şanzıman sistemine sahip. Bu sistem sürücünün sürüş stiline göre motor devrini düzenleyerek yakıt ekonomisi sağlıyor. Yakıt ekonomisine katkısını görmek adına bu motorun 100 kilometredeki yakıt tüketimlerine bakıldığında şehir içinde 5.5 litre, şehir dışında 4.5 litre ve karma yakıt tüketiminde 4.9 litre olduğu görülüyor. Karbondioksit salınımı ise 114 g/km. Her iki araç da yakıt olarak benzin tüketiyor ve 40 litrelik bir yakıt deposu ile satışa sunuluyor.

Aracın teknik detaylarına bakıldığında 3995 mm gibi bir uzunluğa sahip olduğu görülüyor. Genişliği 1694 mm ve yüksekliği 1541 mm. Bu boyutları Jazz’ı şehir içinde özellikle park sıkıntısı yaşayan kentli insanlar için biçilmiş kaftan haline getiriyor.

Performans ve Yol Tutuşu

Performansa kullandığı motor ve şanzıman sistemiyle ne kadar önem verdiğini belli eden Honda, yol tutuş konusunda da elinden geleni yapmış durumda. ‘Yokuş Kalkış Desteği’ her modelinde standart olarak bulunuyor. Bu sistem aracın yokuşta olduğunu algılıyor ve sürücü ayağını fren pedalından kaldırıp gaz pedalına götürünceye kadar 1.5 saniyelik bir otomatik fren uyguluyor. Böylece özellikle kaygan ve ıslak yokuşlarda aracın arkaya kaymasının önüne geçiliyor. Ayrıca ‘Acil Durum Fren Desteği’ bulunan Jazz, ani fren yapıldığı durumlarda aracın daha kısa sürede durmasını sağlıyor. Bunlara ek olarak ‘Araç Denge Kontrol Sistemi’ne de sahip. Bu sistem tüm sürüş boyunca aracın 4 tekerinin bağımsız olarak çekiş değerlerini topluyor. Böylece sürüş anında olası bir tutunma kaybında devreye girerek, aracın her bir tekerine ayrı ayrı tork veya fren uygulayabiliyor ve aracın güvenli sürüşe devam etmesini sağlıyor.

Honda Jazz Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.